Technologie » Internet

Brad Pitt i Tom Cruise na liście cyberprzestępców

Brad Pitt i Tom Cruise na liście cyberprzestępców
Zobacz więcej zdjęć »
Laboratorium PandaLabs przeprowadziło analizę nazwisk sławnych ludzi, które w 2008 roku były najczęściej wykorzystywane przez przestępców internetowych.

Według danych laboratorium, Brad Pitt i Tom Cruise są najczęściej wykorzystywani przez cyberprzestępców w tworzeniu spamu oraz wiadomości zainfekowanych złośliwym kodem. Wysoko na liście znalazły się również Britney Spears, Angelina Jolie oraz Lindsay Lohan.

Wyniki badania przeprowadzone przez PandaLabs, laboratorium specjalizujące się w analizie i wykrywaniu zagrożeń internetowych, wyraźnie pokazują, iż aktorzy z Hollywood to ulubiona przynęta, którą posługiwali się przestępcy internetowi w 2008 roku. Szczególnie upodobali sobie dwóch aktorów: Brada Pitta (12,50%) oraz Toma Cruise'a (12,57%). Ci znani aktorzy pojawiali się w prawie jednej czwartej wszystkich wiadomości wykorzystujących nazwiska sławnych ludzi.

Cyberprzestępcy wykorzystują do rozsyłania spamu równie chętnie nazwiska aktorek. Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się: Angelina Jolie (11,62%), Lindsay Lohan (10,15%) i Jessica Alba (9,52%), które  zajęły odpowiednio czwarte, piąte i siódme miejsce. Jennifer Aniston z wynikiem 5,14% uplasowała się na miejscu dziesiątym.

Sławna osoba

%

Brad Pitt

12,57

Tom Cruise

12,14

Britney Spears

12,01

Angelina Jolie

11,62

Lindsay Lohan

10,15

American Idol

9,79

Jessica Alba 

9,52

Oprah Winfrey

8,08

Paris Hilton

6,64

Jennifer Aniston

5,14

Inne

2,34


Na liście znaleźli się również piosenkarze, zarówno ci uznani jak i dopiero rozpoczynający  karierę. Britney Spears zajęła trzecie miejsce (12,01%), a uczestnicy programu American Idol (amerykańskie reality show) szóste, co stanowiło 9,52% wszystkich wiadomości związanych ze sławnymi ludźmi.

Miejsce ósme należało do weteranki programów telewizyjnych - Oprah Winfrey (8,08%), a zaraz po niej w rankingu znalazła się Paris Hilton (6,64%).

Christina Aguilera, Barack Obama, Lewis Hamilton, Tiger Woods, Rihanna, Shakira, Madonna, Scarlett Johansson i Fidel Castro to niektóre z pozostałych nazwisk sławnych ludzi, które przestępcy internetowi wykorzystali jako przynętę do rozsyłania niebezpiecznych kodów.

Kuszenie użytkownika

"Cyberprzestępcy dokładnie wiedzą jakich informacji najczęściej szukają użytkownicy internetu. Nic więc dziwnego, iż wykorzystują je do rozsyłania niechcianych wiadomości. Mają bowiem nadzieję, że sławne nazwisko zachęci użytkowników do otwarcia wiadomości, aktywacji linka czy uruchomienia załącznika. To znane od lat działania socjotechniczne" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security. „Użytkownicy, którzy połkną przynętę, niechybnie zainfekują swój komputer złośliwym kodem" - dodaje Sobianek.

Typowe wyrażenia wykorzystywane w zainfekowanych wiadomościach:

"Angelina Jolie nude" (Naga Angelina Jolie)

"Britney Spears hot images" (Gorące zdjęcia Britney Spears)

"Rihanna exposed" (Rihanna w negliżu)

"Scarlett Johansson spills boobs" (Wybuch piersi Scarlett Johansson)

Panda Security radzi użytkownikom, by nie otwierali wiadomości email rzekomo zawierających historie na temat sławnych ludzi bądź ich zdjęcia. Pod żadnym pozorem nie należy również uruchamiać załączników czy otwierać linków zawartych w tych wiadomościach.

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 19 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

Panda Security jako pierwsza firma na rynku wdrożyła nową koncepcję ochrony, gdzie każdy użytkownik bierze udział w walce ze złośliwym oprogramowaniem, przesyłając na serwery Panda dane na temat nowych zagrożeń. Zaimplementowana technologia, zwana Kolektywną Inteligencją zmniejsza wykorzystanie przepustowości przez poszczególne komputery, zapewniając przy tym szybszą i pełniejszą ochronę. Panda Antivirus Pro 2009, Panda Internet Security 2009 oraz Panda Global Protection 2009 to nowa era w dziedzinie zabezpieczeń. Kolektywna Inteligencja funkcjonuje jako baza danych online działająca w czasie rzeczywistym, w której przechowywana jest większość plików sygnatur. Dzięki temu punkty końcowe są obciążone jedynie ich niewielką częścią.
W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po siedmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oprócz działalności komercyjnej firma prowadzi w Polsce bezpłatne PogotoVie Antywirusowe: www.pogotovie.pl            

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »