Społeczeństwo » Społeczeństwo

Kreatywne wejście od podwórka

Kreatywne wejście od podwórka
Zobacz więcej zdjęć »
W dniach od 29 do 30 czerwca 2009 r. mieszkańcy Głównego Miasta Gdańska wezmą udział w innowacyjnej grze strategicznej Future City Game (Gra Miasto Przyszłości).

Tematem gry jest ożywienie i poprawa wizerunku podwórzy historycznego centrum miasta.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Gra odbędzie się w siedzibie Biura Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 przy ul. Długi Targ 39/40. Dwudniowe warsztaty zakończy otwarta dyskusja oraz podwórkowy koncert zespołu Loco Star.

Organizatorami gry są: British Council, Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury.

Gdańsk, miasto kreatywne
Metodologia gry została opracowana przez British Council w ramach projektu Creative Cities (Kreatywne miasta). Grę przeprowadzono w kilkunastu metropoliach świata, m.in. Oslo, Glasgow, Kopenhadze. Jej celem jest wypracowanie najlepszych koncepcji na ożywienie ulic, dzielnic czy całych miast oraz poprawa warunków życia mieszkańców. Gra dowodzi, że twórcze podejście, innowacja, inicjatywa i przedsiębiorczość samych mieszkańców mogą ulepszać życie w miastach. Ponadto idea aktywizacji mieszkańców oraz tworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych doskonale się wpisuje w starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Przedmiot gry - podwórza Głównego Miasta Gdańska
Projekt ma formę dwudniowych warsztatów. Jego celem jest wyłonienie najlepszych pomysłów na ożywienie podwórzy Głównego Miasta Gdańska, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik kreatywnego myślenia. Koncepcje, które zostaną wypracowane podczas warsztatów, mają pomóc w pogodzeniu interesów mieszkańców i władz w dążeniu do poprawy wizerunku kulturalnego centrum Gdańska.

W pierwszej kolejności projekt obejmie kwartały ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej oraz ul. Piwnej, św. Ducha, Koziej i Szewskiej. Podwórza niemal bezpośrednio sąsiadują z Traktem Królewskim, czyli ul. Długą i Długim Targiem, będącymi turystyczną wizytówką Gdańska.

Uczestnicy i metodologia miejskiej gry
Zgodnie z metodologią „Gry Miasto Przyszłości" w warsztatach weźmie udział od 25 do 30 osób oraz grupa obserwatorów.

Uczestnicy to reprezentanci różnych środowisk: mieszkańcy Głównego Miasta Gdańska, architekci, urbaniści, artyści, socjologowie oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska i Biura Rozwoju Gdańska. Obserwatorem warsztatów może być każda osoba zainteresowana nowoczesną organizacją przestrzeni miejskiej i rozwiązywaniem problemów ich mieszkańców.

Mistrz Gry przeprowadzi uczestników przez 10 etapów gry, które obejmują m.in.: analizę problemów globalnych i lokalnych oraz perspektyw miasta (gospodarczych, społecznych, ekologicznych, kulturowych), generowanie pomysłów na przyszłość, testowanie pomysłów w terenie wśród specjalistów, mieszkańców, turystów, urzędników i obserwatorów oraz prezentacja na forum ostatecznych koncepcji wypracowanych w grupach. Ostatnim krokiem, w którym biorą udział zarówno grający, jak i obserwatorzy, jest ocena wszystkich wypracowanych koncepcji. Kryteria, jakie będą brane pod uwagę to m.in.: atrakcyjność, innowacja, zbieżność z wyzwaniami lokalnymi i globalnymi, związanie ze społecznością, możliwość wykonania.

Program gry i atrakcje
Warsztaty odbędą się w godz. od 9 do 17 w Biurze Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 przy ul. Długi Targ 39/40. Otwarta dyskusja z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska rozpocznie się we wtorek o godz. 16.30. Po dyskusji ok. godz. 18.00 na podwórzu w kwartale ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej odbędzie się koncert Loco Star.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Patronat medialny: miesięcznik Architektura, Portal Regionalny Trójmiasto.pl i Gazeta Wyborcza.

Organizatorzy:

British Council
British Council to instytucja reprezentująca Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.
British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych. Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie.

Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016
WOLNOŚĆ KULTURY, KULTURA WOLNOŚCI - to hasło, pod jakim Gdańsk wraz Metropolią ubiegają się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Decyzja o kandydowaniu do tego tytułu została powzięta przez szeroką koalicję środowisk twórczych i władz Metropolii. Wyzwanie podjęto ze świadomością wyjątkowości Gdańska i jego niezwykłego znaczenia dla całego kontynentu.

Współczesna Europa z pewnością nie byłaby dumną wspólnotą demokratycznych państw bez dziedzictwa, które dał jej Gdańsk - WOLNOŚCI, DIALOGU, SOLIDARNOŚCI i SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO.

Wolność jest naturalną cechą ducha i tradycji Gdańska oraz tożsamości jego obywateli. Miasto i port było miejscem spotkań i wymiany, łącznikiem pomiędzy krajami i kulturami, zbliżającym idee i ludzi, którzy przybywszy tutaj, potęgowali jego potencjał i różnorodność. Niezwykły charakter Gdańska budowało ciągłe doświadczenie przemiany, ruch i dialog, które stworzyły jego unikalną kulturę - KULTURĘ WOLNOŚCI. To ona inspirowała wielkie jednostki do przekraczania kolejnych barier nauki i sztuki, kruszenia politycznych murów dzielących świat, rzucania pomostów ponad historycznymi i kulturowymi różnicami.

Owocem tej kultury wolności był zapoczątkowany w Gdańsku fenomen "Solidarności" - niespotykanego, milionowego ruchu obywatelskiego, który siłą wspólnoty zmiótł ustrój totalitarny i otworzył nowy etap w historii świata. Zmiana dała też nową moc Metropolii, która wsparta na swej przeszło tysiącletniej tradycji, jest dynamicznie rozwijającym się centrum nauki, biznesu i kultury XXI wieku, wciąż zwiększającym i urozmaicającym swój potencjał. Duch nowoczesnej i zmieniającej się aglomeracji to niezmiennie żywioł wolności. Gdańsk doświadczył, co oznacza jej brak, skrępowanie myśli, terror totalitaryzmu. Dzięki temu wyjątkowo ceni się tu jej wartość w najszlachetniejszym przejawie - WOLNOŚCI KULTURY.

Ta wolność, to w wypadku Gdańska MORZE MOŻLIWOŚCI wypowiedzi i działań kulturalnych - barwny kolaż niezliczonych instytucji, wydarzeń, miejsc, dźwięków, napięć, drżeń, indywidualności, zabytków, ekstrawagancji, blichtru pop, „szkiełka i oka" akademii, pogłosu świątyń, monumentalnego baletu stoczniowych żurawi i tysięcy innych unikalnych doznań, treści i inspiracji, którymi Gdańsk i Metropolia z dumą chciałyby się podzielić z całą Europą.

Pretendując do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury i będąc historycznym miejscem styku światopoglądów, religii i narodów, Gdańsk chciałby wskazać nowe obszary wolności kultury. Jej przestrzeń to nie tylko swoboda od ograniczeń wypowiedzi, ale również wolność dostępu do jej dóbr, nieskrępowanego cenzurą, barierami finansowymi czy technologicznymi. Dlatego też jedną z najważniejszych idei przyświecających staraniom Metropolii Gdańskiej o tytuł ESK 2016 jest zwrócenie uwagi na alternatywne technologie informatyczne i komunikacyjne oraz nowatorskie rozwiązania prawa autorskiego, demokratyzujące wymianę myśli.

Gdańsk jako Europejska Stolica Kultury w 2016 roku to nie tylko szansa dla Metropolii i regionu, to przede wszystkim wielka szansa dla Europy na nowe spotkanie, inspirację i wspólny udział w święcie Wolności Kultury i Kultury Wolności.

Urząd Miejski w Gdańsku: Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta oraz Biuro ds. Kultury
Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta jest jednostką odpowiedzialną za dbanie o wizerunek Gdańska, koordynację marketingową oraz promocję gospodarczą miasta zarówno w kraju, jak i za granicą.

Biuro Prezydenta ds. Kultury to jednostka odpowiedzialna za Mecenat Kulturalny Miasta Gdańska oraz politykę kulturalną. To zadań biura należy m.in. nadzór nad miejskimi instytucjami kultury, nadzór nad trójmiejskimi, metropolitalnymi, krajowymi i międzynarodowymi projektami z zakresu wymiany kulturalnej, a także koordynacja i realizacja wydarzeń kulturalnych.

Impreza towarzysząca:
Koncert Loco Star/podwórze #1/

Zespól Loco Star łączy ze sobą różne rodzaje muzyki elektronicznej tworząc wielowarstwową, rytmiczną całość. Można go zaliczyć do nurtu tzw. alternatywnego popu lub elektroniki sensualnej.
W skład zespołu wchodzą typowi muzyczni pasjonaci związani od lat z alternatywną sceną muzyczną. Głównym kompozytorem i producentem jest znany z grupy Pink Freud, Tomek Ziętek. Brzmienie jego trąbki możemy usłyszeć na wielu płytach polskich artystów. Ciepły i zadziorny wokal w zespole należy do Marsiji, która współpracowała m.in. z Noviką i Smolikiem. Była wokalistką zespołu Silver Rocket. Jest też autorką tekstów. Dźwięki basu serwuje Pat grający wcześniej w zespole Homosapiens i Silver Rocket. W 2005 roku twórcy teledysku do utworu Loco Star „So Light" - Bodo Kurek, Andrzej Stareński i Andrzej Rudź - otrzymali Yacha w kategorii Animacja.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »