Technologie » Telekomunikacja
Bell Labs rzuca wyzwanie wynalazcom z całego świata i inauguruje konkurs Bell Labs Prize
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W pięćdziesiątą rocznicę historycznego odkrycia mikrofalowego promieniowania tła, Bell Labs – ośrodek badawczy Alcatel-Lucent – inicjuje program Bell Labs Prize, aby zmotywować nowe pokolenie badaczy do opracowania kolejnych innowacji
Paryż, maj 2014 - Bell Labs, ośrodek badawczy Alcatel-Lucent (Euronext Paris and NYSE: ALU), świętuje pięćdziesiątą rocznicę odkrycia mikrofalowego promieniowania tła, jednego z najmocniejszych dowodów potwierdzających teorię powstania wszechświata w wyniku Wielkiego Wybuchu. Dwóch naukowców Bell Labs, Arno Penzias i Robert A. Wilson, dokonało tego odkrycia w 1964 r., co przyniosło im nagrodę Nobla z fizyki i położyło podwaliny pod szereg przyszłych odkryć astronomicznych.
Z okazji rocznicy odkrycia, Bell Labs inicjuje program mający na celu rozszerzenie zakresu innowacyjnych badań, potwierdzając tym samym pozycję jednego z najważniejszych ośrodków badawczych na polu sieci informatycznych i komunikacyjnych. Centralnym elementem nowego programu będzie Bell Labs Prize – konkurs, dzięki któremu badacze z krajów biorących w nim udział będą mieliszansę zaprezentowania swoich koncepcji na forum naukowym oraz nawiązania współpracy z cieszącymi się międzynarodową renomą specjalistami Bell Labs. Zwycięzcy konkursu Bell Labs Prize otrzymają nagrody pieniężne w łącznej wysokości 175 tys. dolarów, a także – jeśli będzie to możliwe – szansę rozwinięcia swoich koncepcji w jednym z ośrodków Bell Labs. Konkurs jest inicjatywą, której przyświecają najważniejsze idee Bell Labs, wyznaczające nowy kierunek rozwoju i misję placówek, a wśród nich m.in.:
• idea współpracy z globalną społecznością twórców innowacji (zarówno w ramach Bell Labs, jak i poza nimi)
• idea kładzenia nacisku na nowe wyzwania, wybiegające minimum 10 lat w przyszłość, zmierzające do ulepszenia naszych obecnych możliwości w różnych dziedzinach
• idee „FutureX” – rozwiązania z niewiadomą „X”, które za pomocą interdyscyplinarnych, przełomowych badań mają na celu zmierzenie się z najbardziej poważnymi problemami świata
Poza zainicjowaniem programu nagród Bell Labs Prize, Michel Combes, CEO Alcatel-Lucent ogłosił plany stworzenia filii Bell Labs w Tel Awiwie.
„Z niecierpliwością czekam na moment, w którym będziemy mogli zapoznać się z ideami wprowadzanymi w życie dzięki naszej inicjatywie oraz młodymi, utalentowanymi naukowcami i inżynierami, którzy dołączą do zespołu Bell Labs” – mówił Marcus Weldon, prezes Bell Labs i CTO Alcatel-Lucent. – „Dołączą oni do społeczności złożonej z jednych z najlepszych naukowców, inżynierów i matematyków, nieustannie pracujących nad innowacjami, które zmieniają świat.”
Jubileuszowa ceremonia Big Bang Bash odbyła się w ośrodku badawczym Bell Labs w Holmdel, w stanie New Jersey, nieopodal anteny tubowej, historycznej instalacji wykorzystywanej przez NASA w programie satelitarnym Project ECHO, która odegrała istotną rolę w odkryciu promieniowania potwierdzającego teorię Wielkiego Wybuchu. W ceremonii udział wzięli Arno Penzias i Robert Wilson, a także inni wybitni naukowcy oraz dyrektor Bell Labs i CTO Alcatel-Lucent, Marcus Weldon.
Komentując wydarzenia towarzyszące jubileuszowi Marcus Weldon mówił: „Myślę, że to bardzo dobrze, że właśnie dziś, gdy świętujemy niesamowite, nagrodzone Noblem odkrycie Arno i Boba, rozpoczynamy program, którego celem jest zainspirowanie młodych badaczy, którzy być może kiedyś pójdą w ich ślady, do dokonania kolejnych odkryć i stworzenia nowatorskich rozwiązań zmieniających świat. Nagrody Bell Labs Prize zostały stworzone z myślą o twórcach innowacji, którzy dzięki talentowi i wizji rzucają wyzwanie utartym założeniom i znajdują rozwiązania, aby zrewolucjonizować nasze codzienne życie, pracę i sposoby w jaki się komunikujemy, współpracujemy i łączymy ze sobą w naszym cyfrowym świecie.”
Informacja o konkursie Bell Labs Prize
Inicjatywa Bell Labs Prize to konkurs, w którym nagrodzone zostanie 10 przełomowych propozycji z dziedziny technologii informatycznych i komunikacyjnych oraz związanych z nimi systemów oprogramowania i aplikacji. W konkursie może uczestniczyć każdy obywatel wybranych krajów, posiadający własny pomysł i spełniający wymagania określone regulaminem.
Trójka zwycięzców otrzyma granty w wysokości 100, 50 i 25 tys. dolarów (odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce). Poza tym placówki Bell Labs mogą też kontaktować się z uczestnikami w trakcie konkursu w sprawie rekrutacji utalentowanych pracowników. Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu upływa, 15 lipca 2014 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Bell Labs Prize https://www.bell-labs.com/prize/. Udział w konkursie nie wiąże się z opłatami, nie obowiązuje tam, gdzie jest to zabronione przez prawo.
Informacje o odkryciu mikrofalowego promieniowania tła
W 1964 r. Arno Penzias i Robert Wilson prowadzili eksperymenty przy użyciu anteny tubowej w Holmdel (Holmdel Horn Antenna). Ten niezwykle czuły przyrząd wykorzystywany był wcześniej do wychwytywania fal radiowych odbijanych przez satelity pasywne Echo, a następnie Telstar – pierwsze aktywne satelity telekomunikacyjne. Fale te były tak słabe, że kluczowym warunkiem prowadzenia udanego nasłuchu stało się eliminowanie wszelkich możliwych zakłóceń.
Pomimo podjęcia wszelkich kroków służących usunięciu zakłóceń, naukowcy wciąż rejestrowali sygnał dochodzący ze wszystkich obszarów nieba zarówno w dzień, jak i w nocy. Badacze zdecydowali się przeprowadzić szereg dodatkowych testów sprzętu, a nawet usunąć gołębie, które gnieździły się w kratownicy anteny, jednak dźwięk nie znikał. Ostatecznie ustalono, że sygnał dochodzi spoza naszej galaktyki.
Póżniej, niejako przypadkiem naukowcy dowiedzieli się, że Robert H. Dicke, Jim Peebles i David Wilkinson – trójka astrofizyków z pobliskiego Uniwersytetu Princeton – poszukuje sposobu wykrywania promieniowania, które jak zakładali powinno być pozostałością po Wielkim Wybuchu. Okazało się, że sygnał wykryty przez Penziasa i Wilsona idealnie pasował do przewidywań zespołu z Princeton, a ich odkrycie przeszło do historii.
Cytaty:
Arno Penzias powiedział: „Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy ten buczący odgłos, którego nie potrafiliśmy wyjaśnić, nie zdawaliśmy sobie sprawy z jego wagi i nawet przez myśl nam nie przyszło, że ma on związek z początkami wszechświata. Dopiero gdy odrzuciliśmy wszystkie mozliwe wyjaśnienia źródła tego dźwięku, zrozumieliśmy, że trafiliśmy na coś naprawdę ważnego.”
Robert A. Wilson powiedział: „Wielokrotnie mówiliśmy, że nie doszło do nagłego olśnienia i okrzyku „acha!” – po prostu chcieliśmy wyjaśnić coś, czego nie rozumieliśmy. Obserwowanie konsekwencji naszego odkrycia i świadomość, że staliśmy się częścią olbrzymiego naukowego dziedzictwa, jest dla nas niezwykle inspirujące.”
John C. Mather, Główny Astrofizyk, Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda, NASA powiedział: „Patrząc z perspektywy czasu widzimy, że odkrycie Penziasa i Wilsona zapoczątkowało rozwój, który zmienił oblicze kosmologii, przenosząc ją ze sfery spekulacji w obszar niesamowitej precyzji, angażujący tysiące naukowców i inżynierów, owocując tysiącami publikacji oraz dwiema, a być może wkrótce i trzema, nagrodami Nobla. Cóż za niesamowite dokonanie!”
Dodatkowe materiały:
• Artykuł na BuzzFeed: 7 Scientific Discoveries That Happened By Accident
• Infografika: https://www.flickr.com/photos/alcatel-lucent/14225728072/
• Wpis na blogu: http://www.bell-labs.com/our-research/commentary/commentary-weldon/future-thinking-weldon/
INFORMACJE O FIRMIE ALCATEL-LUCENT (EURONEXT PARIS AND NYSE: ALU)
Alcatel-Lucent plasuje się w czołówce globalnej branży telekomunikacyjnej, oferując produkty i innowacje z zakresu technologii IP i sieci w chmurze, a także stacjonarnych i bezprzewodowych urządzeń dostępowych dla sieci ultra-szerokopasmowych, przeznaczonych dla firm operatorskich i ich klientów oraz przedsiębiorstw i instytucji na całym świecie.
Działania Alcatel-Lucent napędzające rozwój techniczny branży telekomunikacyjnej od telefonii głosowej, do szybkiej transmisji danych, obrazu wideo i informacji w formie cyfrowej, opierają się na pracach prowadzonych w ośrodkach Bell Labs, które stanowią integralną część firmy Alcatel-Lucent i są jednymi z wiodących światowych instytucji badawczych, mających w swoim dorobku wiele przełomowych rozwiązań technologicznych, które ukształtowały branżę komunikacyjną i sieciową. Dzięki stworzonym przez firmę innowacjom, Alcatel-Lucent znalazł się na liście Top 100 Global Innovator, opracowanej przez agencję Thomson Reuters, a periodyk MIT Technology Review zaliczył go do grona 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w 2012 r. Z kolei działania Alcatel-Lucent na polu innowacyjnych rozwiązań wspomagających zrównoważony rozwój doprowadziły do uznania go za lidera branży w sektorze technologii sprzętowych i urządzeń w rankingu Dow Jones Sustainability Indices w 2013 r. Realizując misję firmy polegającą na wykorzystaniu pełnego potencjału skomunikowanego świata, Alcatel-Lucent sprawia, że globalna branża telekomunikacyjna rozwija się w bardzie zrównoważony sposób, a rozwiązania są tańsze i łatwiej dostępne.
Przychody firmy Alcatel-Lucent w 2013 r. wyniosły 14,4 mld euro, a jej akcje są notowane na giełdzie w Paryżu i Nowym Jorku (Euronext and NYSE: ALU). Firma jest zarejestrowana we Francji z główną siedzibą w Paryżu.
Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie Alcatel-Lucent: http://www.alcatel-lucent.com, a także na blogu: http://www.alcatel-lucent.com/blog i oficjalnym koncie firmy w serwisie Twitter:
http://twitter.com/Alcatel_Lucent.
ALCATEL-LUCENT – KONTAKT DLA MEDIÓW
SIMON POULTER simon.poulter@alcatel-lucent.com T : +33 (0)1 40 76 50 84
WENDY ZAJACK wendy.zajack@alcatel-lucent.com T : +1 703 943 6298
ALCATEL-LUCENT – KONTAKT DLA INWESTORÓW
MARISA BALDO marisa.baldo@alcatel-lucent.com T : + 33 (0) 1 4076 1120
JACQUES-OLIVIER VALLET jacques-olivier.vallet@alcatel-lucent.com T : +33 (0)1 40 76 12 49
TOM BEVILACQUA thomas.bevilacqua@alcatel-lucent.com T : + 1 908-582-7998
Nadesłał:
primum_pr
|
Komentarze (0)