Firma » System prawny

Jak wygląda rozprawa rozwodowa?

Jak wygląda rozprawa rozwodowa?
Zobacz więcej zdjęć »
Rozprawa sądowa jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji, jakiej może doświadczyć człowiek. Rosnący poziom stresu, mnóstwo zmartwień i bezsenne noce sprawiają, że w dzień rozprawy trudno o skupienie i racjonalne podejście do tematu.


Na szczęście każdego diabła można okiełznać - wystarczy znać dokładny przebieg rozprawy, aby wiedzieć, że wszystko będzie dobrze.


Wywołanie sprawy

Na chwilę przed rozpoczęciem sprawy w korytarzu sądu gromadzą się obydwie strony wraz z ewentualnymi świadkami. Wywołanie sprawy następuje ze strony protokolanta, który wychodzi na korytarz i wyczytuje strony po nazwisku, przedstawiając przedmiot sprawy (w tym przypadku będzie to rozwód). Protokolant zwraca się do sądu z pytaniem, czy wezwani świadkowie również mają wejść na salę. Sąd w takiej sytuacji zazwyczaj odpowiada twierdząco, po czym wita świadków, i po krótkim czasie wyprasza ich ponownie na korytarz.Sprawdzenie obecności

Po wpuszczeniu stron na salę muszą oni zająć swoje miejsca. Osoba wnosząca pozew siada po lewej stronie sali wraz z pełnomocnikiem, a świadkowie zajmują miejsca w ławach dla publiczności. Standardowo w tym miejscu następuje sprawdzenie obecności, a sąd zadaje pytanie o stanowisko stron. Jeśli pozwany oraz powód podtrzymują swoje zdanie, należy to oznajmić. Gdyby jednak zaszły inne okoliczności i stało się coś, co może zmienić bieg sprawy, teraz jest dobry moment, by zakomunikować to sędziemu.Przesłuchanie informacyjne

Kolejnym etapem rozprawy jest przesłuchanie informacyjne. Polega ono na zadawaniu ogólnych pytań do stron. Mogą dotyczyć one filarów małżeństwa, więzi fizycznej oraz duchowej pomiędzy małżonkami. Po uzyskaniu niezbędnych odpowiedzi sąd wzywa na salę świadków (pojedynczo). Jeśli rozprawa odbywa się z orzeczeniem o winie, świadkowie przeciwnych stron zostaną najprawdopodobniej przesłuchani na różnych rozprawach. Z reguły rzadko który rozwód tego typu kończy się już na pierwszej rozprawie.Przesłuchanie końcowe

Po uzyskaniu opinii obu stron i zebraniu informacji od świadków, sąd przeprowadza przesłuchanie końcowe, do którego należy się ustosunkować. Dotyczy ono wszystkiego, co do tej pory zostało powiedziane podczas rozprawy sądowej. Jeśli żadna ze stron nie wnosi nowych dowodów, sąd zamyka sprawę o rozwód.

Warto wiedzieć, że wyrok nie zawsze zostaje ogłoszony w dniu zamknięcia rozprawy. Czasem na decyzję sądu trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście dni. Stawienie się na ogłoszenie wyroku nie jest obowiązkowe, ponieważ żadna ze stron i tak nie będzie miała okazji na zabranie głosu.Co po rozwodzie?

Orzeczenie o rozwodzie to wstęp do budowania nowego, samodzielnego życia. Warto uporać się z formalnościami, by móc wreszcie cieszyć się tym, co przygotowała przyszłość. Odważny krok w przód to również uporządkowanie własnych uczuć i pogodzenie się z faktem, że małżeństwo przestało już istnieć. Z takim nastawieniem oraz czystą kartą przyszłość będzie prezentować się o wiele lepiej.

Partnerem materiału jest Kancelaria Actio - adwokat od rozwodów Kraków.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »