Zdrowie » Medycyna
Czy zły cholesterol LDL jest potrzebny?
Cholesterol – bać się go czy nie? To pytanie zadaje sobie chyba każdy kto ma problem z cholesterolem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Otóż obecność cholesterolu w organizmie każdego człowieka jest niezbędna. Spełnia on bardzo wiele ważnych funkcji życiowych. Chociaż tak wiele z nas zadaje sobie wciąż jedno i to samo pytanie: jak obniżyć cholesterol bez leków? Do tej pory nie wiadomo czy istnieje taka metoda. Tak jak w życiu bywa cholesterol został podzielony na ten zły i dobry.
Pewnie słyszałeś o tym, że istnieje cholesterol LDL oraz HDL. Ważne jest obniżenie poziomu cholesterolu LDL w naszym organizmie, który pełni funkcję tego „złego”, a postarać się podnosić poziom „dobrego cholesterolu” HDL. Często dzieje się tak, że ludzie obniżają wysoki cholesterol nawet nie wiedząc w jakim celu. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie, ponieważ złogi cholesterolu odkładają się na naczyniach krwionośnych, które są kruche, osłabione. Skutkiem tego jest uboga w minerały i witaminy dieta. Przypatrzymy się teraz jaki wpływ na organizm ma zły cholesterol.
Cholesterol LDL jest odpowiedzialny za transport cholesterolu z wątroby, gdzie jest produkowany do każdej tkanki w organizmie. Dochodzi, wtedy do zwiększenia poziomu cholesterolu, co sprzyja rozwoju choroby serca, miażdżycy. Cholesterol LDL osiada się na tętnicach tworząc blaszki miażdżycowe. Cholesterol nie stanowi dla nas zagrożenia, jeśli są zachowane odpowiednie proporcję między poziomem cholesterolu HDL i LDL. Dlatego zaleca się, żeby poziom złego cholesterolu LDL był niski.
Zostały ustalone specjalne normy na poziom cholesterolu LDL przez American Heart Association - Amerykańskie Stowarzyszenie Serca.
Poziom optymalny: poniżej 100 mg/dl
Poziom na granicy: 130 do 159 mg/dl
Poziom wysoki: 160 do 189 mg/dl
Poziom bardzo wysoki: powyżej granicy 190 mg/dl
Zapamiętaj, że wraz z wiekiem poziom cholesterolu LDL stopniowo się podnosi. A wszystko za sprawą zmniejszenia wydajności wątroby. Inne czynniki, które zwiększają poziom tej złej substancji w organizmie to: palenie papierosów, spożywanie alkoholu w znaczących ilościach. Zapominamy też o aktywności fizycznej, która również ma wpływ na frakcję LDL.
Nadesłał:
Tobisz
|
Komentarze (0)