Zdrowie » Uroda

Jak parzyć yerba mate

Jak parzyć yerba mate
Zobacz więcej zdjęć »
Parzenie herbaty do dzisiaj wiąże się w Azji z całą ceremonią. Oczywiście, nie jest to już powszechna praktyka i raczej ma na celu kultywowanie starych tradycji, a także prezentowanie ich obcokrajowcom. Nie tylko napar z liści krzewu herbacianego doczekał się swojego rytuału.
W Ameryce Południowej rośnie ostrokrzew paragwajski, z którego przyrządza się wyjątkowy napój. Mowa tu o yerba mate, która zdobywa sobie coraz więcej wielbicieli nie tylko w naszym kraju. Parzenie mate nie jest takie banalnie proste, wymaga odpowiedniego naczynia i przede wszystkim wiedzy. Poniższa receptura pochodzi z Ameryki Południowej (warto to zaznaczyć, ponieważ yerba mate jest także znana i lubiana na Bliskim Wschodzie).

Wszystkim początkującym zaleca się parzenie małej ilości liści (np. dwie, trzy łyżeczki), ponieważ ostrokrzew ma bardzo charakterystyczny, gorzki smak. Ilość suszu zwiększamy w miarę przyzwyczajania się do tego posmaku. Ostatecznie powinien wypełniać naczynie w połowie, albo 2/3 naczynia. Po wsypaniu liści naczynie należy odwrócić do góry dnem zatykając uprzednio ręką otwór. Teraz musimy potrząsnąć kilkukrotnie naczyniem- dzięki temu zabiegowi wszystkie pylaste drobinki yerba mate znajdą się na szczycie, dzięki czemu nie będzie zapychać się rurka (bombilla). Po odwróceniu naczynia należy włożyć do środka wspomnianą rurkę, najlepiej w jakąś przestrzeń, w której nie ma liści. Inna szkoła parzenia zakłada, że bombillę wkłada się jeszcze przed nasypaniem suszu- warto przetrenować oba sposoby i wybrać ten który nam najbardziej odpowiada. Teraz można już zalewać liście. Susz zalewa się gorącą wodą w temperaturze około 70-80 stopni Celsjusza. Nie można używać do tego celu wrzątku, który niszczy wiele cennych właściwości yerba mate. Napar można pić po kilku minutach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Co ciekawe, te same liście da się (a nawet wskazane jest) zalewać kilkukrotnie w ciągu dnia. Taki zabieg pozwala na długie delektowanie się napojem, a także „wyciąga” z yerba mate to, co najcenniejsze. Dla mieszkańców Ameryki południowej bardzo charakterystyczne jest przechadzanie się z naczyniem do mate w jednej ręce i termosem z gorącą wodą w drugiej. Napar można pić także na zimno, po całkowitym wystudzeniu, a nawet w wersji zmrożonej (bardzo dobre, skuteczne i zdrowie orzeźwienie w ciągu upalnych dni, których tam nie brakuje).

Dla mniej zaangażowanych i niecierpliwych powstała ekspresowa wersja yerba mate- w saszetkach. Saszetkę wystarczy umieścić w kubku, zalać wodą w temperaturze ok 85 stopni Celsjusza i odczekać od 3 do 5 minut.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (1)

  • avatar
    ~yeti 2015-07-22 14:39:54

    To jedna z wielu herbat która mi bardzo smakuje, kupiłem wielki zestaw i nada leży umnie pomimo 2 miesięcy :) I czy będę korzystał z niego o wiele dłużej, nie wiem czy wam także by nie zasmakowala W sklepie http://sklep.puregreen.pl/ jest tego sporo.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »