Rozrywka i wypoczynek » Sport

Wioślarski 7. Puchar Wisły łączy Syrenę z Faraonem

Wioślarski 7. Puchar Wisły łączy Syrenę z Faraonem
Zobacz więcej zdjęć »
21 maja 2016 roku Wisła stanie się miejscem zmagań wioślarzy walczących o Puchar Wisły. W regatach organizowanych przez Fundację Towarzystwa Wioślarskiego Syrenka zobaczymy osady reprezentujące czołowe warszawskie licea i szkoły wyższe.

Warszawa blisko 80 lat temu była jednym z czołowych ośrodków wioślarskich w Polsce obok Bydgoszczy, Poznania i Krakowa. Przypadł wtedy także szczyt popularności tego sportu - do 1939 roku w 41 miastach istniały 73 kluby wioślarskie, w tym założona w 1927 roku warszawska "Syrena". Z czasem awansowała ona do czołówki stołecznych klubów wioślarskich w latach 30. licząc ponad 1300 członków, którzy całymi rodzinami aktywnie wypoczywali na łodziach.

- Jako kontynuatorzy tradycji jednego z najstarszych warszawskich klubów wioślarskich oddajemy Wisłę Warszawianom, angażując ich w aktywny wypoczynek z wiosłami. - mówi Jarosław Lindqvist, Przewodniczący Rady Fundacji Towarzystwa Wioślarskiego Syrenka. I dodaje - Chociaż w Polsce wioślarstwo czeka jeszcze na swoją "małyszomanię" to nasza kadra narodowa w dorobku posiada już łącznie 16 medali i wielu utytułowanych zawodników, często wywodzących się z klubów wioślarskich, które dają możliwość zdobycia pierwszych sportowych szlifów. Dlatego też co roku organizujemy wioślarski Puchar Wisły, a na rodzinny weekendy proponujemy wiślane spływy. To sport o długiej i ciekawej historii, którą staramy się propagować.

Wioślarstwo jest stare jak świat - o zamiłowaniu faraona Amenhotepa II do niego wspominają już egipskie inskrypcje. I choć starożytnym nie było ono obce to nowoczesne wioślarstwo narodziło się dopiero w renesansowej Anglii. Uregulowanie Tamizy spowodowało rozwój transportu, a ten z kolei nadmiar przewoźników i częste kolizje łodzi. Wymusiło to wprowadzenie licencji i egzaminów, stających się później podstawą dla wioślarstwa regatowego. Zawody, w których brali udział przedstawiciele przewoźników to m. in. regaty z okazji urodzin króla Jerzego w 1715 roku. Zawody łodzi wyścigowych, które zakorzeniły się w kulturze studenckiej, odbyły się 114 lat później. Wtedy po raz pierwszy stanęły obok siebie ósemki z uniwersytetów Oxford i Cambridge. Koniec XIX wieku to już okres wysypu klubów i towarzystw wioślarskich, który nie ominął także Polski. W 1873 roku powstało Kółko Wioślarskie Młodzieży Uniwersyteckiej, ale pierwsze oficjalne regaty miały miejsce dopiero w 1919 roku w Warszawie.

Fundacja Towarzystwa Wioślarskiego Syrenka, która kontynuuje tradycje warszawskiego klubu od lat z powodzeniem organizuje Wioślarski Puchar Wisły. W 2015 kategorię ósemek+ zwyciężyła osada z XIV LO im. S. Staszica, srebro zdobyła debiutująca w Pucharze osada z II LO im. S. Batorego, a brąz XXXIII LO im. M. Kopernika. W biegu czwórek ze sternikiem Puchar Wisły zdobyła osada z Uniwersytetu Warszawskiego.

Siódma edycja regat o „Puchar Wisły”- wiosna 2016, odbędzie się 21 maja. Uczestnicy zmierzą się w następujących konkurencjach:

  • ósemka ze sternikiem 8+
  • czwórka długa 4 – (opcjonalnie ze sternikiem)
  • dwójka podwójna 2x
  • jedynka skiff 1x

Zgłoszenia uczestnictwa (bez wpisowego) można kierować na adres e-mail biuro@twsyrenka.pl.

Organizator przewiduje dodatkowe atrakcje dla widzów. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu M. St. Warszawy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »