Dom » Budownictwo

Nie bój się urządzeń grzewczych

Nie bój się urządzeń grzewczych
Zobacz więcej zdjęć »
Każdego roku sezon grzewczy zbiera tragiczne żniwo. Wystarczy niewielkie niedopatrzenie, aby doszło do wybuchu pożaru lub zaczadzenia. Powszechnie uważa się, że najczęściej przyczyną tragedii są urządzenia grzewcze.

Tymczasem właściwie eksploatowane i regularnie konserwowane nie stanowią one zagrożenia dla użytkownika. Należy również pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo wpływ ma także stan całej instalacji gazowej i przewodów kominowych, a nie tylko terma czy kocioł.

Zgodnie z zaleceniami
Podstawą bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych jest przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz wszystkich wymagań i zaleceń dotyczących użytkowania urządzeń grzewczych opisanych w instrukcjach.

Aby urządzenie grzewcze funkcjonowało sprawnie i bezpiecznie, musi być właściwie dobrane i prawidłowo zainstalowane przez fachowców. Na wybór konkretnego typu i modelu urządzenia wpływają takie czynniki, jak miejsce instalacji, zakres użytkowania czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Na podstawie tych informacji specjalista ustala parametry użytkowe i pomaga wybrać optymalny sprzęt. Zanim to nastąpi, należy jeszcze wykonać indywidualny bilans mocy grzewczej budynku.

Kolejny etap to odpowiednie podłączenie. Nieprawidłowo zamontowane urządzenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach, nawet życia użytkownika. Dlatego instalację i podłączenie kotła musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Junkers, dbając o wygodę klienta, zbudował sieć około 2 tys. autoryzowanych instalatorów. Każdy z nich ma nie tylko wszelkie niezbędne uprawnienia, lecz także przechodzi każdego roku szkolenia uzupełniające jego wiedzę i umiejętności dotyczące najnowszych osiągnięć w technice grzewczej.

Następnym krokiem po zainstalowaniu urządzenia jest jego uruchomienie. W przypadku produktów Junkersa, musi tego dokonać autoryzowany serwisant, po dokładnym sprawdzeniu i wyregulowaniu urządzenia. Jest to jednym z warunków uzyskania trzyletniej gwarancji. Podczas uruchomienia, serwisant instruuje także użytkowników, jak obsługiwać urządzenie i jak o nie dbać.

Pracujące niemal bez przerwy urządzenia grzewcze, podobnie jak samochody, wymagają regularnych przeglądów. Co roku trzeba sprawdzić i oczyścić szereg jego elementów, takich jak np. palniki, wymienniki ciepła, filtry. By ułatwić użytkownikom odpowiednią konserwację kotła, Junkers wprowadził dla urządzeń w okresie pogwarancyjnym dodatkową usługę - umowę serwisową. Użytkownik, który zdecyduje się na jej podpisanie nie musi pamiętać o koniecznych przeglądach urządzenia grzewczego - autoryzowany serwis Junkersa przejmuje nad nim pełną opiekę po upływie okresu gwarancyjnego. Obowiązek pamiętania o właściwych terminach konserwacji zostaje w ten sposób przeniesiony z użytkownika na producenta termy czy kotła. Warunkiem skorzystania z umowy serwisowej jest zakup urządzenie marki Junkers oraz powierzenie instalacji i pierwszego uruchomienia autoryzowanym firmom instalacyjnym i serwisowym. Umowę serwisową mogą zawrzeć także użytkownicy urządzeń marki Junkers nabytych w okresie sprzed wprowadzenia wspomnianej oferty.

Bezpieczne rozwiązania Junkersa
Dodatkową ochroną są rozwiązania techniczne stosowane w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Termy i kotły gazowe Junkersa posiadają szereg zabezpieczeń, które sprawiają, że są to urządzenia w pełni bezpieczne.

Pierwszy rodzaj rozwiązań to zabezpieczenia przeciwwypływowe (WPR - jonizacyjne lub W, WR - termoelektromagnetyczne), które eliminują ryzyko ulatniania się gazu. Odcinają one dopływ gazu do palnika, gdy płomień zgaśnie np. z powodu przerwy w dostawie gazu.

Kolejne rozwiązanie to czujnik ciągu kominowego (dla urządzeń z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin), który powoduje odcięcie dopływu gazu do palnika i unieruchomienie grzejnika w przypadku wypływu spalin do pomieszczeń mieszkalnych w przypadku słabego ciągu kominowego, jego braku lub ciągu wstecznego. Kotły gazowe Junkersa z zamkniętą komorą spalania wyposażone są natomiast w presostat, który wyłącza urządzenie przy niewłaściwym dopływie powietrza do spalania lub przy zakłóceniach w odprowadzaniu spalin.

Termoregulator wyłącza kocioł po przekroczeniu temperatury nastawionej przez użytkownika (np. 40 - 90 st. Celsjusza), termostat graniczny zabezpiecza zaś instalację przed przekroczeniem maksymalnej temperatury dopuszczalnej (np. 95 stopni Celsjusza). Obecny w urządzeniach Junkersa ogranicznik temperatury bezpieczeństwa chroni natomiast wymiennik ciepła przed przegrzaniem i wyłącza grzejnik termy lub kocioł po przekroczeniu temperatury granicznej (np. 110 stopni Celsjusza).

Wspomnieć także należy o zaworze bezpieczeństwa, który zabezpiecza urządzenia przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia (np. 3 bar).

Nie tylko urządzenia grzewcze
Na bezpieczeństwo i właściwe funkcjonowanie instalacji gazowej wpływ mają nie tylko urządzenia grzewcze, ale także stan innych jej elementów, a więc przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Najczęstsze błędy, na jakie natrafiają specjaliści podczas obowiązkowych przeglądów to brak drożności przewodów, zaleganie sadzy, brak szczelności przewodów i łączników, nieprawidłowe podłączenia kominowe, ich nieprawidłowe wyprowadzenie ponad dachem lub brak właściwej wentylacji pomieszczeń - wywiewnej i nawiewnej. Przewody kominowe, tak jak instalacja gazowa, powinny być regularnie kontrolowane i oczyszczane.

Pamiętajmy też, że pomieszczenia mieszkalne z instalacją gazową powinny mieć zapewniony dostęp do świeżego powietrza. Należy je zatem często wietrzyć, a przy wymianie okien zwrócić uwagę na możliwość ich rozszczelniania. Nie wolno też zaklejać lub zasłaniać otworów wentylacyjnych. Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch to wiodący europejski producent urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody. W 2007 roku osiągnął światowy obrót w wysokości 2,8 miliarda euro (69% obrotu pochodziło spoza Niemiec) zatrudniając ponad 13 tysięcy pracowników. W dziale skupionych jest kilkanaście silnych międzynarodowych i regionalnych marek, m.in. Junkers i Buderus, a zróżnicowana oferta produktowa pochodzi z 18 fabryk z Europy i Ameryki Północnej. W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1993 roku.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »