Gospodarka » Żywność

Dynia - królowa jesiennego stołu

Dynia - królowa jesiennego stołu
Zobacz więcej zdjęć »
Dynia to prawdziwa skarbnica witamin i soli mineralnych. W kuchni można wykorzystać zarówno miąższ, jak i pestki. Jesień to okres zbioru dyń i robienia z nich przetworów. Najwyższy czas na dynię!

Dynia to niskokaloryczne warzywo bogate m.in. w witaminy C, D, B1, B2, PP, a także kwas foliowy. Podobnie jak marchewka, dynia zawdzięcza swoją barwę beta-karotenowi.

Z kolei pestki dyni zawierają m.in. lecytynę oraz pełnowartościowe tłuszcze roślinne (z tego powodu są wysokokaloryczne).

Dynię można jeść zarówno na surowo, jak i poddać ją obróbce termicznej. Mirek Drewniak - doświadczony szef kuchni i gastronomii oraz przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie" przekonuje, że dynia nie jest wymagającym warzywem.

- Przy odrobinie fantazji i umiejętności można z niej wyczarować ciekawe akcenty kulinarne. Dynia ma bardzo intensywną barwę, przez co dobrze wpływa na inwencję twórczą. Jedyną jej wadą jest duży ubytek z mniejszych sztuk, z kolei większe okazy, choć pięknie wyglądają, bywają twarde i wymagają dłuższej obróbki termicznej - podkreśla M. Drewniak.

- Dynia to uniwersalny surowiec; doskonale nadaje się do zup, jako dodatek warzywny do dań głównych, stanowi podstawę do ciast i deserów - dodaje przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie".

Pestki również można wykorzystać w kuchni. Mirek Drewniak podpowiada, że można je stosować jako urozmaicenie gorących dań mięsnych. Można je również uprażyć i dodawać do sałat zamiast orzeszków pinii lub używać jako składnik polskiej odmiany sosu pesto.

M. Drewniak zdradza, że najbardziej lubi jeść dynię w postaci pikli łagodnie marynowanych na słodko na zimowym stole, w połączeniu z dojrzewającą szynką ciętą w papierowe plastry. Do tego polska bruschetta na oleju z dyniowych pestek.

Warto pamiętać, że oprócz dyń jadalnych uprawiane są także ozdobne gatunki tego warzywa, które z powodzeniem mogą stanowić dekorację wnętrz i jesiennego stołu. Jesień w pełni, a więc... czas na dynię!

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie"
Program „Doceń polskie" ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie" zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »