Firma » Bankowość

Mocne spadki eksportu i importu

Mocne spadki eksportu i importu
Zobacz więcej zdjęć »
W grudniu 2008 r. deficyt C/A spadł do 1920 mln EUR wobec 1637 mln EUR w poprzednim miesiącu. Wynik z grudnia plasuje się poniżej konsensusu prognoz na poziomie 2 mld euro.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, na wysokim poziomie utrzymał się deficyt handlowy (1,69 mld EUR, poprzednio 1,67 mld euro). Uderzający jest przy tym dalszy gwałtowny spadek dynamik eksportu i importu.

Eksport spadł w grudniu o 16,3% r/r. Import denominowany w euro obniżył się o 13,5% r/r.  Silnie ujemne dynamiki obydwu tych kategorii (to najgorsze wyniki od momentu rozpoczęcia publikacji danych) mają źródło nie tylko w „księgowych" efektach związanych z osłabieniem złotego, ale również w pogarszającej się kondycji sfery realnej. Tak duże pogorszenie eksportu wynika z gwałtownego spadku popytu w innych gospodarkach (patrz dwucyfrowe spadki produkcji przem. w regionie, historyczne spadki produkcji i sprzedaży detalicznej w Niemczech). Oczekujemy, że silnie ujemna dynamika eksportu utrzyma się w najbliższych miesiącach. Spadek dynamiki importu może się natomiast jeszcze pogłębić - pamiętajmy o spadającej dynamice inwestycji i mocno hamującej konsumpcji (w tym miejscu nie zgadzamy się z obecnym konsensusem, że popyt konsumpcyjny ciągle będzie rósł w tempie powyżej 3% r/r.). W horyzoncie kilku miesięcy oczekujemy poprawy salda handlu zagranicznego - znaczne osłabienie złotego stanie się dla wielu branż prawdziwym katalizatorem. Dalszemu ożywieniu podlegać będzie również handel nadgraniczny (przy obecnym kursie złotego jego znaczenie będzie rosło w tempie podobnym, jak na początku tego stulecia.

Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE BankuRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »