Firma » Finanse
Kredyt hipoteczny - ile wyniosą nas same odsetki?
Z pewnością każdy, kto brał albo ma zamiar wziąć kredyt hipoteczny, doskonale wie, iż w trakcie spłacania każdorazowej raty, reguluje nie tylko dług, ale również i część odsetek, będące swoistym wynagrodzeniem dla banku za udzielenie kapitału...
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Te często są bardzo duże, co z łatwością można policzyć, znając wysokość kredytu oraz okres jego spłaty.
Wysokość odsetek a suma kapitału
Kredyt hipoteczny można podzielić na dwie kategorie rat - malejące, które z czasem są mniejsze oraz stałe-równe, które niezależnie od ilości spłat i lat są takie same. Jeśli wybierzemy ratę równą, wówczas odsetki oraz kapitał zawsze są takie same, jednak z zmieniają się jedynie proporcje, w których to - na samym początku spłat - przeważają odsetki, a przy końcu - kapitał. Inaczej jest w ratach malejących, kiedy wspomniany kapitał jest taki sam, a z kolei ilość odsetek stale się zmienia, natomiast z biegiem czasu maleje.
Jak wyliczyć odsetki?
Bardzo często osoby starające się o kredyt pod hipotekę decydują się wpierw na ewentualne sprawdzenie rat pod odpowiednią kwotę kredytu oraz długość jego spłacania. Obecnie w Internecie dostępne są tak zwane kalkulatory kredytowe, w których to można stworzyć swój osobisty harmonogram spłaty dla dwóch rodzajów rat, a także dowiedzieć się, ile - mniej więcej - wynosiły będą odsetki, a także, ile po każdej spłacie zostanie zadłużenia. Wszystkie jednak kalkulatory tego typu nie mogą być brane pod uwagę jako "pewnik", bowiem każdy bank posiada inne warunki kredytów, co z kolei jest uzależnione od prowizji oraz oprocentowania. Warto wówczas udać się do poszczególnych banków i dokładnie poznać wszelkie niezbędne informacje.
Odsetki i nie tylko?
Od pierwszego stycznia 2017 roku w życie weszły przepisy o tak zwanym wkładzie własnym. Jeśli ktoś będzie chciał zaciągnąć kredyt hipoteczny wart 300 tysięcy złotych, musi wcześniej wyłożyć około sześćdziesiąt tysięcy złotych wkładu prywatnego. Jeśli jednak tego nie zrobi - musi liczyć się z dodatkowymi opłatami, nie tylko odsetkami. Oznacza to, iż bez wkładu własnego bank ubezpiecza brakującą kwotę, jednak klient ponosi dodatkowe koszta, które mają związek z całkowitym oprocentowaniem kredytu. Jest to bowiem koszt około kilkudziesięciu złotych przy spłacie każdej raty. Dodatkową sumę klient banku płaci, dopóki wartość zobowiązania nie będzie wynosiła poniżej poziomu wymaganego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Są jednak banki - o czym należy wspomnieć - które nie przyznają kredytu klientom nie posiadającym wkładu własnego, wynoszącego minimum dwadzieścia procent całości kredytu.
Domowy sposób na sprawdzenie odsetek
Choć brzmi absurdalnie, to jednak można osobiście w domu sprawdzić i wyliczyć, jakim kosztem są same odsetki. Wystarczy wziąć pod uwagę zaciągniętą kwotę kredytu i jego okres spłaty oraz wysokość rat. Jeśli - z przykładu - kredyt będzie wynosił trzysta tysięcy, okres spłaty dwadzieścia lat, a miesięczna jego rata dwa i pół tysiąca, wystarczy podzielić pierwszą kwotę przez drugą, co ukaże wynik 120 podzielone przez dwanaście. Tym samym z łatwością można dowiedzieć się, że przy spłacie zadłużenia, który nie posiada odsetek, kredyt ten już po dziesięciu latach byłby spłacony. Jest to jednak bardzo ogólnikowy sposób, bowiem odsetek nie da się pozbyć. Można jedynie zorientować się powierzchownie, ile same odsetki wynoszą każdego klienta, zaciągającego kredyt pod hipotekę. Wszystko to jednak jest uzależnione od - jak już wcześniej wspomniano - banków oraz ich warunków kredytów hipotecznych.
Więcej informacji finansowych znajdziesz na stronie ciekawostki finansowe - blog
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)