Firma » System prawny
Jak wygląda rozprawa rozwodowa?
Zobacz więcej zdjęć » |
Na szczęście każdego diabła można okiełznać - wystarczy znać dokładny przebieg rozprawy, aby wiedzieć, że wszystko będzie dobrze.
Wywołanie sprawy
Na chwilę przed rozpoczęciem sprawy w korytarzu sądu gromadzą się obydwie strony wraz z ewentualnymi świadkami. Wywołanie sprawy następuje ze strony protokolanta, który wychodzi na korytarz i wyczytuje strony po nazwisku, przedstawiając przedmiot sprawy (w tym przypadku będzie to rozwód). Protokolant zwraca się do sądu z pytaniem, czy wezwani świadkowie również mają wejść na salę. Sąd w takiej sytuacji zazwyczaj odpowiada twierdząco, po czym wita świadków, i po krótkim czasie wyprasza ich ponownie na korytarz.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sprawdzenie obecności
Po wpuszczeniu stron na salę muszą oni zająć swoje miejsca. Osoba wnosząca pozew siada po lewej stronie sali wraz z pełnomocnikiem, a świadkowie zajmują miejsca w ławach dla publiczności. Standardowo w tym miejscu następuje sprawdzenie obecności, a sąd zadaje pytanie o stanowisko stron. Jeśli pozwany oraz powód podtrzymują swoje zdanie, należy to oznajmić. Gdyby jednak zaszły inne okoliczności i stało się coś, co może zmienić bieg sprawy, teraz jest dobry moment, by zakomunikować to sędziemu.
Przesłuchanie informacyjne
Kolejnym etapem rozprawy jest przesłuchanie informacyjne. Polega ono na zadawaniu ogólnych pytań do stron. Mogą dotyczyć one filarów małżeństwa, więzi fizycznej oraz duchowej pomiędzy małżonkami. Po uzyskaniu niezbędnych odpowiedzi sąd wzywa na salę świadków (pojedynczo). Jeśli rozprawa odbywa się z orzeczeniem o winie, świadkowie przeciwnych stron zostaną najprawdopodobniej przesłuchani na różnych rozprawach. Z reguły rzadko który rozwód tego typu kończy się już na pierwszej rozprawie.
Przesłuchanie końcowe
Po uzyskaniu opinii obu stron i zebraniu informacji od świadków, sąd przeprowadza przesłuchanie końcowe, do którego należy się ustosunkować. Dotyczy ono wszystkiego, co do tej pory zostało powiedziane podczas rozprawy sądowej. Jeśli żadna ze stron nie wnosi nowych dowodów, sąd zamyka sprawę o rozwód.
Warto wiedzieć, że wyrok nie zawsze zostaje ogłoszony w dniu zamknięcia rozprawy. Czasem na decyzję sądu trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście dni. Stawienie się na ogłoszenie wyroku nie jest obowiązkowe, ponieważ żadna ze stron i tak nie będzie miała okazji na zabranie głosu.
Co po rozwodzie?
Orzeczenie o rozwodzie to wstęp do budowania nowego, samodzielnego życia. Warto uporać się z formalnościami, by móc wreszcie cieszyć się tym, co przygotowała przyszłość. Odważny krok w przód to również uporządkowanie własnych uczuć i pogodzenie się z faktem, że małżeństwo przestało już istnieć. Z takim nastawieniem oraz czystą kartą przyszłość będzie prezentować się o wiele lepiej.
Partnerem materiału jest Kancelaria Actio - adwokat od rozwodów Kraków.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)