Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Bolesne stawy

Bolesne stawy
Zobacz więcej zdjęć »
Stawy są najistotniejszą składową częścią układu ruchu. Biorąc pod uwagę ich złożoną budowę i funkcję, jaką pełnią, są najbardziej narażone na uszkodzenia. Pewną trudność napotyka ustalenie przyczyny zapalenia stawu.

Przyczyny bólu - Bóle stawów mogą być spowodowane ich zapaleniem, zmianami zwyrodnieniowymi w stawach bądź zmianami chorobowymi ścięgien lub więzadeł. W przypadku bólu stawów warto skorzystać z porady lekarzy, by zdiagnozować jego właściwie źródło. Na zwyrodnienie stawów najbardziej narażeni są sportowcy, ale problem dotyczy także osób pracujących przy komputerze, wykonujących pracę na kolanach czy też czynności manualne. Najbardziej narażone na przeciążenia są wtedy stawy kolanowe i łokciowe. Ból reumatyczny stawów lub kości związany jest z występowaniem schorzeń reumatycznych obejmujących ponad 200 chorób opisanych w literaturze medycznej. Najczęstsze z nich to choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyny występowania schorzeń reumatycznych są znane tylko w przypadku kilkunastu z nich.

Bardzo częstą przyczyna bólów stawowych jest też choroba zwyrodnieniowa czyli osteoartroza, która może występować w dużych stawach: biodrowych lub kolanowych ale też w drobnych stawach kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe widoczne w badaniu rentgenowskim spotyka się u prawie wszystkich osób po 50. roku życia, ale obecność zmian nie zawsze idzie w parze z dolegliwościami. Najczęstsze skargi w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa to tak zwane popularnie „korzonki" czyli ból i sztywność pleców oraz kłopoty z porannym rozruszaniem się. W ciągu dnia dolegliwości zwykle łagodnieją. Zmiany zwyrodnieniowe dużych stawów to przede wszystkim ból i obrzęk uniemożliwiające wykonywanie podstawowych ruchów. Leczenie osteoartrozy jest długotrwałe i brak jest jednej skutecznej metody ale można łagodzić dolegliwości bólowe i stosować zamiennie różne terapie.

W bólach reumatycznych ważne jest utrzymywanie chorego stawu w ruchu. Rehabilitacja ruchowa dostosowana do wydolności chorego, zapobiega usztywnieniu stawu. W leczeniu często stosowane są przewlekle różne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w postaci tabletek lub zastrzyków. Bardzo pomocne mogą być też stosowane miejscowo plastry, np. PREL® red - plaster miejscowo rozgrzewający, zmniejszający odczyn zapalny oraz dolegliwości bólowe przez wiele godzin po naklejeniu na bolące miejsce.


Leczenie miejscowe pomaga

Ból związany ze zmianami chorobowymi układu stawowo-mięśniowego zlokalizowanym w określonej okolicy (np. plecy, kark, barki, krzyż) można w dużym stopniu łagodzić stosując środki działające miejscowo. Najlepsze są środki, które zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, a jednocześnie miejscowo rozgrzewające, co ułatwia wnikanie substancji przeciwzapalnej i zwiększa jej skuteczność w znoszeniu bólu. Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku tego typu jest hydrożelowy plaster rozgrzewający PREL® red, oparty na innowacyjnej formule Hydronique. Cząsteczki substancji aktywnych plastra zawieszone są w hydrożelowym, polimerowym podłożu. Nowoczesna technologia zapewnia szybki efekt terapeutyczny, umożliwiając szybkie przenikanie substancji aktywnych (kapsaicyny i salicylanu glikolu) do głębszych warstw skóry. Kapsaicyna jest substancją czynną pieprzowca tureckiego. W kontakcie ze skórą pobudza receptory termiczne (stąd uczucie ciepła), zaś, salicylan choliny ma silne miejscowe działanie przeciwzapalne. Te skojarzone właściwości obu substancji są wykorzystywane do leczenia dolegliwości bólowych.

Plaster redukuje stan zapalny, przynosi ulgę w bólu pleców, krzyża, mięśni i stawów. Jest pomocny w nerwobólach i bólach reumatycznych. Pełen efekt rozgrzewający osiąga się po 15 -30 minutach po jego aplikacji.

PREL® red nie podrażnia ani nie odparza skóry, pozwalając jej oddychać nawet przy utrzymywaniu na skórze przez kilka godzin. Ma przyjemny zapach, łatwo i szybko się odkleja, nie pozostawia śladów na ubraniu.


Opracowano na podstawie:


[1]. http://www.chinmed.com/praktyka/prakt_art/termoterapia.htm

[2]. J. Świerkot, Bóle krzyża - etiologia, diagnostyka i leczenie, w: Przewodnik Lekarza 2/2006.

[3]. DG. Borrenstein, Epidemiology, etiology, diagnostic evaluation and treatment of low-back pain, w: Curr Opin Rheumatol 2000.

[4] Senior.pl - Bóle stawów - przyczyny I zapobieganie.

[5] „Ból dolnej części pleców", w: „Lekarz Rodzinny", listopad 2004.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kostrzewa PR A.M.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »