Gospodarka » Przemysł

Niska efektywność energetyczna Polski

Korzystną relację uzyskanej energii do jej zużycia może zapewnić sobie niemal każdy, przeciętny obywatel. Brzmi to trochę jak slogan z minionej epoki, ale racjonalne gospodarowanie krajem zależy w dużej mierze od świadomości każdego z nas.

Elektryczność w polskich uwarunkowaniach to jedno z najmniej efektywnych źródeł energii, generujących wysokie straty po drodze (wytwarzanie, przesył, dystrybuowanie), zanim dotrze do indywidualnego odbiorcy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Poza tym, nad Wisłą wytwarza się ją głównie, wykorzystując kopaliny zanieczyszczające powietrze. Na razie jednak jesteśmy skazani na taką sytuację, ze względu na brak elektrowni atomowych oraz bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę odnawialnych źródeł energii.

Aby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać energię, nie tylko elektryczną, warto wyrobić sobie co najmniej kilka istotnych nawyków. Po pierwsze, bardzo ważna jest izolacja termiczna budynków. Budownictwo pasywne przyniosło oczekiwane skutki w wielu krajach i redukowanie rachunków za ogrzewanie o minimum kilkanaście procent. Innym plusem takiego rozwiązania, jeśli jest stosowane w pełni profesjonalnie, może być zapobieganie wilgoci wewnątrz. Wymiana okien i instalacji grzewczej na oszczędną także przynosi wymierne korzyści w dłuższej perspektywie. Szybciej zauważymy z kolei efekty stosowania współczesnych, energooszczędnych żarówek.

Dopóki jako kraj nie wdrożymy na masową skalę innowacyjnych rozwiązań energetycznych, trzeba samodzielnie dbać o domowy budżet i racjonalne korzystanie z prądu. Dlatego lepiej stopniowo wymieniać stare artykuły gospodarstwa domowego, wyłączać z kontaktu nieużywane w danej chwili urządzenia oraz gasić światło w pustych pomieszczeniach. Dobre rezultaty przynosi także dostosowanie temperatury wnętrz do funkcji, jakie spełniają.

Więcej na temat racjonalnych rozwiązań energetycznych, odnawialnych źródeł, energetyki zrównoważonej oraz polskich farm wiatrowych, znajdziesz w serwisie http://www.fnez.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

marszym81

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »