Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Monitor Zdrowia OSOZ: Jakie leki kupowaliśmy w 2009 roku?

Monitor Zdrowia OSOZ: Jakie leki kupowaliśmy w 2009 roku?
Zobacz więcej zdjęć »
W 2009 roku apteki sprzedały produkty za ponad 26.075 mld PLN, z czego najwięcej – ponad 18% wydatków przeznaczonych zostało na leki używane na przewód pokarmowy i metabolizm – pokazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.

Mimo kryzysu finansowego, który dotknął polskie społeczeństwo i zdecydowanie obniżył dochody w dużej części polskich rodzin, w 2009 roku w stosunku do roku poprzedniego wydaliśmy na leki o 8,9% więcej, co dało kwotę 26,075 mld PLN. Warto podkreślić, że kwota ta obejmuje całkowite obroty aptek, więc zarówno sprzedaż indywidualną jak i dla placówek medycznych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W 2009 roku najwięcej zyskała sprzedaż odręczna polegająca na sprzedaży produktów bez recepty, która wyniosła 9,249 mld PLN i była wyższa w stosunku do roku ubiegłego aż o 13,8%. Wzrost odnotowano również wśród sprzedaży recept refundowanych oraz pełnopłatnych, odpowiednio o 4,9% i 6,7% w porównaniu z rokiem 2008.

- Podobnie jak w zeszłym roku najwięcej wydaliśmy na zakup leków służących do leczenia problemów z układem pokarmowym i metabolizmem – co stanowiło aż 18,23% całości sprzedaży aptecznej oraz leków nasercowych 15,56%. Porównując dane do roku poprzedniego obie grupy leków zanotowały spadki w procentowym udziale całości obrotu aptecznego: układ pokarmowy i metabolizm o 0,12%, a leki nasercowe – 0,66%. Spośród wszystkich grup leków największy wzrost udziału procentowego w całości obrotu lekami w aptekach zanotowały leki na układ oddechowy, których udział wzrósł z 11,02% w 2008 roku do 11,61%           w 2009 - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.
        
Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów pod względem grupy terapeutycznej najbardziej wzrosła sprzedaż leków przeciwwirusowych do stosowania wewnętrznego – wzrost o 67% oraz leków immunostymulujących o 50%, natomiast największe spadki zanotowano w przypadku środków anabolicznych – 22% i leków przeciwwymiotnych – 14%.

Monitor Zdrowia to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. W każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce. Szczegółowe informacje na temat bieżącej konsumpcji leków można znaleźć w miesięczniku OSOZ.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »