Dom » Budownictwo

Wolnoć Tomku w swoim domku...

Wolnoć Tomku w swoim domku...
Zobacz więcej zdjęć »
W budynkach wielorodzinnych część lokatorów zaczyna zastanawiać się nad możliwościami ocieplenia ścian zewnętrznych od… wewnątrz. Co można zrobić, aby w czasie tegorocznej zimy zapewnić sobie komfort cieplny i jednocześnie niskie rachunki za ogrzewanie?

W budownictwie wielorodzinnym istotne dla komfortu cieplnego są ściany zewnętrzne. Muszą one spełniać odpowiednie wymogi normowe wyrażone w wartości współczynnika przenikania ciepła U ≤ 0,30 W/m2K. Największy problem w tym zakresie mają lokatorzy mieszkający w starych kamienicach czy też blokach z tzw. wielkiej płyty.

Występuje tam konflikt interesów uniemożliwiający przeprowadzenie prac termoizolacyjnych ścian całego budynku. Z jednej strony stare kamienice mają zabytkowe elewacje, których nie można przykryć warstwą izolacji, z drugiej - istnieją konflikty własnościowe i nie wszyscy zgadzają się na pokrycie wydatków związanych z ociepleniem. Bloki z wielkiej płyty natomiast nie mogą zostać docieplone ze względu na nadmierne obciążenie elewacji. W takich sytuacjach najbardziej pokrzywdzeni są lokatorzy, którzy w jesienne i zimowe dni skazani są na zbyt niskie temperatury powietrza lub wysokie rachunki za ogrzewanie.

Według norm budowlanych z lat 60-tych współczynnik U wynosił 1,163 w/m2K. Na początku lat 70-tych zmniejszono go do poziomu 0,75 W/m2K, natomiast w latach 80-tych uzyskał on wartość 0,55 W/m2K - mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska. Wiele jest jeszcze w Polsce domów wybudowanych w tamtych latach, które wymagają ocieplenia, a ze względu na tzw. konflikt interesów izolacja zewnętrzna nie jest możliwa - dodaje Harassek.

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wykonanie izolacji indywidualnie - we własnym zakresie. Oczywiście izolacja ścian od zewnątrz jest w tym wypadku prawie niemożliwa do wykonania - i to nie koniecznie ze względów technicznych. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby zmiana wyglądu elewacji na wysokości tylko jednego mieszkania spotkała się z akceptacją pozostałych mieszkańców, nie wspominając o zarządcy budynku.

Alternatywą w takich wypadkach jest izolacja od wewnątrz. Zapewni ona odpowiedni komfort cieplny, nie wpływa na wygląd zewnętrzny budynku, a jednocześnie nie grozi rozwojem pleśni. Właśnie rozwój pleśni i grzybów jest największym zagrożeniem związanym z tematyką izolacji wewnętrznej. Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że para wodna próbuje przeniknąć przez ściany na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest dokładne wykonanie powłoki paroszczelnej lub stosowanie materiałów, które w naturalny sposób wspomagają regulację wilgotności pomieszczeń.

Idealne do zastosowania w takich wypadkach są materiały mineralne o porowatej strukturze, takie jak YTONG MULTIPOR. Mogą one czasowo wchłonąć część wilgoci, nie niosąc przy tym szkody dla właściwości cieplnych ściany. Wilgoć jest oddawana z powrotem do wnętrza pomieszczeń, na przykład podczas ich wietrzenia lub wentylacji. W ten sposób wilgoć nie gromadzi się w sposób narastający, co w znaczny sposób ogranicza rozwój mikroorganizmów.

Średnia powierzchnia ścian zewnętrznych w mieszkaniu w budynku wielorodzinnych to 30 m2. Na jej ocieplenie potrzeba ok. 1,5 m3 bloczków YTONG MUTLIPOR gr. 5 cm. Koszt takiej izolacji będzie kształtował się na poziomie ok. 1,5 tys. zł. A otrzymujemy poprawę współczynnika U aż o 44% w porównaniu do wymogów z lat 80-tych zeszłego wieku - wyjaśnia Piotr Harassek. Natomiast decydując się na bloczki YTONG MULTIPOR o gr. 10 cm - poprawiamy wartość współczynnika o ponad 60% i otrzymujemy U = 0,27 W/m2K.

Bloczki YTONG MULTIPOR są materiałem solidnym, nie ściśliwym. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wełny mineralnej obłożonej płytami gipsowymi, izolacja z zastosowaniem produktów YTONG MULTIPOR nie jest konstrukcją podatną na uderzenia i przebicie, co również ma duże znaczenie ze względów akustycznych.

Bloczki YTONG MULTIPOR są bardzo łatwe w obróbce i montażu, do którego wymagana jest jedynie systemowa zaprawa, a których powierzchnię można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym. Takie cechy sprawiają, że montaż YTONG MULTIPOR przebiega w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla mieszkańców lokalu i ich sąsiadów, i co ważne możliwy jest do wykonania we własnym zakresie.

Pierwsze jesienne chłody, będące zapowiedzią niskich temperatur w zimie, niech zmobilizują nas do podjęcia działań i zadbania o komfort cieplny własnego mieszkania. Inwestycja w ocieplenie ścian od wewnątrz za pomocą produktów YTONG MULTIPOR na pewno przyniesie wymierne korzyści.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego, jak wykonać docieplenie od wewnątrz za pomocą produktów YTONG MULTIPOR: http://www.youtube.com/watch?v=9dSOI9m1pPU 
oraz do odwiedzenia nowej strony dedykowanej produktom YTONG MULTIPOR: http://www.multipor.budowane.pl/

Więcej informacji o materiale YTONG MULTIPOR:
http://www.media.xella.pl/pr/110391/energooszczednie-a-nawet-pasywnie-z-nowym-produktem-ytong-multipor 
http://www.xella.pl/html/pol/pl/7318.php
 

Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO, YTONG INTERIO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »