Technologie » Komputery

Pracownicy twierdzą, że koledzy mają najbardziej pozytywny wpływ na ich zaangażowanie w pracę

57% pracowników wolałoby bardziej aktywne i regularne interakcje ze swoimi przełożonymi; tylko 26% sądzi jednak, że ma taką możliwość w swoim obecnym miejscu pracy. 56% pracowników stwierdza, że odpowiednie zaangażowanie zwiększa ich produktywność.


Firma Oracle opublikowała najważniejsze wnioski z przeprowadzonego w Europie Zachodniej badania Oracle Simply Talent, poświęconego zaangażowaniu pracowników. Badanie dowodzi, że ludźmi, którzy z największym prawdopodobieństwem przyczyniają się do poczucia zaangażowania pracowników w pracę, są ich koledzy, a nie przełożeni. Badanie zwraca uwagę na to, w jaki sposób działy kadr mogą przejąć odpowiedzialność za zaangażowanie pracowników w ich firmach, a tym samym przyczynić się do stworzenia lepszej kultury przedsiębiorstwa.   

Celem badania Oracle Simply Talent jest zrozumienie czynników zwiększających zaangażowanie pracowników w Europie i płynących z tego korzyści. W ankiecie wzięło udział 1511 pracowników z dużych firm europejskich. Co ciekawe, zdaniem 42% respondentów to ich koledzy wywierają najbardziej pozytywny wpływ na poziom ich zaangażowania w pracę, wyprzedzając tym samym kierowników działów (21%) i kierowników jednostek biznesowych (7%). Zaledwie 3% ankietowanych uważa, iż to dział kadr ma największy pozytywny wpływ na poziom zaangażowania. Jeśli zaś chodzi o negatywny wpływ na zaangażowanie pracowników, personel europejskich przedsiębiorstw sądzi, że w największym stopniu odpowiadają za to członkowie wyższej kadry kierowniczej (19%) i kierownicy działów (11%). 

„Wyniki te powinny zaniepokoić działy kadr, ponieważ sugerują, że to nie oni odpowiadają w oczach pracowników za poziom ich zaangażowania w pracę” - powiedział Loïc Le Guisquet, szef regionu Oracle Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) oraz Dalekiego Wschodu, komentując wyniki badania. „Jeśli rzeczywiście tak jest, trudno liczyć na pozytywny wpływ działów kadr na środowisko pracy i kulturę przedsiębiorstwa. Badanie to powinno stać się dla działów kadr wezwaniem do działania, aby pokazały swoją wartość dla firmy i jej pracowników w sposób widoczny dla wszystkich”.

Jak wynika z badania Oracle, tylko ok. jedna trzecia (35%) pracowników w Europie Zachodniej czuje się zaangażowana w pracę przez większość czasu. Pracownicy uważają przy tym, że odpowiednie zaangażowanie jest ważne dla ich firm, ponieważ przynosi przedsiębiorstwom wiele korzyści biznesowych, takich jak większa produktywność personelu (56%), mniejsze prawdopodobieństwo poszukiwania pracy w innych firmach (37%) oraz większa zdolność przedstawiania kreatywnych pomysłów optymalizacyjnych (35%). 

Badanie Oracle wykazało również, jak zdaniem pracowników działy kadr i - szerzej - całe przedsiębiorstwa mogą zwiększyć ich poczucie zaangażowania w pracę. Z wypowiedzi respondentów wynika, że największym priorytetem dla zarządu powinno być docenianie ich osiągnięć (53%), a w dalszej kolejności - pomoc pracownikom w zrozumieniu ich wkładu w wyniki przedsiębiorstwa (35%) i umożliwienie im pracy nad ciekawymi projektami (34%). Niepokoi tu jednak, że zdaniem ok. jednej trzeciej ankietowanych (32%) ich firmy w ogóle nie doceniają osiągnięć poszczególnych pracowników. Wskazuje to na istnienie rozdźwięku między tym, co pracownicy i kierownicy uważają za dobre zarządzanie. 

Informacje dodatkowe
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Oracle wspólnie z Opinium Research i objęło 1511 pracowników dużych korporacji z Europy Zachodniej. Respondenci pochodzili z takich krajów jak Francja, Holandia, Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »