Dom » Budownictwo

Czym się kierować przy wyborze izolacji dla instalacji grzewczych i sanitarnych?

Czym się kierować przy wyborze izolacji dla instalacji grzewczych i sanitarnych?
Zobacz więcej zdjęć »
W przypadku wszelkiego rodzaju izolacji technicznych sprawdza się powiedzenie, że najważniejsze jest to, co niewidoczne. Z uwagi na różnorodność materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku i ich technologiczne zaawansowanie, warto poznać cechy, którymi właściwa izolacja powinna się wyróżniać.

„Izolacje techniczne stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody mają na celu głównie ograniczenie strat energii i zapewnienie efektywnej dystrybucji. Natomiast w przypadku instalacji wody zimnej, izolacja ma chronić przed kondensacją pary wodnej oraz - wraz z  kablami grzewczymi - stanowić skuteczne zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem.  Zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego, przy odpowiednio dobranej grubości, pozwala osiągnąć te cele. Wybór nie jest prosty niezależnie od wielkości i charakteru realizowanej inwestycji. Należy bowiem przeanalizować wiele istotnych czynników, które wpływają na jej opłacalność i decydują o efektywności przesyłu oraz kosztach eksploatacji w przyszłości.  Ważny jest świadomy wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego, przede wszystkim zgodnego z wymaganiami prawnymi, związanymi z oszczędnością energii oraz palnością i rozprzestrzenianiem ognia, z uwzględnieniem również jego wpływu na środowisko. Tymi aspektami należy kierować się podczas wyboru izolacji.”

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

 

Podstawowym aktem prawnym zawierającym wytyczne dotyczące materiałów budowlanych, w tym  izolacji technicznych, jest ,,Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” zawarte w Dzienniku Ustaw Nr 75/2002 poz. 690  wraz z późniejszymi zmianami (Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17.07.2015r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zawarte w Dzienniku Ustaw z dnia 18.07.2015r. poz. 1422”).

 

Przewody i izolacje są tu objęte wytycznymi w kwestii palności i rozprzestrzeniania się ognia. Bezpieczeństwo pożarowe jest bowiem jednym z najważniejszych aspektów przy projektowaniu i wykonywaniu systemów rurowych z zastosowaniem dopuszczonych przez ustawodawcę materiałów.

Norma PN-EN 13501-1 określa zasady klasyfikacji wspólne dla krajów Unii Europejskiej w zakresie reakcji na ogień dla wszystkich wyrobów budowlanych. Klasa reakcji na ogień danego materiału uwzględnia klasę palności (klasy podstawowe: A-F), wydzielanie dymu przy spalaniu (klasy podstawowe : s1, s2, s3) oraz występowanie płonących kropli (klasy podstawowe: d0, d1, d2).

Jak można przeczytać w załączniku nr 3[1] „(…) nierozprzestrzeniającym ognia przewodom wentylacyjnym, wodociągowym, kanalizacyjnym i grzewczym oraz ich izolacjom cieplnym odpowiadają przewody i izolacje wykonane z wyrobów klasy reakcji na ogień: A1L; A2L-s1, d0; A2L-s2, d0; A2L-s3, d0; BL-s1, d0; BL-s2, d0 oraz BL-s3, d0 oraz przewody i izolacje stanowiące wyrób o klasie reakcji na ogień wg PN-EN 13501-1:2008: A1L; A2L-s1, d0; A2L-s2, d0; A2L-s3, d0; BL-s1, d0; BL-s2, d0 oraz BL-s3,d0, przy czym warstwa izolacyjna elementów warstwowych powinna mieć klasę reakcji na ogień co najmniej E.”

„Niejednoznaczna interpretacja obowiązujących przepisów prawa, różnorodne określenia dotyczące palności i rozprzestrzeniania ognia wraz z odpowiadającymi jej europejskimi klasami reakcji na ogień sprawiają, że w wielu przypadkach stosuje się materiały izolacyjne nie spełniające wymogu nierozprzestrzeniania ognia, zgodnego z aktualnymi przepisami. A przecież pożar może wystąpić na każdym obiekcie. Dlatego ważne jest, aby wybierany przez nas materiał izolacyjny posiadał europejską klasę palności A lub B, zgodnie z normą PN-EN 13501-1. Da nam to pewność bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć ewentualnych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia”  

 

Firma Thermaflex opracowała i wprowadziła na rynek nowoczesny materiał izolacyjny ThermaSmart PRO, w postaci mat i otulin, z europejską klasą palności B, najwyższą z możliwych dla materiałów spienionych.

 

„Podczas ewentualnego pożaru istotne jest, aby wydzielający się podczas spalania materiałów izolacyjnych dym nie stanowił dodatkowego zagrożenia i nie utrudniał bezpiecznej i szybkiej ewakuacji” – dodaje Barbara Wojtas.

 

Pod wpływem działania ognia ThermaSmart Pro wydziela minimalną ilość nietoksycznego dymu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku pożaru, gdzie większość poszkodowanych to właśnie jego ofiary. Mała ilość dymu w pożarze, a tak jest w przypadku otulin ThermaSmart PRO z klasą s1 i mat tego systemu z klasą s2, nie ogranicza widoczności i nie utrudnia skutecznej ewakuacji ludzi z zagrożonego obiektu,  zapewniając większe bezpieczeństwo ratujących się osób.

 

„Dlatego wybierając materiały izolacyjne, mimo dopuszczenia przez ustawodawcę wszystkich klas w zakresie wydzielania dymu przy spalaniu, najlepiej zdecydować się na te posiadające klasę s1 lub s2, a unikać intensywnie dymiących

 

Zarówno otuliny jak i maty ThermaSmart PRO nie tworzą płonących kropel przy spalaniu (d0), minimalizując przenoszenie ognia w inne części budynku i również pod tym względem spełniają wymagania w zakresie nierozprzestrzeniania ognia.

„Ponieważ pożaru nie można wykluczyć na żadnym obiekcie, ważne jest, żeby stosować wyłącznie bezpieczne materiały izolacyjne dopuszczone prawem i preferować te, które przy spalaniu wydzielają małą ilość nietoksycznego dymu. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza na takich obiektach użyteczności publicznej, jakimi są: szkoła, przedszkole, szpital, budynek mieszkalny, gdzie względy bezpieczeństwa powinny mieć pierwszorzędne znaczenie.”

 

System izolacji technicznych ThermaSmart PRO, wykonany z najwyższej jakości pianki poliolefinowej,  posiada klasą ogniową BL-s1;d0 (otuliny) i B-s2;dO (maty), spełniając wymagania techniczne i prawne w zakresie nierozprzestrzeniania ognia na instalacjach, zgodnie z normą PN-EN 13501-1 i Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, klasyfikując się jako materiał niezapalny i nierozprzestrzeniający ognia.

 

Po drugie: efektywność przesyłu!

 

Doradca Techniczny firmy Thermaflex tłumaczy: „W przypadku  izolacji  dla instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody bardzo ważny jest wybór materiału o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. Podejmując decyzję o zastosowaniu danej izolacji, warto również mieć na uwadze materiał, który nie chłonie wilgoci. Woda bowiem w znaczący sposób wpływa na pogorszenie własności izolacyjnych otulin i mat, obniżając efektywność dystrybucji, w wyniku zwiększonych strat ciepła .”

 

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury określone są wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii. W tabeli, w załączniku nr 2, wskazane są minimalne grubości izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody, instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego dla materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/mK (dla 40 st. C), które należy stosować. Ponadto określony jest wymóg skorygowania grubości izolacji, jeśli materiał izolacyjny ma inny współczynnik przewodzenia ciepła niż podany w tabeli.

Dodatkowo, w kwestiach szczegółowych dotyczących izolacji cieplnej instalacji ogrzewania wodnego, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury przywołuje (§ 135 ust. 4) normę PN-B-02421:2000. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury jest aktem nadrzędnym w stosunku do Polskiej Normy, zatem wymagania w nim zawarte mają pierwszorzędne znaczenie. Jeżeli jednak wymagania dotyczące minimalnej grubości izolacji zawarte w normie są bardziej rygorystyczne niż w Rozporządzeniu, należy przyjmować wartości z normy, w pozostałych przypadkach obowiązują wartości wymienione w Rozporządzeniu.

 

ThermaSmart PRO to kompletny system izolacyjny o polepszonym współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/mK przy 10 st. i 0,038 W/mK przy 40 st. C, co wpływa pozytywnie na ograniczenie strat energii cieplnej. Z uwagi na zamkniętą strukturę komórek i opór działaniom wilgoci, izolacja ta daje gwarancję niezmienności swoich parametrów izolacyjnych w czasie, zapewniając wysoką efektywność przesyłu  w długoletniej eksploatacji.

 

„Dobierając grubość izolacji danego rodzaju dla instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody należy kierować się wytycznymi wskazanymi  w Rozporządzeniu w zakresie grubości minimalnych na poszczególne średnice wewnętrzne przewodów. Warto pamiętać, że minimalna grubość izolacji dla najmniejszych średnic rur, w przypadkach, gdzie dopuszcza się zastosowanie 50%, to 13mm. Izolację w grubości 9mm można zastosować wyłącznie w przypadku instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody prowadzonej w podłodze lub do izolacji instalacji zimnej wody, jeśli oczywiście ta grubość izolacji będzie wystarczająca do zabezpieczenia przeciw kondensacji pary wodnej, w określonych warunkach temperaturowo-wilgotnościowych przebiegu instalacji ” – radzi Barbara Wojtas.

 

(Eko)logicznie

 

Powszechnie wiadomo, że odpady budowlane i rozbiórkowe stanowią jedno z największych źródeł odpadów w UE, a rosnący niedobór zasobów naturalnych stanowi obecnie jedno z największych, światowych wyzwań. Rozwiązanie zatem leży w gospodarce obiegowej. Ta zaś, kładzie głównie nacisk na ponowne wykorzystywanie, naprawianie, odnawianie oraz recykling materiałów i produktów.

 

Thermaflex, zainspirowany tym globalnym problemem, zainicjował program odbioru resztek swoich izolacji  z budowy, pozostałych po montażu, aby zamknąć obieg i poddać je recyklingowi. ThermaSmart PRO jest izolacją, którą w całości można zawrócić do ponownej produkcji i wytworzyć  nowe, pełnowartościowe materiały izolacyjne.

 

„Z problemem odpadów i zanieczyszczonego środowiska  mierzymy się każdego dnia. Wybór materiałów, technologicznie poddających się całkowitemu recyklingowi i  pochodzących od producentów, którzy promują zrównoważony i ekologiczny typ biznesu, pozwala dbać o to, co nas otacza. Świadomie powinniśmy podejmować decyzje o wyborze produktów zrównoważonych.”

 

 Izolacja  ThermaSmart PRO, jest jak dotąd jedyną izolacją techniczną na świecie z Certyfikatem „Cradle to Cradle” na poziomie Brązowym. Oznacza to, że zarówno izolacja pozostała po montażu, jak i po okresie eksploatacji może być w 100% recyklowana i zawrócona do ponownej produkcji.

 

Szybki montaż i długoletnia trwałość

 

Następnym krokiem po wyborze odpowiedniej izolacji jest jej prawidłowy montaż. Nawet najlepsza  izolacja wymaga bowiem starannego wykonawstwa. Fachowe i dokładne prace izolerskie pozwalają w pełni osiągnąć zamierzone cele i korzyści, które dana izolacja ma przynieść. Dobrze, jeśli wybrany system izolacji technicznych jest kompletny, umożliwiający łatwy, szybki i skuteczny montaż.

 

„Kompletny system izolacji technicznych, odpowiednio dobrane akcesoria montażowe i poprawnie wykonane prace izolacyjne, zgodnie z zaleceniami producenta i sztuką izolerską, gwarantują efektywną pracę instalacji i urządzeń grzewczych przez wiele lat, przy minimalnych stratach energii, co oczywiście przekłada się na niskie koszty eksploatacji. W przypadku zaś zimnej wody, szczelnie wykonana izolacja nie narazi użytkowników na wycieki, spowodowane wykraplaniem pary wodnej.”

 

ThermaSmart występuje w postaci otulin, mat oraz części prefabrykowanych, co pozwala na staranną izolację, także newralgicznych miejsc. Dostępne są otuliny samoprzylepne, otuliny dedykowane dla rur PP oraz bogaty asortyment elementów dodatkowych, w postaci trójników i kolanek. W skład systemu wchodzą ponadto akcesoria do montażu: klej ThermaGlue, taśma ThermaTape TS PRO oraz narzędzia montażowe, które pomagają i usprawniają wszystkie prace związanie z nowoczesnym sposobem izolowania instalacji. Zakres produktów został dobrany w taki sposób, aby skrócić czas montażu nawet do 50%.

 

Wybór PRO…

 

„Decydując się na zastosowanie określonego materiału izolacyjnego dla instalacji grzewczych i sanitarnych, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, zgodność z prawem, efektywność, trwałość  oraz jego wpływ na środowisko. Wybór optymalnej izolacji to bardzo odpowiedzialne zadanie, którego pozytywne skutki znajdą odzwierciedlenie w przyszłości”- podsumowuje Barbara Wojtas

 

Podejmując decyzję o zabezpieczeniu instalacji grzewczej i sanitarnej, najlepszą dostępną na rynku izolacją, warto zdecydować się na wykorzystanie potencjału technologicznego rozwiązań najnowszej generacji, takich jak ThermaSmart PRO, których wysokie parametry izolacyjne oraz aspekty ekologiczne pozwolą cieszyć się ich doskonałą jakością i trwałością przez długie lata.



[1] Załącznik nr 3 Rozporządzenia pkt 2.1.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »