Dom » Wnętrza
Jak rozumieć oznaczenia zamieszczane na metkach?
Producenci wyrobów tekstylnych są zobowiązani do umieszczania na metkach bądź etykietach oznaczeń dotyczących sposobu konserwacji. Stosując się do nich produkty zachowują swoje właściwości i trwałość na dłużej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Marka Wendre europejski lider w produkcji kołder i poduszek wyjaśnia jak odczytywać oznaczenia na etykietach tak, by nie zniszczyć pościeli czy ubrań.
Symbole zamieszczane na metkach możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: dotyczące prania, suszenia oraz prasowania. Te wskazówki pomagają prawidłowo zadbać o wszelkiego rodzaju tekstylia.
Symbole dotyczące prania
Odczytywanie oznaczeń na metkach w przypadku symboli dotyczących prania jest bardzo intuicyjne. Miska z falą oznacza pranie podstawowe. Liczby znajdujące się wewnątrz np. 40, 60, 90 to maksymalna temperatura wyrażana w stopniach Celsjusza, w której możemy bezpiecznie wyprać poduszki, kołdry oraz pozostałe tekstylia. Linie pod spodem oznaczają cykl prania, im więcej ich jest, tym łagodniejszy program powinniśmy wybrać, przykładowo jedna kreska to pranie delikatne. Linia pod miską to także dodatkowa informacja o zakazie prania
w wyższej temperaturze niż wskazana na etykiecie. Jeżeli na metce zauważysz symbol dłoni to sygnał, że daną rzecz powinno się prać ręcznie. Często spotykane są także symbole informujące o tym, czy daną poduszkę, kołdrę można czyścić chemicznie. Pusty trójkąt oznacza, że produkt można wybielać dowolnym detergentem, analogicznie przekreślony trójkąt sugeruje, że wybielanie nie jest dozwolone. Kółko oznacza możliwość prania chemicznego, a przekreślone to symbol zakazujący tej czynności.
Symbole dotyczące suszenia
Wszelkie kółka zamknięte w kwadracie to symbole dotyczące sposobu suszenia. Jeżeli na metce widnieje taki znaczek to świadczy o tym, że produkt nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej. Jeśli materiału nie można suszyć w ten sposób, symbol będzie przekreślony. W takiej sytuacji najlepiej poduszkę lub kołdrę rozwiesić na zwykłej suszarce. Możemy również spotkać taki symbol
z liniami wewnątrz koła. Linie pionowe to suszenie w pozycji pionowej-wiszącej, natomiast poziome oznaczają suszenie na płasko. Podobnie jak
w przypadku symboli prania pod podstawowym znakiem mogą pojawić się poziome linie. Także w tym przypadku oznaczać to będzie cykl suszenia. Jeśli poniżej symbolu suszenia będzie się znajdować jedna linia, oznacza to suszenie w cyklu przeznaczonym dla materiałów tekstylnych.
Symbole dotyczące prasowania
Symbolem prasowania jest żelazko. Jeśli w środku ma narysowaną jedną kropkę, to znaczy, że należy prasować w niskiej temperaturze (max.110oC), jeśli dwie kropki - w średniej temperaturze (max.150oC), a jeśli trzy kropki - w wysokiej temperaturze (max.200oC). Natomiast jeśli żelazko jest przekreślone to kołdry czy poduszki nie należy prasować w ogóle.
Pamiętaj, że poprawne odczytywanie symboli gwarantuje tkaninom długą żywotność. Wszystkie znaki przedstawione są zgodne z najnowszą normą obowiązującą w Unii Europejskiej – EN ISO 3758:2012.
Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
konkretpr
|
Komentarze (0)