Firma » Finanse

Jak deweloperzy walczą z kryzysem

Jak deweloperzy walczą z kryzysem
Zobacz więcej zdjęć »
Kiedy z każdej strony można usłyszeć głosy o nadciągającym kryzysie, coraz mniej osób decyduje się na kupno mieszkania, w obawie przed utratą zainwestowanych funduszy. Mieszkania pod klucz to nowy trend na rynku nieruchomości, który ma przeciwdziałać zastojowi.

Do tej pory na rynku nieruchomości to deweloperzy dyktowali warunki. Powszechna była sytuacja, że nie było jeszcze dziury w ziemi, a kredyt na 400 tysięcy złotych był już faktem. Dopiero po dwóch, trzech latach oczekiwań, można było zobaczyć to, co zostało zakupione. Jednakże w dobie kryzysu sytuacja ulega zmianie. To deweloperzy walczą o klienta. Dlatego też coraz częściej pojawiają się możliwości zakupu mieszkań nie  tylko już gotowych, ale także w pełni urządzonych. To rynek wymusza sytuację, gdy klient najpierw może zobaczyć i dotknąć mieszkania, a dopiero później za nie zapłacić.

Odwiedzenie mieszkania przed zakupem nie tylko ułatwia planowanie i minimalizuje kosztowne zmiany. Pozwala także na sprawdzenie jakości i solidności wykonania i znacznie skraca czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia się. Kolejna korzyść wynika z warunków kredytów hipotecznych. Zazwyczaj banki udzielają kredyty do wysokości wartości mieszkania, zaś koszty wykończenia trzeba ponieść samemu. W przypadku zakupu urządzonego mieszkania, koszty wykończenia znajdują się w wartości kredytu.

Mieszkania pod klucz są dostępne przede wszystkim w stolicy - doskonały przykład może stanowić kompleks Patria na warszawskim Śródmieściu.  Coraz częściej tego rodzaju inwestycje można spotkać także w szybko rozwijających się  aglomeracjach, takich jak np. Wrocław, gdzie wykończone apartamenty oferuje Rezydencja Tumska. – Są to w pełni gotowe do zamieszkania lokale, zaprojektowane przez architekta wnętrz i wyposażone we wszystkie detale, od armatury sanitarnej, przez oświetlenie, meble, aż po pościel, wazony i rzeźby– mówi Matylda King, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju Ghelamco Residential.

Możliwość dotknięcia ścian swojego przyszłego mieszkania, wejścia do łazienki, czy zapoznania się z widokiem z okna, a nie tylko z wizualizacją, sprzyja sprzedaży.  - Zakup mieszkania jest decyzją na lata. Możliwość odwiedzenia gotowego budynku ułatwia i znacznie przyspiesza podjęcie decyzji - mówi Krzysztof Jabłoński z agencji nieruchomości Iglica.

Szczególne zadania stoją także przed architektami, urządzającymi takie wnętrza.  Trzeba za razem trafić w indywidualne gusta klientów, ale także unikać bardzo odważnych rozwiązań. - Cena za mieszkanie urządzone pod klucz zależy od standardu wykończenia. Dla przykładu standard bazowy, czyli projekt i pełne wykonanie podłóg, drzwi wewnętrznych, aranżacji ścian, oświetlenia, łazienki oraz kuchni, podnosi koszt mieszkania o ok. 1500 za m.kw. W przypadku bardziej indywidualnych projektów oraz szczegółowych przeróbek w mieszkaniu, cena ta rośnie – mówi Konstanty Jeżewski, właściciel Galerii Wnętrza, która zajmuje się m. in. aranżacją wnętrz w mieszkaniach pod klucz.

Sprzedaż gotowych mieszkań, to wprawdzie większy wysiłek dla dewelopera, który nie może finansować inwestycji na bieżąco, ze sprzedawanych lokali, jednak dla kupujących taka sytuacja jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna i komfortowa. A to przecież oni, w dobie kryzysu, decydują o warunkach…Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »