Społeczeństwo » Społeczeństwo

Nadzór kuratora nad nieletnim - co warto wiedzieć?

Nadzór kuratorski to jeden ze środków wychowawczych stosowanych przez sądy rodzinne wobec nieletnich. Wbrew powszechnej opinii, nie zawsze jest to kara sama w sobie. Kurator ma też chronić przed dalszą demoralizacją, a także może pomóc w organizacji życia nieletniego już po odbyciu kary.

Kumu przydziela się kuratora?

O tym czy w danej sytuacji kurator jest właściwym rozwiązaniem, decyduje sąd. Nie ma jednoznacznych wytycznych kiedy taki nadzór należy przydzieli, a kiedy nie, więc poza nielicznymi wyjątkami, zależy to od decyzji sędziego. Co do zasady, opieką kuratora można objąć osobę pomiędzy 13, a 17 rokiem życia (formalnie zwaną nieletnią), która dopuściła się czynu karalnego, bądź istnieją istotne przesłanki o jej demoralizacji. Nadzór może też zostać przydzielony osobie do 21 roku życia, która w okresie małoletniości popełniła przestępstwo i zakończyła odbywanie kary. W takiej stacji kurator ma pomóc zakończyć proces resocjalizacji i wrócić do normalnego życia. Bezwzględnie nadzorowi kuratoryjnemu podlegają osoby, których odbywanie kary w zakładzie poprawczy zostało z jakiś powodów odroczone lub zostały one z niego warunkowo zwolnione.

Jakie obowiązki ma kurator?

Kurator poza kontrolą funkcjonowania nieletniego w społeczeństwie jest również zobowiązany do pomocy. Opiekun będzie regularnie składał raporty do odpowiednich organów o postępach nieletniego w procesie resocjalizacji. W skrajnych przypadkach może wnioskować o przeniesienie do różnego rodzaju placówek czy stosowania innych środków zapobiegawczych. Kurator może pomóc dziecku, które znalazło się w trudnej sytuacji mieszkaniowej czy finansowej, zwłaszcza jeżeli czynnik ten istotnie hamuje jego resocjalizację.

Dlaczego kurator to najlepsze wyjście?

Nadzór kuratorski uznawany jest za najlepsze z możliwych rozwiązań dla młodej osoby, która z różnych względów, czasem nie do końca zależnych od niej, weszła w konflikt z prawem lub jest tym silnie zagrożona. Podstawowym założeniem takiego działania jest to, że ma być ona pomocą dla nieletniego, z której ten może i powinien korzystać by móc prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. O tym czy możecie wnioskować o taką formę resocjalizacji na pewno poinformuje Was prawnik. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarce hasło z miejscowością np. „prawo rodzinne Łódź” i wyskoczą nie tylko prywatni adwokaci, ale też szereg instytucji oferujących taką pomoc.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »