Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak rzucić palenie skutecznie?

- Jak rzucić palenie skutecznie? - Ależ jak to jak? Przecież nawet dziecko to wie, że wystarczy odrobina silnej woli! I każdemu się to uda. No, chyba, że ktoś jest człowiekiem o słabej woli, ale to już jest inna sprawa. - słyszysz w odpowiedzi. Jak to więc jest z tą silną wolą?

Prawdopodobnie już nie raz słyszałeś taką odpowiedź.

Na marginiesie dodajmy, że z reguły taką odpowiedź otrzymujemy od osoby, która nigdy w życiu nie paliła papierosów, nie miała zatem okazji, na szczęście dla niej, poznać potężnej siły uzależnienia od nikotyny, uzależnienia na poziomie nie tylko zachowań, ale również, a może przede wszystkim, na poziomie emocjonalnym. A statystyki są bezlitosne.

Zgodnie z informacjami dotyczącymi badań nad metodami rzucania palenia, silna wola jest niezwykle skuteczna w przerwaniu palenia, w pierwszych chwilach po podjęciu decyzji i niezbędna wręcz do tego, by zacząć proces odwykowy. Proces, który trwa jednak znacznie dłużej, wbrew obiegowym opiniom, niż pierwsze dwa tygodnie od momentu zaprzestania palenia.

Wprawdzie w ciągu dwóch tygodni, często już trzeciego, czwartego dnia od zaprzestania palenia, mijają objawy odstawienia nikotyny, tak zwane objawy głodu nikotynowego, więc teoretycznie od tej chwilil palacz powinien być uwolniony od nałogu. Niestety tak nie jest, co widzimy w doświadczeniu olbrzymiej liczby palaczy, którzy powrócili do nałogu po miesiącu, kilku miesiącach lub nawet kilku latach. Co się zatem dzieje w organizmie i jak możesz rzucić palenie naprawdę skutecznie? Nie na tydzień czy miesiąc, ale raz na zawsze?

Z badań medycznych wynika, że występowanie u palacza silnej woli jest tylko warunkiem przystąpienia do procesu uwalniania się od nałogu. I nawet ta nazwa nie oddaje precyzyjnie tego, co naprawdę jest konieczne. W uzależnieniu często bowiem trudno mówić o silnej woli wobec używki.

Zdarza się, że człowiek z niezłomną i bardzo silną wolą we wszystkich życiowych sprawach może być, a nawet bardzo często jest, bezsilny wobec papierosa, który tak skutecznie zmienia reakcje chemiczne w mózgu, że silnie wpływa na procesy myślowe. Więc zamiast sformułowania „silna wola” bardziej użyteczne byłoby sformułowanie „motywacja” oraz „decyzja”. To jest pierwszy krok do wolności.

Ważne w takim momencie, aby osoba paląca gorąco pragnęła rzucić palenie dla siebie samego. Nie pod wpływem nacisku z zewnątrz, nie pod wpływem opinii lekarzy na temat jego zdrowia, choć przecież w takich wypadkach rzucenie palenia jest jak najbardziej wskazane, nie dla rodziny,  ale dla siebie samego, z własnej woli. Tak, by pragnienie to wypływało prosto z wnętrza uzależnionego. I dopiero w tym momencie można podejść do tematu od strony praktycznej.

Badania lekarzy wykazują, że najskuteczniejszą metodą rzucenia palenia oraz (uwaga!) długoletniego utrzymywania abstynencji nikotynowej jest hipnoza!

Hipnoza daje możliwości, jakich nie zapewniają plastry nikotynowe, gumy i inne specyfiki. Podczas pracy w głębokim kontakcie ze sobą pozawala ona  na zastąpienie pustki emocjonalnej, która w przeciwnym razie pozostałaby w psychice po rozstaniu się z papierosem. Zastąpienie czymś, co jest bardziej użyteczne, zdrowsze, korzystniejsze niż palenie. Jest to konieczne z tego względu, że mechanizm uzależnienia wcale nie ogranicza się do niezdrowych nawyków, zachowań czysto behavioralnych. Nie sprowadza się również tylko i wyłącznie do uruchamiania w mózgu ośrodka nagrody czy przyjemności. Uzależnienie jest to mechanizm regulowania emocji za pomocą używki szkodliwej dla zdrowia i ten mechanizm należy zaspokoić  w inny sposób. Dlatego bez wypełnienia tej pustki były palacz powróci do nałogu prędzej czy później.

A jak pokazuje doświadczenie, raczej prędzej niż później.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jak rzucić palenie
http://www.jakprzestacpalic.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »