Kultura, sztuka » Kultura

"Ludwig" – portret pisarza, portret Belgradu

"Ludwig" – portret pisarza, portret Belgradu
Zobacz więcej zdjęć »
Nakładem W.A.B. ukazała się powieść wybitnego serbskiego pisarza Davida Albahariego pt. „Ludwig”. To nie tylko znakomite studium „podwójnie złożonej” duszy pisarza, lecz także portret Belgradu – miasta, które jednocześnie przyciąga i odpycha, koi i rani, niesie życie i śmierć.

W wydawniczym opisie „Ludwiga” czytamy, że jej bohaterami są dwaj pisarze z Belgradu. Jednym jest Ludwig, słynny literat, drugi skrywa się pod pierwszą literą nazwiska – S. S. przyjaźnił się z Ludwigiem, redagował jego teksty, prowadził mu dom. Nie byli kochankami. S. miał pomysł na arcydzieło, powieść idealną. Ludwig tę powieść napisał. I nigdy słowem nie wspomniał o udziale, jaki S. miał w jej powstaniu. W programie telewizyjnym poświęconym książce wystąpili obaj. Ludwig triumfował, S. został publicznie poniżony.

S. wciąż rozpamiętuje te wydarzenia. Obsesyjnie analizuje swoją relację z dawnym przyjacielem, próbując odpowiedzieć na pytanie, kim właściwie jest – bez Ludwiga.

David Albahari (ur. 1948) – wybitny serbski pisarz i tłumacz pochodzenia żydowskiego; od 1994 roku mieszka w Kanadzie. W swoich tekstach nawiązuje do własnej biografii i do tradycji judaistycznej. Książki Albahariego zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, były wielokrotnie nagradzane. W Polsce ukazały się dotychczas opowiadania „Godzilla, potwór morski” („Opole” 1977) oraz „Ewangelia według mojego ojca” („Tygodnik Kulturalny” 1978); w 1988 roku wydano zbiór opowiadań „Opis śmierci”, a w 2007 roku – powieść „Götz i Meyer”.

Wydawnictwo W.A.B. w 2008 roku opublikowało „Mamidło”, które zdobyło nagrodę belgradzkiego tygodnika „NIN” (1997) dla najlepszej powieści jugosłowiańskiej, ponadto nagrodę Balkanica (1998) i Brücke-Preis (2006). Pisarz nie stroni od działalności publicznej: jako przewodniczący Federacji Gmin Żydowskich w Jugosławii współorganizował ewakuację Żydów z Sarajewa.

SKRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »