Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Centrum Leczenia Osoczem w Białymstoku. Innowacyjne terapie regeneracyjne
Zobacz więcej zdjęć » |
- Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste są obecnie podstawą tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny nauki – mówi dr Ewa Gułaj, właścicielka kliniki Estimed, do której należy Centrum. – Obie metody już odgrywają bardzo dużą rolę terapeutyczną i powoli zastępują klasyczne leczenie operacyjne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W nowo powstałej placówce zatrudnieni są lekarze-specjaliści, którzy wykonują specjalistyczne zabiegi z wykorzystaniem obydwu terapii.
Odmładzające komórki i regenerujące płytki
- Komórki macierzyste są to niewyspecjalizowane komórki, które dopasowują się swoją budową i funkcją do tkanki, w której się znajdują – mówi dr Katarzyna Klimiuk. - Mają one zdolność podziału i regeneracji, czyli zastępują obumierające komórki nowymi.
Komórki macierzyste stosuje się już niemal w każdej dziedzinie medycyny m.in. w leczeniu zawałów serca, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, w chorobach neurologicznych, w przeszczepach szpiku kostnego, w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i oparzeń skóry. Sprawdzają się również doskonale w usuwaniu tatuaży i jego pigmentacji.
Z kolei osocze bogatopłytkowe to aktywne płytki krwi, które otrzymujemy w wyniku odwirowania krwi pacjenta. Preparat zawiera czynniki wzrostu (białka -cytokiny), które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają one także syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. To doskonały materiał odmładzający i przyspieszający gojenie się tkanek oraz regenerację, w tym odrost włosów.
Zadaniem komórek macierzystych jest wytworzenie z nich tej samej tkanki, w którą zostają podane. Natomiast leczenie osoczem bogatopłytkowym przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze w tkance, choć może też stymulować namnażanie komórek macierzystych. Obie metody łączy zminimalizowane ryzyko powikłań, ponieważ pacjentowi podawany jest materiał z jego własnego organizm
Leczenie problemów dermatologicznych
Własne osocze sprawdza się w leczeniu schorzeń skórnych.
- W Centrum z sukcesem stosujemy mezoterapię z użyciem osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn i w łysieniu plackowatym. Od niedawna możemy pochwalić się sukcesami w zabiegach zastosowanych w łuszczycy i u osób z egzemą okolicy rąk – wymienia dr Klimiuk. - Są też liczne doniesienia naukowe o stosowaniu osocza bogatopłytkowego w leczeniu owrzodzeń żylnych, w stopie cukrzycowej, bliznach przerostowych, potrądzikowych, liszaju twardzinowym czy piodermii zgorzelinowej.
Rewelacyjne efekty przynosi leczenie metodą CGF (Concentrated Growth Factors), czyli połączeniem osocza i komórek macierzystych. Pobraną krew poddaje się specjalnej obróbce wirowania w tzw. separatorze komórkowym, który utrzymuje precyzyjne parametry antystatyczne i antymagnetyczne.
- W procesie tym - dzięki specjalnej technice podgrzewania i mieszania - pozyskujemy skoncentrowane komórki wzrostowe i macierzyste w formie żelu, który podany do zmienionych chorobowo miejsc zapewnia długotrwałą i intensywną regenerację – dodaje dr Klimiuk. - To doskonały koktajl z naturalnych czynników wzrostu, który w skoncentrowanej ilości ok. 16- krotnie wyższej niż we krwi obwodowej znacznie przyspiesza procesy naprawcze w tkance.
Osocze na chore stawy
Dr Wojciech Nierodziński w Centrum Leczenia Osoczem zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem problemów ortopedycznych. Pod kontrolną USG koncentrat wstrzykiwany jest w uszkodzone miejsce.
- Osocze bogatopłytkowe stymuluje naturalną kaskadę gojenia i regenerację tkanek poprzez ponadfizjologiczne uwalnianie czynników płytkowych w miejscu wymagającym leczenia – mówi lekarz. - Zabieg stosuje się w przewlekłych stanach zapalnych dużych stawów - kolanowego, biodrowego, krzyżowo-biodrowego, barku, łokcia, stawu skokowego i stopy oraz nadgarstka i ręki, stanów zapalnych kaletek, ścięgien, uszkodzenia stożka rotatorów, w zespole łokcia tenisisty i łokcia golfisty.
Zabieg powinien być powtórzony po miesiącu i umożliwia istotną poprawę na ponad rok. Podanie preparatu jest bezbolesne.
- Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, a po jego zakończeniu, po dwudziestominutowej obserwacji - zostaje zwolniony do domu wraz z zaleceniami dotyczącymi zachowania tuż po zabiegu – dodaje dr Nierodziński. - Po kilku dniach odpoczynku wskazana jest wizyta kontrolna, celem oceny wyników zabiegu i zaplanowania ewentualnego leczenia uzupełniającego.
Centrum Leczenia Osoczem powstało przy ul. Sienkiewicza, na miejscu klinki Estimed, która została przeniesiona na ulicę Mławską.
Nadesłał:
Masz-Media
|
Komentarze (0)