Zdrowie » Medycyna
Kiedy wzywać psychiatrę na wizytę domową?
Zobacz więcej zdjęć » |
Jednak pewnie niewiele osób ma świadomość, że do naszego domu może przyjść z wizytą także psychiatra.
Dobra wiadomość jest taka, że są poradnie, które mogą nam zapewnić wizytę lekarza psychiatry w domu. Zła to ta, że taka wizyta zapewne będzie płatna. W jakich sytuacjach warto skorzystać z takiej możliwości?
Jeśli razem z nami mieszka ktoś, kto zachowuje się w sposób budzący nasze podejrzenia o chorobę psychiczną, a jednocześnie nie chce udać się do lekarza, wtedy możemy skorzystać z wizyt domowych. Jednak jego wizyta nie gwarantuje sukcesu. Psychiatra, żeby właściwie ocenić stan zdrowia pacjenta, może potrzebować nawiązać z nim kontakt, a przynajmniej móc poddać go obserwacji. Jeśli osoba, do której wzywamy pomoc, zabarykaduje się w pokoju, wtedy żaden specjalista nic nie zdoła poradzić.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jednakże w wielu sytuacjach takie posunięcie może być naprawdę pomocne. Jeśli lekarz stwierdzi, że zachowanie pacjenta stanowi zagrożenie dla niego albo jego otoczenia, może postarać się o przymusową hospitalizację. W przypadku starszych osób, które w wyniku procesów chorobowych albo procesów starzenia się tracą zdolności umysłowe, odpowiednia diagnoza i terapia mogą spowolnić te procesy. Dobry psychiatra w czasie wizyty domowej podpowie, w jaki sposób możemy pomóc naszym rodzicom czy dziadkom, jeśli ci cierpią na depresję, chorobę Alzheimera czy starczą demencję.
Może też być tak, że my sami czujemy, że potrzebujemy konsultacji z lekarzem, a z jakiegoś powodu nie chcemy albo nie możemy udać się do przychodni. Kiedy odczuwamy silny lęk, nawet przed opuszczeniem własnego domu albo w stosunku do innych ludzi, kiedy przeszywa nas głęboki ból, przeczuwamy, że mamy depresję albo dzieje się z nami coś równie niepokojącego, wizyta specjalisty w naszym domu może okazać się niezwykle pomocna. To sytuacja całkiem dogodna. Wizyty domowe psychiatry to dla lekarza okazja do poznania pacjenta w jego naturalnym otoczeniu. W domu czujemy się swobodniej, łatwiej więc będzie lekarzowi nawiązać z nami odpowiednią relację i przeprowadzić solidny wywiad. Nie od dziś wiadomo, że otoczenie szpitali i przychodni od strony psychologicznej utrudnia leczenie, bo większości z nas źle się kojarzy. Tak więc wnętrze własnego mieszkania może być właściwym miejscem, aby rozpocząć leczenie psychiatryczne – czy to nasze, czy też członka naszej rodziny.
Nadesłał:
alinka
|
Komentarze (0)