Dom » Nieruchomość
Mój jest ten kawałek podłogi
Zobacz więcej zdjęć » |
Zakup domu czy mieszkania od dewelopera to droga, którą wybiera wiele osób. To wygodny sposób, gdyż sami nie angażujemy się w budowę. Jest jednak kilka formalności, na które musimy zwrócić uwagę. Drogę rozpoczynamy od rozmów z deweloperem podczas wybierania apartamentu. Ustalenia zwykle obejmują także kwestie komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego. Kolejny krok to umowa deweloperska, gdzie wszystkie omawiane kwestie powinny się zmaterializować. Następnie odbiór mieszkania i na koniec umowa przeniesienia własności. Tyle z teorii. Praktyka pokazuje, że ważne jest nie tylko nasze zobowiązanie do terminowego uiszczania opłat, ale przestrzeganie postanowień umowy przez dewelopera.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Postanowienia umowy
Umowa deweloperska to dokument, w którym ten zobowiązuje się do wybudowania nieruchomości i przeniesienia prawa własności na rzecz nabywcy. Z kolei ten ostatni zgadza się na regularne i terminowe wpłaty ustalone w harmonogramie. Dokument zawiera również ważne daty. Jest to przewidywany termin zakończenia prac, odbioru, a także informacja o wpłatach. Ich terminy mogą być ustalone dwojako. Jedna z praktyk określa, że kolejne transze uzależnione są od postępów budowy. Z kolei druga to wpłaty w ustalonych datach niezależnie od postępów prac. Ten wariant podobnie, jak wpłata całości środków na początku inwestycji, to korzystniejsze rozwiązanie dla dewelopera. Chyba, że płatność „z góry” wiąże się dla nas z rabatami lub preferencyjnymi warunkami.
Zmiany w prawie pozwoliły na wypracowanie mechanizmów zabezpieczających nabywców. Zwykle kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, nabywamy wizję przyszłości przez niektórych nazywaną dziurą w ziemi. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z małym czy ogromnym deweloperem, musimy zadbać o swoje interesy. Umowa deweloperska przyjmuje formę aktu notarialnego, a w nim umieszcza się roszczenia o wpis do księgi wieczystej. Jest to czynność obligatoryjna, a zadaniem notariusza po naszym wyjściu z kancelarii, jest zgłoszenie zdarzenia do właściwego sądu. Brak takiego wpisu pozbawiłby nabywcę skutecznych narzędzi dochodzenia swoich praw, zwłaszcza w wypadku upadłości dewelopera lub podczas postępowania egzekucyjnego. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów, aby uniknąć nieporozumień i mieć pewność, że wszystkie omówione kwestie znalazły się w umowie. Spokój nie ma ceny, a można go w prosty sposób osiągnąć.
Odbiór nieruchomości
Telefon od dewelopera z zaproszeniem na odbiór apartamentu lub domu to ekscytujący moment. W takich chwilach pojawiają się emocje, które ciężko trzymać na wodzy. Sprawia to, że najczęściej oglądamy nieruchomość powierzchownie, omijamy nieświadomie usterki i wady i pełni euforii podpisujemy dokumenty. Nie oznacza to, że deweloper ma złe intencje. Jednak postanowienia umowy wyraźnie determinują, jak powinien wyglądać lokal w momencie odbioru. To w zasadzie jedyny moment, w którym możemy zakwestionować stan nieruchomości względem umowy. Warto tę okazje dobrze wykorzystać, aby w przyjaznych relacjach doprecyzować niuanse i zgłosić zastrzeżenia.
Nie wszyscy potrafią zweryfikować czy stan faktyczny jest zgodny z prospektem informacyjnym lub parametrami technicznymi określonymi w dokumentacji. Owszem, część wad można znaleźć samemu, ale pod warunkiem, że wiemy czego szukać. Usterki takie jak porysowana szyba okienna mogą wpaść w oko, ale sprawdzenie metrażu nieruchomości czy badanie termowizyjne mogą być trudne do wykonania. Dobrze w tym celu zwrócić się o wsparcie do inżynierów, którzy mają odpowiednie narzędzia i wiedzę, jak prawidłowo przeprowadzić odbiór. Wszelkie wady umieszczone zostaną w protokole odbioru, a deweloper będzie miał czas na usunięcie usterek. Koszty usługi są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do potencjalnych nieprawidłowości, które musielibyśmy usunąć na własny koszt. Odbiór domu lub mieszkania warto więc przeprowadzić przy wsparciu ekspertów, o których więcej informacji znaleźć można na https://pewnylokal.pl/porady/ile-kosztuje-odbior-domu.
Zamieszkaj na swoim
Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera obie strony zobowiązują się do określonych czynności. Deweloper do oddania nieruchomości w wyznaczonym terminie, a nabywca do regularnych wpłat. Po drodze zawiera się szereg umów i porozumień, które mają na celu sformalizować transakcję. Warto zadbać o to, aby nasz interes był respektowany. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnej i inżynieryjnej. Prawnicy zrewidują postanowienia umowy deweloperskiej z obowiązującymi przepisami, co może skutkować usunięciem niekorzystnych dla nas zapisów np. dotyczących nieproporcjonalnych kar umownych. Z kolei inżynierowie sprawdzą czy lokal jest zgodny z planami i spełnia warunki odbioru technicznego.
Dzięki dostępnym na rynku specjalistom proces od kupna poprzez odbiór, aż do zamieszkania może przebiec bardzo sprawnie z zachowaniem należytej staranności. Oznacza to tyle, że wydatkując pieniądze na nieruchomość otrzymamy wysokiej jakości produkt pozbawiony wad prawnych i technicznych. Warto więc wspomóc się ekspertami, którzy zapewnią nam wsparcie ale i spokój.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)