Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Odkrycie dwóch kolejnych planet

Odkrycie dwóch kolejnych planet
Zobacz więcej zdjęć »
Astronomowie odkryli pozasłoneczny układ planetarny złożony z dwóch planet. To efekt współpracy zespołów badawczych z Torunia i ze Stanów Zjednoczonych.

- Znaleźliśmy dwie planety krążące wokół czerwonego olbrzyma. Spośród znanych układów wieloplanetarnych są to planety związane z najbardziej masywną gwiazdą - powiedział dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierujący grupą badaczy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Naukowiec wyjaśnia w jaki sposób dokonano odkrycia: "Od kilku lat obserwujemy wyselekcjonowane gwiazdy przy pomocy dużego teleskopu i spektrografu umożliwiającego uzyskanie bardzo dużej rozdzielczości. Szukamy przesunięć linii widmowych, które mogą być skutkiem obecności obok gwiazdy innego obiektu. Gwiazda i jej towarzysz obiegają wspólny środek masy, więc gwiazda okresowo się do nas przybliża i oddala. W ten sposób możemy znaleźć planetę nie obserwując jej bezpośrednio, o ile tylko potrafimy odpowiednio dokładnie zmierzyć przesunięcia linii w widmie gwiazdy."

Odkryta planeta otrzymała oznaczenie HD 102272b. Jest spora, ma masę prawie 6 mas Jowisza, a swoją gwiazdę obiega w ciągu 127,5 dnia po prawie kołowej orbicie. Drugi obiekt, HD 102272c, ma o ponad połowę mniejszą masę (2,6 masy Jowisza), a jej okres orbitalny wynosi aż 520 dni. Okresy obiegu planet są w pobliżu rezonansu 4:1, co oznacza, że jest to układ stabilny.

- Nasz projekt realizowany jest od roku 2004. Jego celem są poszukiwaniu planet przy gwiazdach bardziej masywnych niż Słońce oraz badanie ewolucji układów planetarnych. Stale obserwowanych jest blisko 1000 gwiazd, których prędkości radialne mierzone są z dokładnością 5 m/s. Astronomowie z UMK korzystają z czasu obserwacyjnego na teleskopie HET dzięki ścisłej współpracy z grupą prof. Aleksandra Wolszczana na PennState - kontynuuje Niedzielski.

Obiekty HD 102272b i prawdopodobny HD 102272c to nie pierwsze planetarne odkrycie w ramach polsko-amerykańskiego projektu badawczego. W roku 2007 zespół odkrył planetę o masie 4,6 masy Jowisza okrążającą gwiazdę HD 17092.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fuburek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »