Społeczeństwo » Społeczeństwo
Nadzór kuratora nad nieletnim - co warto wiedzieć?
Kumu przydziela się kuratora?
O tym czy w danej sytuacji kurator jest właściwym rozwiązaniem, decyduje sąd. Nie ma jednoznacznych wytycznych kiedy taki nadzór należy przydzieli, a kiedy nie, więc poza nielicznymi wyjątkami, zależy to od decyzji sędziego. Co do zasady, opieką kuratora można objąć osobę pomiędzy 13, a 17 rokiem życia (formalnie zwaną nieletnią), która dopuściła się czynu karalnego, bądź istnieją istotne przesłanki o jej demoralizacji. Nadzór może też zostać przydzielony osobie do 21 roku życia, która w okresie małoletniości popełniła przestępstwo i zakończyła odbywanie kary. W takiej stacji kurator ma pomóc zakończyć proces resocjalizacji i wrócić do normalnego życia. Bezwzględnie nadzorowi kuratoryjnemu podlegają osoby, których odbywanie kary w zakładzie poprawczy zostało z jakiś powodów odroczone lub zostały one z niego warunkowo zwolnione.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jakie obowiązki ma kurator?
Kurator poza kontrolą funkcjonowania nieletniego w społeczeństwie jest również zobowiązany do pomocy. Opiekun będzie regularnie składał raporty do odpowiednich organów o postępach nieletniego w procesie resocjalizacji. W skrajnych przypadkach może wnioskować o przeniesienie do różnego rodzaju placówek czy stosowania innych środków zapobiegawczych. Kurator może pomóc dziecku, które znalazło się w trudnej sytuacji mieszkaniowej czy finansowej, zwłaszcza jeżeli czynnik ten istotnie hamuje jego resocjalizację.
Dlaczego kurator to najlepsze wyjście?
Nadzór kuratorski uznawany jest za najlepsze z możliwych rozwiązań dla młodej osoby, która z różnych względów, czasem nie do końca zależnych od niej, weszła w konflikt z prawem lub jest tym silnie zagrożona. Podstawowym założeniem takiego działania jest to, że ma być ona pomocą dla nieletniego, z której ten może i powinien korzystać by móc prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. O tym czy możecie wnioskować o taką formę resocjalizacji na pewno poinformuje Was prawnik. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarce hasło z miejscowością np. „prawo rodzinne Łódź” i wyskoczą nie tylko prywatni adwokaci, ale też szereg instytucji oferujących taką pomoc.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|
Komentarze (0)