Społeczeństwo » Społeczeństwo
Uwaga alergik!
Zobacz więcej zdjęć » |
Z roku na rok przybywa chorych na alergie pokarmowe, co spowodowane jest głównie zwiększeniem spożycia pokarmów przetworzonych, zanieczyszczonych oraz pozbawionych wartości odżywczych. Jak żyć z alergią pokarmową, gdy półki sklepowe aż uginają się od niezdrowej żywności?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Kilka faktów na temat alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa może wystąpić zarówno u małych dzieci, jak i u osób dorosłych. Jej objawy mogą mieć charakter zmian skórnych, jak pokrzywka, egzema, atopia, jak i dolegliwości ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty. Dzieje się tak dlatego, iż układ immunologiczny chorego traktuje jakiś składnik jako wroga i próbuje zniszczyć bądź usunąć z organizmu.
Do najczęściej alergizujących produktów spożywczych zalicza się: pszenicę, mleko, białko jaja, pomidory, orzechy ziemne, laskowe, migdały, marchew, groch, fasolę, soję, seler, migdały, białka zbóż, owoce morza, ryby, wołowinę.
Jak walczyć z alergią pokarmową
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu wszystkich produktów, które zawierają w sobie dany alergen pokarmowy. Może być to trudne w przypadku, gdy nie znamy pełnego składu danego produktu lub producent nie poinformował o nim na etykiecie . W sytuacji ostrej nietolerancji pokarmowej należy z takich produktów całkowicie zrezygnować, gdyż spożycie alergenu może nawet grozić śmiercią.
Oprócz odpowiedniej diety wykluczającej alergeny sięga się po środki farmakologiczne, głównie leki przeciwhistaminowe, a także stosuje się odczulanie.
Warto również wiedzieć, że zadowalające rezultaty może przynieść akupunktura, zaliczana do niekonwencjonalnych metod leczenia. Wielu chorych stosuje ją jako uzupełnienie leczenia, a coraz częściej jako jej zamiennik.
Życie alergika bywa trudne, ale na szczęście istnieją jeszcze sposoby na łagodzenie przebiegu alergii, a nawet jej całkowite wyeliminowanie.
Polecamy również lekturę: Porozmawiajmy o akupunkturze
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)