Kultura, sztuka » Kultura

Zabytkowe kielichy odzyskały dawny blask

Zabytkowe kielichy odzyskały dawny blask
Zobacz więcej zdjęć »
Dwa kielichy mszalne z przełomu XVI i XVII wieku, należące do kolekcji pamiątek po braciach czeskich w Muzeum Okręgowym w Lesznie, zostały odnowione dzięki wsparciu finansowemu Żabki Polska S.A., której głównym akcjonariuszem jest Fundusz Penta Investments, mający główną siedzibę w czeskiej Pradze.

Późnorenesansowe kielichy, które możemy podziwiać w  Muzeum Okręgowym w Lesznie, stanowią bezcenne dziedzictwo kulturowe zarówno dla Polski jak i dla Czech.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jesteśmy firmą blisko związaną z Czechami, od dwóch lat właścicielem sieci Żabka jest środkowo-europejska grupa inwestycyjna Penta Investments, dlatego wspólnie, w trosce o utrzymanie zabytków w jak najlepszym stanie, zdecydowaliśmy się sfinansować prace konserwatorskie, dzięki którym przez kilka następnych lat kielichy będą mogły być podziwiane i badane przez historyków sztuki – mówi Jacek Roszyk, Prezes Zarządu Żabka Polska S.A. 

Renowacji dokonali specjaliści Pracowni Konserwacji Sztuki Użytkowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kielichy zostały gruntownie oczyszczone i zabezpieczone, dokonano również dokumentacji konserwatorskiej.  

Kielichy -  manierystyczny i późnorenesansowy, stanowią wielką rzadkość w skali europejskiej, ponadto ze względu na swoje pochodzenie (jeden z nich został prawdopodobnie  przywieziony do Leszna przez Jana Amosa Komeńskiego, seniora braci czeskich i wielkiego pedagoga) i czas ich powstania ( XVI i pocz. XVII w.) oraz walory artystyczne są niezastąpionym źródłem badawczym dla historyków sztuki i poznawczym dla zwiedzających. Pierwotnie wszystkie te przedmioty stanowiły wyposażenie kościoła pw. św. Jana w Lesznie.   

Więcej informacji o firmie Żabka: www.zabkapolska.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kprzewezikowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »