Kultura, sztuka » Kultura

Brave Festival - odważny festiwal

Brave Festival - odważny festiwal
Zobacz więcej zdjęć »
Przedstawiciele ginących tradycji pochodzący z najdalszych zakątków świata - koreańska szamanka Mudang, kobiety Tuaregów grające na świętym instrumencie imzad, przedstawiciele plemienia Wagogo z Tanzanii. To tylko kilku artystów Brave Festival, który odbędzie się w lipcu we Wrocławiu.

Odważnym tematem przewodnim tegorocznej edycji będą Wszystkie modlitwy świata, które będą reprezentowane przez gości z 14 państw. Jak co roku, w trakcie festiwalu będziemy mieć możliwość spotkania nie tyle z zawodowymi artystami, ile z autentycznymi, szczerymi wyznawcami danego kultu, którzy nie boją się celebrować swoich wierzeń często w niesprzyjających warunkach społecznych.

Brave Festival kładzie główny nacisk na duchowość człowieka. Ani artefakty przybyłych, ani nawet sam spektakl nie stanowi nadrzędnej wartości tego wydarzenia. Twórcom Brave zależy na eksponowaniu ludzkiego charakteru festiwalu oraz tworzeniu dialogu pomiędzy widzami a ludźmi zamieszkującymi suche i twarde ziemie Afryki czy nieprzejednany, mroźny Kaukaz.

W tym roku przybywając na festiwal będzie można zobaczyć m.in.: rytuał Gut, który zostanie odprawiony na Odrą przez koreańską szamankę, czy sypanie piaskowej mandali przez lamów z klasztoru Sherab Ling. W tajemniczej i mistycznej atmosferze murów starego kościoła zaśpiewa A Filetta - grupa, która wykonuje tradycyjne, korsykańskie polifonie opisujące Chrystusową pasję.

Skupioną na rytuałach, obrzędach i wierzeniach konwencję tegorocznej edycji dopełni cykl filmów dokumentalnych, który trwać będzie 5 dni. Nurt filmowy będzie nawiązywał nieco przewrotnie do tematu religii, prezentując współczesne obiekty kultu w zsekularyzowanym świecie, którymi stały się np. piłka nożna, jednostka, moda, czy władza. W ramach festiwalu, odbędzie się także po raz pierwszy projekt Brave Kids. Jest to wyjątkowa inicjatywa, w której udział wezmą najmłodsi z regionów szczególnie dotkniętych przez koszmar wojny, głód i nędzę - Ugandy, Rwandy i Nepalu. Wykluczeni ze społeczeństwa i osieroceni w swych ojczyznach, staną na scenie i podzielą się z nami swoją kulturą i doświadczeniami.

Jak zwykle w trakcie festiwalowych dni nie zabraknie także spotkań z artystami, warsztatów oraz wystaw plenerowych.

 

Festiwal odbędzie się w dniach 3-11 lipca we Wrocławiu. Informacje dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie www.bravefestival.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »