Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Niemal 800 naukowców z czterech kontynentów odwiedzi Politechnikę Gdańską

Niemal 800 naukowców z czterech kontynentów odwiedzi Politechnikę Gdańską
Zobacz więcej zdjęć »
765 najwyższej klasy specjalistów z 38 krajów, czterech kontynentów – Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki, przyjeżdża na Politechnikę Gdańską.

To naukowcy zajmujący się nowoczesną matematyką i mechaniką stosowaną, automatyką i sterowaniem, mechatroniką oraz nanotechnologią, optymalizacją, a także diagnostyką maszyn i urządzeń. Konferencja Annual Meeting of the International Association of Applied Mathematics and Mechanics odbędzie się w dniach 9-13 lutego 2009.

Annual GAMM Meeting to konferencja o długiej tradycji w Europie. Odbywa się rokrocznie od 80 lat, co roku w innym kraju. Ostatni raz GAMM gościł w Polsce 18 lat temu, w Krakowie. Do chwili obecnej rejestracji dokonało 765 osób, z czego z Polski - zaledwie 175. Najwięcej, bo 50 proc. uczestników konferencji przybędzie z Niemiec.
- Konferencja jest nie tylko okazją do spotkania doświadczonych, dojrzałych badaczy, ale również możliwością zaprezentowania osiągnięć młodszych naukowców. Blisko trzydzieści procent uczestników konferencji stanowią studenci, głównie doktoranci - mówi prof. Krzysztof Kaliński, organizator konferencji, na co dzień nauczyciel akademicki w  Katedrze Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów Wydziału Mechanicznego PG. - Należy ubolewać nad słabym zainteresowaniem konferencją miejscowego środowiska, w tym doktorantów. A przecież nic w takim stopniu nie stymuluje badań naukowych, jak aktywność konferencyjna upowszechniająca ich wyniki, zwłaszcza na szeroką skalę międzynarodową, a także towarzyszące jej konstruktywne dyskusje i spory naukowe. Zamiast korzystać z doskonałych do tego celu sposobności, jaką jest chociażby konferencja GAMM, wiele tzw. szkół naukowych, grup czy zespołów badawczych woli ograniczać swoje kontakty naukowe do bardzo wąskiego kręgu.   
Program GAMM przewiduje 12 sesji plenarnych, 12 minisympozjów oraz 24 sekcje tematyczne. Sekcje tematyczne rokrocznie pracują w tym samym układzie tematycznym. Tegoroczną nowością jest sekcja odpowiadająca polskiej domenie - dedykowana diagnostyce maszyn i systemów.
- Mamy w tej dziedzinie wiele osiągnięć i naukowców światowego formatu - przyznaje prof. Kaliński. - Bardzo istotne jednak jest to, abyśmy stan naszych prac na bieżąco konfrontowali z osiągnięciami światowymi. Jeśli mamy poszukiwać nowych rozwiązań naukowych i wdrożeniowych, to tylko odpowiadając sobie na pytanie, czy będą one imponujące i zauważalne w skali globalnej. Osiągnięcia o charakterze wyłącznie regionalnym, a poza tym prowadzące do pobieżnego i wycinkowego rozwiązywania problemów, z pominięciem właściwej roli nowoczesnych badań, w imię mylnie pojmowanej idei tzw. upraktycznienia wiedzy, nie przyczyniają się w takim stopniu do rozwoju cywilizacyjnego. Co więcej, są czynnikami, które rozwój ten niejednokrotnie wydatnie hamują. 
Organizatorzy podkreślają bardzo wysoki poziom merytoryczny wystąpień, prezentowanych przez uczestników konferencji, zarówno wieloletnich badaczy, jak i młodych naukowców. Dodatkowym walorem jest fakt, iż takie dziedziny, jak mechanika materiałów, mechanika ciała stałego czy mechanika płynów, to bardzo prężnie rozwijające się dziś dziedziny nauki. Każdy kolejny rok przynosi ogromny postęp.
Wszystkie spotkania odbędą się w audytoriach i salach wykładowych Politechniki Gdańskiej. Oprócz regularnych sesji i minisympozjów naukowych, tradycją konferencji GAMM są wydarzenia o charakterze popularyzatorskim, wspomnieniowym, w szczególności - dedykowane życiu i działalności znanych uczonych.
- Zaplanowaliśmy sesję poświęconą Ludwikowi Prandtlowi, niemieckiemu uczonemu zajmującemu się dynamiką przepływów - opowiada prof. Kaliński. - Będzie też wykład laureata corocznego konkursu organizowanego dla upamiętnienia Richarda von Misesa, Amerykanina niemieckiego pochodzenia, który wniósł istotny wkład w rozwój mechaniki konstrukcji. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również o profesorze Maksymilianie Tytusie Huberze, wielkim polskim uczonym, który po II wojnie światowej zamieszkał w Gdańsku i podjął się trudu organizowania na naszej politechnice dwóch katedr oraz laboratorium wytrzymałości i mechaniki. To właśnie on w 1904 roku, prawie 10 lat przed von Misesem, opracował podstawy hipotezy energii właściwej odkształcenia postaciowego, o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju wiedzy z zakresu wytrzymałości materiałów.
Organizatorzy GAMM 2009 przygotowali dla gości także program kulturalny. Na pięć dni konferencji zaplanowano m.in. spacer po Gdańsku, Oliwie i Sopocie, zwiedzanie wystawy „Drogi do Wolności", Centralnego Muzeum Morskiego, Dworu Artusa oraz Muzeum Bursztynu. Chętni będą mogli wybrać się na całodniową wycieczkę na Zamek Krzyżacki w Malborku, a także - na wycieczkę szlakiem wodnych elektrowni na rzece Raduni, organizowaną przez Zakład Elektrowni Wodnych „Energa" w Straszynie.
Szczegółowy program naukowy i kulturalny znaleźć można na stronie internetowej konferencji: www.gamm2009.pl.

Kontakt z komitetem organizacyjnym
Bożena Klawon, tel. 0503/ 71 78 29
Beata Świeczko-Żurek, tel. 0607/ 57 48 78

UWAGA! Konferencja toczyć się będzie w języku angielskim. W razie konieczności służymy dziennikarzom tłumaczem.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »