Kultura, sztuka » Kultura
Film dokumentalny "Zanim przeklną nas dzieci" w PLANETE
Zobacz więcej zdjęć » |
Spożywając najpowszedniejsze produkty spożywcze, przyjmujemy wielkie ilości przeciwutleniaczy, konserwantów, wchłaniaczy smaku itp. W dodatku z wody i powietrza do naszego organizmu dostają się ołów, kadm, ftalan, rtęć. Związki chemiczne towarzyszą współczesnemu człowiekowi od momentu narodzin. W samej pępowinie noworodka można znaleźć ich ponad trzysta.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Mało kto jest jednak świadom takiego stanu rzeczy. Z powagi sytuacji nie zdawał sobie sprawy także reżyser Jean-Paul Jaud, dopóki sam poważnie nie zachorował. „Pięć lat temu zdiagnozowano u mnie raka okrężnicy" - wspomina dziś filmowiec. „Trafiłem na wielu lekarzy i naukowców (...), którzy uświadomili mi istnienie dowodów na związki między nowotworami a sposobem odżywiania. Pestycydy i środki przeciw chwastom są jak bomby z opóźnionym zapalnikiem, niebezpieczne dla rolników, konsumentów, ziemi, wody, wszystkiego co żyje".
Zgłębiając wspomniane zależności pomiędzy dietą a stanem zdrowia, Jaud odkrył przerażające statystyki. Każdego roku w Europie sto tysięcy dzieci umiera z powodu schorzeń wywoływanych przez skażenie środowiska, które jest także źródłem 70% przypadków zachorowań na raka. Szkodliwe substancje znajdujące się w otoczeniu człowieka mają również swój udział w wywoływaniu cukrzycy i białaczki. Tymczasem politycy wydają się lekceważyć temat, a Unia Europejska wciąż dotuje gospodarstwa produkujące żywność w niezdrowy sposób.
Poszukując alternatywy dla nafaszerowanych zabójczymi preparatami posiłków, Jaud trafił ze swoją kamerą do Barjac, małego miasteczka w południowej Francji. Od czasu kiedy miejscowy burmistrz podjął decyzję o wprowadzeniu organicznych posiłków do szkolnych stołówek, w miejscowości dokonała się prawdziwa zielona rewolucja. Lokalni rolnicy zaczęli rezygnować ze stosowania pestycydów, a cała społeczność zaczęła się bacznie przyglądać swojej diecie.
Zestawiając sielskie obrazy życia w Barjac z gorączkowym nastrojem obrad kongresu ONZ, Jaud zadaje bardzo istotne pytanie: jaki świat odziedziczą po nas nasze dzieci? Rozmawiając zaś z szeregiem osób: naukowcami, lekarzami, rolnikami, urzędnikami, przeciętnymi obywatelami, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak sami możemy kształtować przyszłość.
„Trudno nie być oczarowanym (a nawet zazdrosnym) na widok grupki dzieci siedzących nad brzegiem rzeki, obok rzymskiego akweduktu, jedzących świeży chleb, gotowane jajka oraz winogrona i gruszki pochodzące z lokalnych ekologicznych upraw. (...)" - pisał w recenzji filmu Jauda dziennikarz New York Times, Mike Hale - „„Zanim przeklną nas dzieci" podejmuje zagadnienie organicznej żywności w sposób pragmatyczny, mający na uwadze przede wszystkim nasze zdrowie".
ZANIM PRZEKLNĄ NAS DZIECI
(„That Should Not Be")
film dokumentalny
Francja, 2007, 56 min.
reżyseria: Jean-Paul Jaud
najbliższe emisje
6.11, so, godz. 12.20, odc. 1/2
7.11, nd, godz. 12.25, odc. 2-ost.
Nadesłał:
ARBOvision
|
Komentarze (0)