Gospodarka » Przemysł

Prawidłowa termoizolacja w budownictwie

Prawidłowa termoizolacja w budownictwie
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór materiału izolacyjnego w znacznej mierze dyktowany jest zasobami finansowymi. Różnice między wełną a styropianem są powszechnie znane. W tym wpisie zajmiemy się natomiast kwestią znacznie mniej rozpoznaną przez początkujących inwestorów, czyli mostkami termicznymi.

Na początek nieoceniona Wikipedia, która jak nieraz bywało, kompletnemu laikowi nie wyjaśni zbyt wiele. Tam znajdziemy zapis, że mostek termiczny to „część obudowy budynku, w której jednolity opór cieplny jest znacznie zmniejszony". Dopóki ktoś rozumie, czym jest opór cieplny, dopóty ma prawo zrozumieć, o co chodzi w powyższej definicji. A pozostałym wyjaśniam, tak po chłopsku. Mostek cieplny to po prostu dziura w ociepleniu. Niekoniecznie dziura na wylot. Może to być ubytek materiału termoizolacyjnego albo szczelina między futryną a murem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mostki cieplne powstają zwykle z powodu niedokładnego wykonania prac budowlanych, choć nieraz ich przyczyną jest także wadliwie lub niedokładnie przygotowany projekt. Zdarza się bowiem tak, że architekt nie wpisuje wszystkich potrzebnych parametrów do projektu wierząc, że wykonawca będzie wiedział jak je wykonać, a wykonawca tego nie robi, bo przecież nie ma tego w projekcie, to czemu ma sam sobie dokładać pracy. W projekcie powinno zostać opisane jako izolowany będzie fundament, dach, mury.

Więc o prawidłową termoizolację pytajmy architekta już na etapie tworzenia wstępnej koncepcji budowy. Potem musimy wybrać dobrych fachowców, a na koniec pilnować ich i sprawdzać. Fakt, że ktoś potrafi wykonać dobrą robotę nie oznacza jeszcze, że zawsze taką właśnie wykonuje. Niestety najlepsze, najnowsze i najdroższe termoizolacje mogą okazać się mało skuteczne, jeżeli w trakcie prac budowlanych powstanie wiele mostków termicznych.

Prawidłowa termoizolacja oczywiście chroni nas przed zbędnymi wydatkami na ogrzewanie, ale także przed jeszcze poważniejszymi i kosztowniejszymi stratami wywoływanymi przez wilgoć. W miejscu poważnego ubytku może powstać grzyb, a mur traci na wytrzymałości.

Niestety nie ma uniwersalnego i łatwego sposobu, aby uniknąć mostków cieplnych podczas budowy. Najlepszy z nich jest dość czasochłonny. Trzeba poświecić jak najwięcej czasu na pilnowanie budowy, a w przypadku laików także na nauczenie się z rzetelnych źródeł jak odróżnić solidną robotę od fuszerki. No i na koniec stanowczość - od początku współpracy trzeba pokazać ekipie budowlanej, że u nas kiepska praca się nie opłaca.

 Więcej na temat termoizolacji na stronie internetowej : http://www.graftex.eu/oferta-produktowa/termoizolacja.html 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

alinka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »