Dom » Budownictwo

Projektowanie domów pasywnych i energooszczędnych

Dom pasywny jest najdoskonalszą spośród znanych i stosowanych obecnie konstrukcji mieszkalnych. Jednocześnie stanowi prawdziwe wyzwanie dla architektów, ponieważ przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę cały szereg wykluczających się czynników. Jednak efekty pracy są zdumiewające.
Dom pasywny - wyzwanie dla architekta

Zaplanowanie w pełni funkcjonalnego domu pasywnego wymaga od architekta ogromnej wiedzy i doświadczenia. W trakcie swojej pracy musi on uwzględnić wiele rozwiązań technicznych, ekonomicznych, prawnych i jednocześnie pogodzić to ze swoją wizją budynku. Najważniejszym zaś zadaniem architekta jest położenie nacisku na te elementy domu, które mają bezpośredni wpływ na bilans energetyczny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Energooszczędność

Spośród całej listy założeń stosowanych przy projektowaniu domów pasywnych i domów energooszczędnych, na pierwsze miejsce wysuwa się odpowiednie ukształtowanie bryły budynku. Dzieje się tak, ponieważ dom o możliwie zwartej i prostej konstrukcji ma korzystną proporcję przegród zewnętrznych, co przekłada się na minimalne straty cieplne. Równie ważna, co kształt budynku, jest szczelność przegród zewnętrznych. Należy pamiętać, by elementy tworzące zewnętrzną powłokę budynku, czyli dachy, ściany, fundamenty, były tak dobrane i zmontowane, aby zapewniały maksymalną izolację cieplną. W miejscach ich łączenia nie mogą powstawać nieszczelności umożliwiające konwekcję powietrza lub powstawanie mostków termicznych.

Okna w domach pasywnych i energooszczędnych

Otwory okienne w domach pasywnych powinny być zaprojektowane w ten sposób, aby ich zgrupowania znajdowały się na elewacjach południowych lub ewentualnie wschodnich. Dzięki temu straty wynikłe z przenikania ciepła bilansowane będą przez zyski pochodzące z promieniowania słonecznego. Jeśli chodzi o same okna, to w budynkach pasywnych muszą się charakteryzować wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Standardem dla domów pasywnych jest stosowanie szyb zespolonych z potrójnym oszkleniem, z komorami międzyszybowymi wypełnionymi gazem szlachetnym (np. argonem), co gwarantuje znacznie lepszą izolację.

Mostki termiczne i charakterystyka cieplna pomieszczeń

Dla większej energooszczędności domu ważne jest również wyeliminowanie mostków termicznych. Te najczęściej powstają w miejscach połączenia płyty fundamentowej ze ścianą zewnętrzną, osadzenia okien i drzwi, na płytach balkonowych, podciągach wystających ze ścian zewnętrznych lub konstrukcjach wsporczych.

Podczas projektowania domu pasywnego należy wziąć pod uwagę również charakterystykę cieplną pomieszczeń. W praktyce polega to na bliskim zgrupowaniu pomieszczeń o podobnej funkcji, a następnie odpowiednim ich rozlokowaniu. Przykładem są tutaj pomieszczenia higieniczno - sanitarne, które wymagają najwyższej temperatury, i które powinny być lokalizowane z dala od przegród zewnętrznych. Jest to następny zabieg pozwalający na ograniczenie strat ciepła. Z kolei klatki schodowe i pomieszczenia gospodarcze, jako niewymagające dużych temperatur, najkorzystniej jest zlokalizować w północnej części budynku.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://domy.procyon.com.pl/projektowanie-domu-w-standardzie-pasywnym 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »