Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Łokieć tenisisty - bolesna przypadłość
Nie jest to, wbrew nazwie, problem dotyczący jedynie sportowców. Problem może dotknąć każdego z nas, narażone są między innymi krawcowe, osoby pracujące przy komputerze, skrzypkowie, a także mamy, które przesadziły z noszeniem zbyt już ciężkiego malca.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zmiany chorobowe rozwijają się w miejscu przyczepu ścięgien i więzadeł do kości, gdzie w jednym punkcie umocowane są dwa mięśnie ręki: prostownik i zginacz. Mięśnie te odpowiadają głównie za prostowanie nadgarstka. Gdy dochodzi do ich przeciążenia, zazwyczaj pierwszym sygnałem niepokojących zmian w obrębie stawu łokciowego, jest dyskomfort pojawiający się dzień po intensywnym wysiłku.
Chociaż dolegliwości początkowo są niewielkie, czasem dość szybko nasilają się i nie ustępują po odpoczynku. Bywa, że wykonywanie codziennych, prostych czynności staje się utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Ból sprawia każda czynność, przy której odwracamy przedramię lub prostujemy łokieć. Wyzwaniem staje się strzepywanie wody z mokrych rąk, naciskanie klamki, wspieranie się na poręczy schodów, trzymanie kierownicy, naciąganie kołdry czy podawanie ręki. Objawy mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy. Warto wtedy odwiedzić gabinet fizjoterapeuty.
By dać odpocząć stawowi łokciowemu, niejednokrotnie konieczne jest jego unieruchomienie . Ortopeda może też przepisać leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także zlecić badania dodatkowe.
Czasem zdarza się, że wszelkie metody zachowawcze zawiodą. Wówczas pozostaje ostateczność, czyli zabieg operacyjny.
Polecamy również: profilaktyka stawów
Łokieć tenisisty to schorzenie bolesne, przewlekłe i często wraca. Warto więc pomyśleć o profilaktyce. Wystarczy przecież, kiedy tylko jest to to tylko możliwe, rozłożyć pracę na dwie ręce (np. podczas zakupów), kupić ergonomiczną klawiaturę oraz zadbać o odpoczynek i zdrowy ruch.
Komentarze (0)