Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Choroby rogówki oka

Rogówka oka to jeden z najważniejszych elementów naszego narządu wzroku. Jest ona odpowiedzialna za ochronę naszego oka przed szkodliwymi czynnikami, bakteriami i tym podobne. Przez to, że rogówka jest silnie unerwiona, każda przypadłość z nią związana łączy się z dużą bolesnością i dyskomfortem.

Powinniśmy z dbałością dbać o swoje oczy, gdyż każde drobne schorzenie, czy dolegliwość mogą ciągnąć się za nami przez długi okres czasu informują nas lekarze okuliści z przychodni NZOZ All-Medicus w Katowicach.

Leczenie chorób oka jest zazwyczaj bardzo mozolne i nie należy do najłatwiejszych. Kiedy czujesz, że coś złego dzieje się z Twoim narządem wzroku, lepiej jak najprędzej udać się do przychodni okulistycznej. Być może zauważona przez Ciebie dolegliwość jest spowodowana stresem, czy przemęczeniem, natomiast i tego nie należy lekceważyć. Z pozoru niegroźna przypadłość może przerodzić się w poważną chorobę, której leczenie będzie długotrwałe i uciążliwe. Wizyty kontrolne u okulisty to podstawa. Leczenie choroby, która dopiero zaczęła się rozwijać, jest dużo łatwiejsza i krótsza. Krótko mówiąc - dzięki badaniom kontrolnym w przychodni okulistycznej zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego cierpienia.
 
Choroby rogówki oka
 
Nasze oczy, mimo swoich niewielkich rozmiarów, są silnie narażone na czynniki chorobotwórcze. Choroby ogólnoustrojowe są najczęstszą przyczyną schorzeń rogówki oka, jednak dolegliwość może również dotyczyć samej błony oka. Choroby rogówki, między innymi, dzielimy na zapalne, urazowe oraz zwyrodnieniowe. Zapalenie oka, to jedno z najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku. Może zostać ono wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki. Kiedy nabłonek rogówki zostanie uszkodzony w wyniku urazu, niedomykalności powiek, czy zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych, wtedy może dojść do przedostania się do oka bakterii ropnych. Innym, często pojawiającym się zapaleniem jest opryszczka wywołana przez pospolity wirus powodujący równie zmiany zapalne skóry oraz warg.
 
Pojawia się ona przy osłabionej odporności naszego organizmu. Kolejnym schorzeniem jest zapalenie epidemiczne, które objawia się silnym światłowstrętem, a wywołane jest przez adenowirusy. Co więcej, należy ono do chorób zakaźnych. Oprócz zapaleń różnego rodzaju, rogówkę oka dotyka również schorzenie stożka rogówki. Polega ono na zniekształceniu się rogówki w stożek. Oko, które cierpi na tę dolegliwość widzi niewyraźnie, a obraz jest dodatkowo zniekształcony. Inne objawy to: suchość oka, nadwrażliwość na światło, czy efekt halo. Stożek rogówki leczyć można za pomocą soczewek kontaktowych, poprzez wszczepianie intacsów, naświetlanie promieniami UV, a gdy te nie wystarczą, ostatecznym rozwiązaniem będziesz przeszczep rogówki.
 
Więcej o stożku rogówki przeczytasz w oddzielnym artykule.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NZOZ All-Medicus Katowice
http://allmedicus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »