Gospodarka » Przemysł

Co to jest beton?

Co to jest beton?
Zobacz więcej zdjęć »
Tekst odpowiada na tytułowe pytanie

Artykuł powstał przy pomocy specjalistów od betonu, Grupy JD. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Dzięki niemu mamy ogromne, pnące się aż pod niebo budynki i inne konstrukcje. Stanowi jeden z najważniejszych wynalazków świata. O czym mowa? Oczywiście o betonie. W dzisiejszym artykule omówimy czym jest.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Trochę historii

Został wynaleziony nie w XX ani nawet nie w XIX wieku. Znali go już Asyryjczycy, którzy przy jego pomocy budowali zaawansowane technologicznie (jak na tamte czasy) budowle. Tworzono go wówczas z mieszaniny piasku, kamieni i zaprawy wapiennej. Powstałą mieszaninę z powodzeniem można było zastosować do łączenia kamieni w murze oraz sklepieniach.

Z kolei Rzymianie, jak to Rzymianie, wpadli na genialny pomysł połączenia wspomnianych substancji z popiołami wulkanicznymi, uzyskując w ten sposób wodoodporny materiał, świetnie nadający się do budowania. Właśnie z betonu powstała kopuła panteonu.

Co ciekawe, w średniowieczu ludzie o nim zapomnieli. Ponownie zaczęto budować przy jego pomocy w dobie gotyku, ale była to dość prymitywna imitacja. Najważniejszym przełomem w historii betonu było wynalezienie cementu portlandzkiego. Jego odkrycie przypisuje się Anglikowi - Josephowi Aspdinowi, który uzyskał patent na jego wyrób w 1824 roku.

Jak stworzyć beton?

Powstaje on w wyniku wiązania i stwardnienia mieszanki betonowej. Z kolei mieszanka to połączenie spoiwa (cement), kruszywa, wody, dodatków i domieszek (w sumie ok. 25%).

Wykorzystuje się różne rodzaje kruszywa, zarówno naturalne (żwir, piasek) jak i sztuczne (np. kremazyt). Dodatki często poprawiają pierwotne cechy betonu, na przykład sprawiają, że łatwiej formować z niego różne rzeczy albo dodają mu np. Wodoodporności. Skład ustala się na podstawie analiz laboratoryjnych i obliczeń, aby najlepiej dostować beton do danego zastosowania.

Mamy nadzieję, że po lekturze możecie stwierdzić, że wiecie, co to jest beton. Do przeczytania!




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »