Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jakie badania dla mężczyzn?

Jakie badania dla mężczyzn?
Zobacz więcej zdjęć »
Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać regularnie mężczyźni? Przede wszystkim te, które pozwalają ocenić funkcjonowanie wątroby, nerek i tarczycy. Poza tym badania istotne dla mężczyzn, którzy obawiają się zmian miażdżycowych i zakrzepowych, zaburzeń hormonalnych czy chorób nowotworowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Do podstawowych badań, które każdy mężczyzna powinien wykonywać raz na jakiś czas, a przynajmniej raz do roku, zalicza się:
- morfologia krwi
- parametry oceniające funkcjonowanie poszczególnych narządów np. wątroby czy nerek
- glukoza
- markery stanu zapalnego.

Mężczyzn, dużo częściej niż kobiety, dotykają incydenty sercowo-naczyniowe takie jak zawał czy udar. Dlatego w skład podstawowego zestawu badań dla Panów powinny wejść również parametry, które mogą wskazać na ryzyko zmian miażdżycowych i zakrzepowych tj.:
- lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HLD i LDL oraz trójglicerydy)
- d-dimery.

Dodatkowo mierząc poziom hormonu TSH mamy wstępne rozeznanie czynności tarczycy. Oczywiście nie można zapomnieć o typowo męskich parametrach takich jak testosteron, główny męski hormon, oraz PSA, czyli marker dotyczący prostaty.

W szerokim zestawie badań profilaktycznych sieci Diagnostyka, który dedykowany jest dla Panów, znajduje się:
1. Morfologia krwi - całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi, która służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.
2. OB - badanie oceniające ogólny stan zdrowia i umożliwiające wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
3. CRP - wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, jak i marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
4. Fibrynogen - wskaźnik stanów zapalnych, badanie pomocne w ocenie układu krzepnięcia.
5. D-dimer, ilościowo - badanie wykrywające nadmierną aktywację układu krzepnięcia i fibrynolizy. Dodatni wynik może nasuwać podejrzenie toczącej się świeżej zakrzepicy.
6. Lipidogram - szczegółowe badanie w kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy, która jest przyczyną chorób układu krążenia. W jego skład wchodzi oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL ("dobrego" cholesterolu), LDL ("złego" cholesterolu) i triglicerydów.
7. Glukoza - podstawowe badanie oceniające metabolizm węglowodanów, mierzona na czczo lub przygodnie, służy rozpoznawaniu cukrzycy.
8. ALT (aminotransferaza alaninowa) - podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.
9. GGTP (gamma glutamylotransferaza) - badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, nieprawidłowe wyniki badań odnotowuje się u osób nadużywających alkohol.
10. Kreatynina - badanie wskazujące stopień wydolności nerek, jej podwyższone wyniki wskazują na ich ew. choroby.
11. Kwas moczowy - badanie związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek oraz dolegliwościami stawowymi (np. dna moczanowa).
12. Magnez - badanie wykonywane w przypadku objawów takich jak osłabienie, drażliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności.
13. TSH - badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom hormonu sugerować może niedoczynność tarczycy, a niski - jej nadczynność. Zaburzenia poziomu tego hormonu mają negatywny wpływ na większość funkcji życiowych i objawiają się m.in. nerwowością, zmęczeniem, kołataniem serca czy nagłym tyciem lub chudnięciem.
14. Testosteron - jest głównym hormonem u mężczyzn, który wpływa na popęd płciowy, zachowania i czynności seksualne (erekcja i płodność), a także rozwój funkcji poznawczych i samopoczucie.
15. PSA całkowity - marker przerostu prostaty oznaczany we krwi, przydatny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia raka prostaty. Jego wzrost jest charakterystyczny dla gruczołu krokowego, a nie nowotworu. Po konsultacji z lekarzem wynik należy interpretować w kontekście innych badań i objawów klinicznych.

Aby zachęcić Polaków do dbania o swoje zdrowie, sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka, prowadzi ogólnopolskie kampanie profilaktyczne, z których do tej pory skorzystało kilkaset tysięcy osób. Są one skierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku, dla dzieci i osób starszych.

Tegoroczna kampania pt. "Czy wszystko gra?" skierowana jest do osób zapracowanych i zajętych opieką nad rodziną, które ze względu na nadmiar obowiązków zaniedbują siebie. W tym zaniedbywaniu siebie przeważają Panowie, którzy co prawda regularnie dbają o swoje samochody, jeżdżąc z nimi na doroczne przeglądy. Jednak jeśli chodzi o własną diagnostykę, to badają się 3 razy rzadziej od Pań!

Dlatego w trakcie jesiennego etapu kampanii, który skierowany jest do mężczyzn, sieć Diagnostyka oferuje zestaw powyższych 15 przekrojowych badań. Wg. cennika komercyjnego kosztuje on ok. 195 zł, jednak ze względu na profilaktyczne i edukacyjne cele akcji, w okresie kampanii można go nabyć za 99 zł. Poza tym w obniżonej cenie wykonać można także badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Obecny etap kampanii trwa od 11 września do 30 listopada 2017 roku. W tym czasie, ze strony wszystkogra.diagnostyka.pl, pobrać można bony na badania, w obniżonej o 50% cenie, które zrealizować należy do końca grudnia 2017. Dodatkowo do wygrania jest: 5x pobyt dla 2 osób z zabiegami w Hotelu Centuria Wellness & SPA, a także 5x markowa torebka skórzana Wojewodzic wraz z zestawem kosmetyków, ufundowane przez Fundację ZIKO dla Zdrowia.

Warto dodać, iż voucher na badania pobrać mogą żony, partnerki czy matki i nie czekając aż mężczyzna sam zadba o swoje zdrowie, mogą namówić go, aby się przebadał. Jeśli Panowie niechętnie sprawdzają czy "wszystko u nich gra?", warto ułatwić im dotarcie do najbliższego punktu pobrań.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agencja_pyry

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »