Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak przetrwać ciążę latem bez zgagi?

Czas oczekiwania na dziecko to często wielkie wyzwanie dla organizmu kobiety. Zwłaszcza w sezonie letnim typowe dolegliwości „ciążowe” mogą stać się bardziej uciążliwe.

Nierzadko wysokie temperatury oznaczają większe zmęczenie dla organizmu przyszłej mamy, bardziej odczuwalne bóle w krzyżu, opuchnięte nogi, kłopoty ze snem. Do tego zgaga – naturalny objaw ciąży – może być potęgowana przez spożywanie większej ilości sezonowych owoców cytrusowych, które zakwaszają środowisko żołądka. Jak powstaje zgaga?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Krótkotrwałe i niewielkie zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, tzw. refluks żołądkowo-przełykowy, jest normalnym zjawiskiem np. po posiłkach. Jeśli jednak wywołuje powikłania, np. zapalenie przełyku lub wtedy, gdy nasilenie dolegliwości związanych z refluksem ma niekorzystny wpływ na komfort życia, mamy do czynienia z chorobą refluksową. Pierwszym jej objawem jest właśnie zgaga, czyli ostre pieczenie w okolicy mostka. Zdarza się zazwyczaj po przejedzeniu. Do najczęstszych przyczyn zgagi zalicza się: tłuste potrawy (25 procent), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 procent) oraz ostre potrawy (22 procent)[1].

Zgaga lubi kobiety w ciąży

Zgaga może towarzyszyć przez całą ciążę albo wręcz się w niej nasilić. Zwłaszcza 2 i 3 trymestr ciąży to czas, w którym zgaga atakuje często, głównie ze względu na  powiększenie obwodu brzucha i działanie hormonów ciążowych. Płód dziecka, zwiększając swoje rozmiary, napiera na ścianki żołądka i inne organy, a w konsekwencji mięsień przełyku ulega osłabieniu. Dodatkowo, przyszłe mamy zazwyczaj zmieniają nieco swoje zwyczaje żywieniowe. Niekiedy jedzą produkty zakwaszające środowisko żołądka, albo po prostu jedzą więcej niż zwykle. Nieprzyzwyczajony do tego organizm nie jest w stanie zapanować nad coraz większymi rozmiarami spożywanego pokarmu – stąd treść żołądkowa powraca do przełyku.

Co robić, gdy piecze?

Kobiety w ciąży powinny przestrzegać diety. Warto unikać potraw smażonych, pikantnych i słodyczy. Żołądek przyszłej mamy, zwłaszcza pod koniec ciąży, zmniejsza swoją objętość wraz ze wzrostem płodu. Kobieta powinna spożywać więc niewielkie posiłki regularnie, zaś ostatni powinien być tym najmniejszym. Dzięki temu żołądek nie będzie miał problemu z trawieniem zbyt dużej ilości treści pokarmowej. Przy zgadze w ciąży, domowe sposoby nie zawsze działają. Często polecane np. ciepłe mleko niesie za sobą ryzyko uczulenia. Również zmiana diety nie zawsze jest skuteczna. Czasami zgaga doskwiera tak intensywnie, że należy sięgnąć po pomoc farmakologiczną. Najlepiej sięgać po te leki, które działają szybko, nawet już po 3 minutach[2] od spożycia - jak to jest w przypadku produktu Gaviscon. Ten lek zawierający rodziny alginian sodu nie zaburza procesów trawiennych. Może być stosowany kilka razy dziennie, podczas ciąży i w trakcie karmienia. Dostępny jest bez recepty, w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach.Jeśli jednak zgaga nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem w celu doboru właściwego leczenia. Również gdy zgaga będzie nawracać lub wystąpią dodatkowe objawy konieczna będzie dodatkowa diagnostyka – np. gastroskopia.

Kontakt dla prasy:

Agata Nowickaemail: agata.nowicka@multipr.pl mobile: 604 796 808 

Lek Gaviscon o smaku mięty, Gaviscon o smaku mięty TAB, Gaviscon o smaku mięty Saszetki (kategoria dostępności - OTC) wskazane sądo leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę żelu kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc ulgę już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Lek  z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi.  Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

Lek w Polsce dostępny jest w postaci:

· zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml - opakowanie 12 saszetek. Sugerowana cena leku: 14.99 zł (1,25 zł w przeliczeniu na jedną saszetkę).

· zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml – butelka 150 ml. Sugerowana cena leku: 14.99 zł.

· tabletek do rozgryzania i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg) – opakowanie: 8 szt. i 16 szt. Sugerowana cena leku: tabletki 8 szt. – 6.49 zł, tabletki 16 szt. – 10.99 zł. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zawiesina doustna (w butelce i w saszetkach):

Gaviscon o smaku mięty, Gaviscon o smaku mięty Saszetki, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas, (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, w tym estry hydroksybenzoesanów (parabenów). Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A 

Tabletki do rozgryzania i żucia:

Gaviscon o smaku mięty TAB, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas, (250 mg + 133,5 mg + 80 mg), tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży lub u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Przeciwwskazania: Ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną lub podejrzewaną nadwrażliwością na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Nr ewidencyjny: PL/2012-06/08

* Niniejszy materiał stanowi wyłącznie materiał informacyjny i Reckitt Benckiser (Poland) S.A. nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie tego materiału przez osoby trzecie.[1] Badanie zrealizowane przez TNS OBOP w dn. od 8 do 15 lutego 2012 r. na reprezentatywnej losowej ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 15 i więcej lat. Technika badania to CAWI.
[2] Dotyczy zawiesiny doustnej Gaviscon.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

multi_comm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »