Kultura, sztuka » Kultura

Wystawy: "...dodane... 2008" oraz "Przesilenia...2008/2009"

Wystawy: "...dodane... 2008" oraz "Przesilenia...2008/2009"
Zobacz więcej zdjęć »
W najbliższy wtorek, 23 czerwca o godzinie 16.00 Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza na wernisaże dwóch wystaw: pozyskanych w roku ubiegłym darów i zakupów „...dodane... 2008” oraz prac studentów i absolwentów Katedry Scenografii ASP w Krakowie „Przesilenia...2008/2009".

Na wystawie „...dodane... 2008" prezentowane będą darowane i zakupione w 2008 projekty dekoracji i kostiumów tak wybitnych artystów uprawiających scenografię teatralną, jak: Liliana Jankowska, Jerzy Ławacz, Tadeusz Kantor, Kazimierz Wiśniak, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Lidia i Jerzego Skarżyńscy, Adam Kilian, Zofia de Ines, Ewa Starowieyska.

Eksponowane też będą wczesne obrazy Wiesława Langego, a także rysunki do filmów animowanych autorstwa Zdzisława Kudły.

Projekty, obrazy i rysunki zostały wybrane spośród prawie ośmiuset prac pozyskanych w roku 2008 i stanowią znakomitą okazję do poznania warsztatu twórczego czołowych polskich scenografów.

Nowe nabytki wzbogacają również - do prawie dziewięćdziesięciu - listę nazwisk najwybitniejszych współczesnych twórców polskiej plastyki teatralnej, reprezentowanych w zbiorach Centrum Scenografii Polskiej.

Wystawa jest swego rodzaju prologiem do wydarzeń planowanych w roku przyszłym, kiedy to - późną jesienią - przypada 25 rocznica powstania Centrum Scenografii Polskiej - instytucji o unikatowym profilu zbiorów, propozycji artystycznych i dydaktycznych, nie mającej odpowiednika nie tylko w muzealnictwie polskim, ale i europejskim.

Równolegle z wystawą darów i nabytków prezentowane będą najciekawsze prace dyplomowe i roczne studentów Katedry Scenografii ASP w Krakowie „Przesilenia... 2008/2009". Prace powstały m.in. pod kierunkiem profesorów: Krystyny Zachwatowicz - Wajdy, Andrzeja Kreutza Majewskiego, Małgorzaty Komorowskiej oraz scenografów Ryszarda Melliwy i Andrzeja Witkowskiego.

Wystawa prac studenckich i dyplomowych jest kontynuacją tradycji prezentowania najmłodszego pokolenia artystów opuszczających uczelnię, zapoczątkowanej w Centrum Scenografii Polskiej przed kilkunastu laty. Obydwie wystawy spinają też dorobek uznanych twórców z próbami artystycznymi pokolenia młodych.

Ekspozycje są też frapującym, wakacyjnym zaproszeniem do pracowni artystów, w czas, kiedy dopiero rodzi się idea plastyczna, powstają szkice, projekty dekoracji i kostiumów, makiety przyszłej przestrzeni plastycznej widowiska teatralnego. Zainteresowani technikami malarskimi, rysunkiem, sposobami wykonywania makiet - w teatralizowanej przestrzeni ekspozycyjnej mogą - w swobodniejszej, wakacyjnej atmosferze - podpatrywać warsztatowe tajemnice.

Wystawy czynne będą do końca lipca od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »