Kultura » Kultura
Obchody Roku Grotowskiego w Renomie
Zobacz więcej zdjęć » |
W tym roku przypada wiele jubileuszów związanych z postacią tego wybitnego polskiego reżysera, teoretyka teatru, twórcy Teatru Laboratorium.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Mija nie tylko 10 rocznica jego śmierci, ale również 50-lecie - objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego oraz ćwierćwiecze od samorozwiązania Teatru Laboratorium. Dwa lata temu Konferencja Generalna UNESCO wpisała pięćdziesiątą rocznicę utworzenia przez Jerzego Grotowskiego Teatru Laboratorium na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO w latach 2008-2009.
Dom handlowy RENOMA włącza się aktywnie w obchody Roku Grotowskiego 2009, który obfituje w bogaty program imprez.
- Nasza współpraca z Instytutem bazuje na kilku elementach: spektaklach w ramach Nocy Teatrów, wykładzie o Grotowskim oraz spotkaniach z twórcami teatru - mówi Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investmenst, właściciel wrocławskiego domu handlowego RENOMA. - To różne wydarzenia, skierowane do szerokiego grona odbiorców, zarówno miłośników teatru, jak i młodzieży oraz osób ciekawych nowych trendów w sztuce. Każdy znajdzie tu coś ciekawego.
Już 20 czerwca na dachu Renomy odbędą się dwa spektakle w ramach tzw. Nocy Teatrów. Pierwszy zatytułowany „Na zachód od Sao Paulo" Sceny Witkacego, drugi „Kto się śmieje z moich lęków" Teatru Cinema z Michałowic oraz meksykańskich artystów Dimplomado Teatro Del Cuerpo. Natomiast 25 czerwca będzie można posłuchać wykładu prof. Dariusza Kosińskiego, znawcy twórczości Jerzego Grotowskiego i autora książki „Grotowski. Przewodnik". Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00. To okazja, by pogłębić wiedzę, ale również by dopiero zacząć przygodę m.in. z ideą teatru ubogiego i twórczego „aktu całkowitego".
Do udziału w bogatym programie Roku Grotowskiego organizatorzy zapraszają także grupy aktorów i reżyserów z różnych krajów, tak, by czerwcowy festiwal stał się również okazją do dialogu oraz platformą wymiany myśli czy nowych idei. Uczestnicy tego projektu będą spotykać się podczas projekcji, warsztatów, dyskusji organizowanych w miastach Dolnego Śląska - w tym również podczas wykładu prof. Kosińskiego. Wśród zaproszonych gości są zarówno polscy twórcy, tacy jak m.in. Jacek Głomb z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Krzysztof Mieszkowski dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Sebastian Majewski, dyrektor i reżyser z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Katarzyna i Zbigniew Szumscy z Teatru Cinema z Michałowic, ale także twórcy z zagranicy - w tym wielu dyrektorów artystycznych, reżyserów i aktorów ze Stanów Zjednoczonych.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)