Kultura » Kultura

WOJCIECH FANGOR | SPECTRA ART SPACE MASTERS

WOJCIECH FANGOR | SPECTRA ART SPACE MASTERS
Zobacz więcej zdjęć »
Od 25 kwietnia do 26 lipca 2015 roku, każdy będzie mógł bezpłatnie obejrzeć prace wybitnego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza – Wojciecha Fangora.

Wystawa dedykowana twórczości Wojciecha Fangora, kontynuuje myśl podjętą przez Spectra Art Space w cyklu Masters. Artysta należy do grona najważniejszych światowych klasyków współczesności, a co dodatkowo cenne, nadal aktywnie tworzy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na wystawie zostanie zaprezentowana najnowsza realizacja mistrza. Prezentacja przywołuje istotne dla Wojciecha Fangora zagadnienie, jakim jest przestrzeń. Efektem poszukiwań, rozpoczętych pod wpływem wybitnego architekta i teoretyka sztuki oraz przyjaciela artysty, Stanisława Zamecznika, są zarówno najbardziej rozpoznawalne opartowskie kompozycje abstrakcyjne, jak i eksperymentalne i przykuwające uwagę krytyków Struktury przestrzenne. Specjalne miejsce zajmują w twórczości artysty dwie wyjątkowe realizacje, przypomniane na wystawie, tak zwane sygnatury Zamecznik oraz Fangor.

Wystawę uzupełniają prace z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, w tym „klasyczne”, elektryzujące i wibrujące kolorem koła i fale, czaro- biała kompozycja #28 z 1964 roku, ukazująca mistrzostwo warsztatu, czy pointylistyczny portret Jerzego Kosińskiego, z cyklu obrazów telewizyjnych.

Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku w Warszawie. Jest jednym z najważniejszych polskich twórców, klasyk współczesności, który wywarł istotny wpływ na kształt polskiej i światowej sztuki po II wojnie światowej. Malarz, grafik, rzeźbiarz, współtwórca Polskiej Szkoły plakatu, autor scenografii (w tym scenografii baletowych) oraz projektów architektoniczno-urbanistycznych. Wraz ze Stanisławem Zamecznikiem, współtwórca pierwszej w Polsce instalacji environment (Studium przestrzeni, 1958). W 1961 roku Fangor wyjechał z kraju, od 1966 roku zamieszkał w USA, gdzie tworzył i wykładał na wielu uczelniach. W 1970, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W tym okresie stworzył najsłynniejszy na świecie cykl prac z charakterystycznymi okręgami i falami, które stały się swoistymi symbolami op-artu.  Stypendysta Institute for Contemporary Art w Waszyngtonie (1962) i Ford Foundation w Berlinie Zachodnim (1964-65). Wykładowca na Bath Academy of Art w Corsham, Wiltshire w Anglii, Farleigh Dickinson University, Madison, N.J. w Stanach Zjednoczonych oraz Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, Massachusetts. Do Polski wrócił w 1999 roku, osiadł w Błędowie w okolicach Radomia, gdzie stworzył nową pracownię, rzeźbi i maluje.

Fangor współpracował także z architektami: m.in. przy projektowaniu Centralnego Domu Towarowego w Warszawie, Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową w Brukseli, Pawilonów Polskich w Nowym Jorku i w Paryżu czy projekcie wnętrz Dworca Warszawa – Śródmieście. Artysta w 2007 roku opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji II linii metra w Warszawie. W ten sposób powstała największa na świecie podziemna galeria op-artu.

Odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawę Wojciech Fangor | Spectra Art Space MASTERS można oglądać w budynku Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, od 25 kwietnia do 26 lipca 2015 roku, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00.

Więcej informacji na stronie www.starakfoundation.org

Fundacja Rodziny Staraków | Spectra Art Space
Bobrowiecka 6 | Warszawa
Info@starakfoundation.org



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Spectra Art Space
http://www.starakfoundation.org

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »