Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Phoenix wybrał wolność

Phoenix wybrał wolność
Zobacz więcej zdjęć »
Agencja NASA poinformowała, że utracono łączność z marsjańskim lądownikiem Phoenix, który w końcu maja wylądował w okolicach bieguna północnego Czerwonej Planety z zadaniem poszukiwania wody i ewentualnych śladów życia.

Ogłoszono, że trwająca ponad 5 miesięcy misja została zakończona. Kierownik projektu Barry Goldstein oświadczył, że 2 listopada naukowcy NASA otrzymali ostatni sygnał od lądownika. Pierwotnie misja miała trwać 3 miesiące.

Tak jak przewidywano, sezonowy spadek promieniowania słonecznego w rejonie lądowania spowodował, że baterie lądownika nie otrzymywały wystarczającej ilości energii aby zapewnić funkcjonowanie aparatury naukowej. Sytuacja ta nastąpiła trzy tygodnie wcześniej niż przypuszczano z powodu szalejących w rejonach podbiegunowych burz pyłowych.

Goldstein oświadczył, że podejmowane będą próby przywrócenia łączności z lądownikiem przy pomocy krążących wokół Marsa orbiterów, ale szanse na to są niewielkie. Warunki pogodowe wciąż się bowiem pogarszają. Phoenix, wystrzelony w sierpniu 2007 r., wykrył m. in. obecność lodu pod wierzchnią warstwą gleby, zarejestrował opad śniegu i odkrył, że skład chemiczny pyłu marsjańskiego jest podobny do składu wody morskiej na Ziemi. Naukowcy zdobyli kolejne dowody, że niegdyś na powierzchni Marsa była woda w stanie płynnym, być może podtrzymująca życie organiczne.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Antyprecel informacyjny
http://www.cos.ponadto.info

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »