Firma » Bankowość

Lokaty – bezpieczny sposób na oszczędzanie. Ale czy opłacalny?

Lokaty – bezpieczny sposób na oszczędzanie. Ale czy opłacalny?
Zobacz więcej zdjęć »
Lokaty to produkty bankowe, które od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Ich zdaniem, jest to bezpieczny sposób na gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Ale czy faktycznie można oszczędzać bez ryzyka i czy jest to opłacalne?

Jak pokazują statystyki, nawet 28% Polaków deklaruje oszczędzanie gromadzonego kapitału na lokatach. Powodem jest przede wszystkim duże poczucie bezpieczeństwa – lokaty nie wiążą się właściwie z żadnym ryzykiem, w przeciwieństwie do agresywnych instrumentów inwestycyjnych, np. akcji. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie lokatę założyć – dlatego warto posłużyć się rankingiem tych produktów bankowych dostępnym m.in. na https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ochrona kapitału

 Wpłacając pieniądze na lokatę, można mieć pewność zysków i bezpieczeństwa kapitału. Jest to możliwe dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu – instytucji zobligowanej do wypłaty klientom środków, gdy dojdzie do upadłości konkretnego banku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna kwota objęta gwarancją wynosi 100 000 euro (wypłacana jako równowartość w walucie PLN). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kwotę gwarantowaną oblicza się od sumy środków ulokowanych na wszystkich rachunkach. Jeśli więc kwoty na wszystkich lokatach w jednym banku przekraczają kwotę odpowiadającą równowartości 100 000 euro, wówczas klient otrzyma wyłącznie 100 000 euro.

Pewność zysków

Decydując się na założenie lokaty, już na starcie wiadomo, ile wyniesie zysk. Zostanie on wypłacony na zakończenie umowy. Warto przy tym mieć świadomość, że wypracowane odsetki trafią na rachunek bankowy tylko wtedy, gdy nie dojdzie do przedwczesnego zerwania lokaty.

Mobilizacja do oszczędzania

Jako że wypłata środków z lokaty przed jej zakończeniem zwykle skutkuje utratą wypracowanych odsetek (czasami utrata odsetek jest częściowa), taka forma mobilizuje do oszczędzania. Dzięki temu wszelkie pokusy związane z chęcią wcześniejszej wypłaty środków zostają szybko wyeliminowane.

Wybierz najlepszą lokatę, by zyskać jak najwięcej

Nie da się ukryć, że opłacalność lokat jest dość niska – szczególnie w porównaniu z okresem sprzed 8 lat, kiedy oprocentowanie wahało się w granicach nawet 9%. Ale i teraz można sporo zyskać, wybierając najlepsze lokaty.

Korzystając z kalkulatora internetowego, można szybko i łatwo wyliczyć zysk, np. z lokaty oprocentowanej na 4% (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy). Deponując 5000 zł na lokacie 3-miesięcznej, zyskujesz 40,50 zł netto. Natomiast korzystając z lokaty oprocentowanej na 2,40% w okresie 12 miesięcy (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-cloud), zyskasz ponad 97 zł netto.

Zamiast więc decydować się na pierwszą przypadkową ofertę, warto przeanalizować dostępne możliwości. W praktyce okazuje się bowiem, że banki proponują lokaty na korzystnych warunkach – zamiast standardowego 1-1,5%, nawet 2,4% czy 4% (zwykle dla nowych klientów).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Meks 2017-02-02 11:35:12

    Ja od jakiegoś czasu również prowadzę swój budżet domowy. Wg. mnie to bardzo ważna czynność, dzięki której mogłem w pewnym momencie zweryfikować czy stać mnie na odejście z korporacji i rozwijać dalej własną firmę. Uskuteczniłem również o tym wpis na moim blogu.
    http://piaskownicameksa.pl/oszczedzanie-i-kontrola-wydatkow/
    Zachęcam :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »