Gospodarka » Przemysł
Elektrofiltry dla serbskiej elektrociepłowni
Zobacz więcej zdjęć » |
To podwójnie dla nas istotny kontrakt. Z jednej strony dotyczy intensywnie rozwijanego produktu, jakim są elektrofiltry, a z drugiej dotyczy bardzo ważnego dla RAFAKO rynku zagranicznego, jakim są kraje byłej Jugosławii – mówi Wiesław Różacki, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Fabryki Kotłów RAFAKO S.A. o nowym kontrakcie przedsiębiorstwa w Serbii.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Właśnie ruszają prace projektowe dla tej inwestycji. - Potrwają 3-4 miesiące i uczestniczyć w nich będzie około 30 fachowców nie tylko branży energetycznej, ale mechanicznej, elektrycznej i budowlanej – informuje Paweł Pańkowski, Dyrektor Zakładu Elektrofiltrów RAFAKO w Pszczynie, który nadzoruje realizację całej inwestycji w Serbii.
Elektrownia Nikola Tesla w Obrenovacu opalana jest węglem brunatnym. Składa się z kilku bloków energetycznych, na których zainstalowane są elektrofiltry. To urządzenia przykotłowe, których zadaniem jest odpylanie spalin powstających w kotle w trakcie procesu produkcji energii, na określonym poziomie emisji pyłów do atmosfery. Urządzenia te muszą działać bezawaryjnie w czasie pracy kotła. Trzeba je modernizować średnio co 15-25 lat.
W dwóch blokach energetycznych (A6 i B2) w serbskiej Elektrowni Nikola Tesla nadszedł właśnie czas wymiany elektrofiltrów. - 20 lat temu elektrofiltry jednego z tych bloków dostarczyła tu fabryka z Polski, a dla drugiego bloku firma z Niemiec. Elektrofiltry te już się zużyły i nie osiągają dziś oczekiwanych parametrów emisji, określonych na poziomie 50 mg/Nm3 pyłu emitowanego do atmosfery. Po modernizacji taki poziom ma zostać osiągnięty – tłumaczy Paweł Pańkowski.
Jak podkreśla szef Zakładu Elektrofiltrów RAFAKO S.A. w Pszczynie, roboty przeprowadzone zostaną w optymalny sposób. - Nie będziemy całkowicie demontować istniejącej konstrukcji. Po prostu, stare urządzenia wymienimy na nowe w niezbędnym zakresie, podniesiemy też nieco wysokość komory – mówi Pańkowski. Modernizacja na pierwszym bloku energetycznym ruszyć ma już w maju przyszłego roku i zakończy się z końcem listopada 2010 roku. Na drugim bloku prace rozpoczną się w kwietniu, a zakończą w lipcu 2011 roku. Całość inwestycji kosztować ma blisko 11 milionów euro! - To dość duży kontrakt w elektrofiltrowej branży – komentuje dyrektor Paweł Pańkowski.
To kolejny kontrakt Fabryki Kotłów RAFAKO S.A. w krajach byłej Jugosławii. Wcześniej realizowano m.in. elektrofiltry w Elektrowni Kostolac, w serbskim Obrenovacu oraz w Elektrowni Tuzla w Bośni i Hercegowinie. - Pozycja nasza w tym regionie była zawsze bardzo silna, a dzięki kontraktowi dla Elektrowni Nikola Tesla, ją umacniamy. To jeden z naszych najważniejszych kontraktów – stwierdza prezes Wiesław Różacki.
RAFAKO S.A.:
Fabryka Kotłów RAFAKO S. A. jest największym krajowym producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej oraz urządzeń ochrony środowiska. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)