Zdrowie » Dziecko

Lekcja fizyki w reaktorze jądrowym

Lekcja fizyki w reaktorze jądrowym
Zobacz więcej zdjęć »
Zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego i wykład na temat promieniotwórczości - takie praktyczne lekcje fizyki w terenie organizuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku koło Otwocka. Uczestniczą w nich także białostoccy uczniowie.
NCBJ - jeden z największych instytutów naukowych w Polsce, prowadzi również działalność edukacyjną. Można tam uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach, wykładach  i – co najważniejsze - zwiedzać jedyny w Polsce reaktor atomowy „Maria”. Z takiego szkolenia w Świerku właśnie wrócili uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO przy Fabrycznej. - Reaktor jądrowy zrobił na mnie ogromne wrażenie, zdumiał nas swoim rozmiarem. A wykład o promieniowaniu jonizującym obalił sporo mitów, które są często podawane,  jako wiadomości naukowe – mówi licealistka SLO STO Maria Błoch.
Jej koleżance - Kasi Misiukiewicz podobał się wykład, prowadzony przez naukowca z Centrum – Ewę Droste.
-  Był jedyny w swoim rodzaju, ponieważ był prowadzony z dużym poczuciem humoru. Pani Droste już przysłała na nasze adresy mailowe wiele ciekawych materiałów – dodaje licealistka. Spotkanie zorganizowała nauczycielka fizyki i dyrektor szkoły – Ewa Drozdowska, zainspirowana szkoleniem w Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, w którym niedawno brała udział. - Do odwiedzenia Świerku zachęcał nas dr Sławomir Wronka, pracujący w tamtejszym instytucie i specjalnie zaproszony przez  CERN do wygłoszenia dla nas nauczycieli kilku wykładów na temat  akceleratorów - opowiada Ewa Drozdowska. Takie szczególne lekcje w NCBJ cieszą się bardzo dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli polskich szkół, choć dostać się tam nie jest łatwo. - Reaktor bowiem pracuje „naukowo” i terminów, w których można skorzystać ze szkoleń nie jest wiele. Nam się udało – cieszy się Ewa Drozdowska. Z szerokiej oferty edukacyjnej Centrum uczniowie SLO STO wybrali zwiedzanie reaktora i wykład na temat promieniotwórczości. - Myślę, że wokół fizyki jądrowej narosło tyle mitów, że najlepiej od kompetentnych ludzi dowiedzieć się jakie zagrożenia może nieść dla ludzkości promieniotwórczość, ale i jakim dobrodziejstwem może być zastosowana w nauce, technice, ekologii i medycynie – mówi Ewa Drozdowska. – Rozmawialiśmy też o perspektywach i realiach planowanej budowy elektrowni atomowych w Polsce i jak będą one zabezpieczone.
Do Świerka pojechało 42 uczniów z różnych klas SLO STO, przede wszystkim tych, którzy realizują program rozszerzony z fizyki lub chemii. Ale było też kilku zdeklarowanych humanistów.

 - Ta wycieczka to żywa lekcja fizyki, urozmaicenie szkolnej rutyny i niezapomniane przeżycie  – podkreśla licealistka Justyna Bieryło.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  

Spotkanie w instytucie pokazało młodzieży również, na jak wysokim poziomie są badania naukowe w Polsce - NCBJ ściśle współpracuje z CERN (m.in. produkuje na potrzeby CERN fragmenty akceleratorów), jest  prężnym ośrodkiem naukowym wspierającym medycynę i produkującym unikatową aparaturę zarówno medyczną, jak i przemysłową.  


- Fizyka jądrowa to dział fizyki, z którego wiedza jest sprawdzana na maturze z fizyki i chemii, więc informacje z takiej lekcji będą z pewnością lepiej zapamiętane niż te podręcznikowe – dodaje Ewa Drozdowska.  Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku to nie tylko energetyka jądrowa. Zajmuje się też badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum produkuje także m.in. radiofarmacuetyki oraz urządzenia dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. Podstawowe zadania działu edukacji i szkoleń NCBJ obejmują propagowanie wiedzy o promieniotwórczości naturalnej i sztucznej, fizyce i technice jądrowej oraz jej zastosowaniach w przemyśle, medycynie i innych dziedzinach nauki. Centrum zatrudnia ponad 1000 fizyków, inżynierów i pracowników pomocniczych. Kadra naukowa to ok. 70 profesorów i doktorów habilitowanych oraz ponad 120 doktorów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Masz-Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »