Kultura » Kultura

Cytat a przedruk

Cytat to nic innego jak dosłowne przytoczenie czyichś słów. W tekście może ujawniać się pod dwiema postaciami – jako wyraźnie zaznaczony fragment treści albo mieć charakter niejawny i funkcjonować jako coś w rodzaju aluzji.

W wielu książkach naukowych cytaty stanowią dosłowne przytoczenie jakiegoś fragmentu publikacji albo nawiązują do innej. Warto zauważyć, że cytować można nie tylko informacje zawarte pod postacią gotowego tekstu, ale również dane przedstawione w wykresach, schematach, rysunkach czy tabelach. Bez względu jednak na to, co będziemy przytaczać, w tekście koniecznie musi pojawić się zapis w postaci przypisu albowiem cytaty bez wskazania źródła pochodzenia są powszechnie traktowane jako plagiat.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Cytować można w sposób dosłowny, wówczas daną treść zaznaczamy w cudzysłów albo sparafrazowany – przytaczamy pewne fakty, ale nie naruszając ich kompozycji słownej. Dosłowne cytowanie jest wskazane jedynie w przedmiotach humanistycznych oraz filozoficznych.

Pojęciem bardzo zbliżonym do cytatu jest przedruk (inaczej również określany jako przedruk prasowy). W tym przypadku mowa jest o dosłownym albo niewiele zmienionym opublikowaniu tekstu. Zazwyczaj cytaty zajmują znacznie mniejszy objętościowo tekst niż jest to w przypadku przedruku. W takiej postaci wydawane są książki lub całe artykuły, w tym również te pojawiające się w Internecie. Mówiąc o przedruku niezwykle ważną rzeczą jest umieszczanie w treści nazwiska autorów, a także odnośnika do oryginalnego druku. Wyłączne prawo do jego korzystania ma prasa, radio oraz telewizja. Jeśli z przedruku chciałby skorzystać inny podmiot niż ten wymieniony wcześniej, konieczne jest uzyskanie zgody od wydawcy. Jeśli tego nie uczynimy, twórcy należy się wynagrodzenie za publikację. Można spotkać się z niektórymi wydawnictwami lub czasopismami, które automatycznie wydają zgodę na bezpłatne publikowanie przedruków, jednak z pewnymi zastrzeżeniami natury technicznej albo formalnej.

Jak zatem widać, cytat i przedruk to dwa różne, choć bardzo zbliżone pojęcia, które należy w tekście wykorzystywać poprawnie i z należytą wiedzą.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »