Gospodarka » Przemysł

Blachy i blaszki

Blachy i blaszki
Zobacz więcej zdjęć »
Zastanawialiście się kiedyś, czym jest blacha perforowana i do czego służy? Zacznijmy od wyjaśnienia tych dwóch słów.

W sumie można powiedzieć, że każdy mniej więcej wie, czym blacha jest. Specjaliści jednak mogą powiedzieć, że blacha jest wyrobem hutniczym, metalowym, którego długość oraz szerokość są znacznie większe niż jego grubość. To właśnie pod kątem grubości możemy dokonać podstawowego podziału blach. Przede wszystkim materiał ten może być bardzo cienki. Mamy wtedy do czynienia z folią, której grubość nie przekraczałaby setnych lub nawet tysięcznym milimetra. Cienkie są również blachy o grubości do 5 milimetrów, a grube zaczynają się powyżej pięciu. To jednak nie jest jedyny podział. Istnieje wiele rodzajów blach, a należą do nich także takie, które posiadają z jednej strony odwalcowany wzór, czyli blachy żeberkowe, czy tez faliste. Puszki tworzy się z blachy ocynkowanej, białej, a blacha platerowana posiada powłokę z innego materiału.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wiemy już czym jest blacha, więc należy przejść do tego, czym jest perforacja. Otóż jest to wykonanie w danym materiale otworu, który będzie spełniał różne funkcje. Może on służyć ułatwieniu przesuwania, mocowania, czy też wyjmowania. Zatem w prosty sposób można wywnioskować iż blacha perforowana to nic innego jak blacha ze specjalnie wykonanymi otworami. Rodzaje blachy perforowanej zależą jedynie od kreatywności ich producenta. Możemy spotkać materiały z różnego rodzaju wycięciami w fantazyjnych kształtach, które mogą być zastosowane jako ozdoba. Blacha z małymi dziurkami np. na gwoździe czy wkręty, stosowana jest często jako łącznik w budownictwie, a blachy o schematach kratownic używane są jako wszelkiego rodzaju wzmocnienia. Blacha dziurkowana natomiast to blacha z otworami okrągłymi.

Przy produkcji takiej blachy istotnym czynnikiem jest jej walcowanie. Możemy tutaj wyróżnić walcowanie na gorąco, które wymaga dużo mniejszych nakładów energetycznych, ale tez nie zmienia właściwości materiału i co za tym idzie, nie wzmacnia go. Drugim rodzajem jest walcowanie na zimno, czyli przeciwieństwo poprzedniego. Taka blacha posiada już dużo lepsze właściwości mechaniczne, posiada również wyższą jakość i jest też dużo cieńsza.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Obróbka blach- Zygmunt Łotoszyński
http://lotoszynski.com/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »