Kultura, sztuka » Kultura

Praca w bezpieczeństwie – specjaliści pożądani!

W trakcie organizacji Euro 2012 wzrosła liczba stanowisk związanych z szeroko pojętą ochroną i bezpieczeństwem. W odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie, coraz więcej uczelni oferuje specjalności nastawione na pracę w służbach mundurowych.

Jakie cechy powinien posiadać sam student i czego można się spodziewać po ukończeniu kierunków z zakresu bezpieczeństwa? 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Niezbędne dla aplikowania na kierunki detektywistyczne, ochroniarskie czy mundurowe są: sprawność fizyczna, umiejętność kreatywnego myślenia oraz umiejętności organizacyjne. Aby móc zapewnić bezpieczeństwo innym, trzeba zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką bierzemy na swoje barki. Należy cechować się rozsądkiem, sumiennością oraz umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Zasadnicze są także – dyscyplina, trzeźwe myślenie i racjonalne podejście do życia.

W ramach grupy kierunków związanych z bezpieczeństwem mieści się mnóstwo specjalności. W zależności od uczelni, różnią się między sobą programem nauczania. Na szczególną uwagę zasługują oferowane rodzaje zajęd praktycznych. Stanowią one jeden z najważniejszych etapów w zdobywaniu konkretnych umiejętności, które są niezbędne profesjonalistom z tej dziedziny. Planując swoją przyszłość, warto prześledzić, czym charakteryzują się poszczególne specjalności z zakresu bezpieczeństwa. 

Poniżej znajdują się opisy wybranych specjalności. 

Antyterroryzm 

Niektórzy mogą stwierdzić, że to specjalność wyrwana wprost z amerykańskich filmów sensacyjnych. Specjaliści od antyterroryzmu to jednak niezwykle ważna grupa ekspertów. W 2010 roku w Polsce odnotowano 38 przypadków eksplozji materiałów wybuchowych, w tym 12 takich, które nosiły cechy aktów terroru. Oprócz tego ujawniono i rozbrojono 16 urządzeń wybuchowych. Łącznie, w wyniku działań o podłożu terrorystycznym w 2010 roku, zginęło w Polsce 6 osób – donosi CBOS.

– Niezwykle istotne jest przygotowanie młodego pokolenia na stanowiska związane z profilaktyką i prewencją antyterrorystyczną. Wiedza dotycząca przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym może być podstawą do pracy w służbach samorządowych, rządowych, a także wszelkich instytucjach komercyjnych specjalizujących się w prewencji antyterrorystycznej – tłumaczy Rektor dr Juliusz Piwowarski z Wyższej Szkoły Bezpieczeostwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron”. Zajęcia terenowe są tutaj równie ważne, jak wiedza m.in. z zakresu prawa czy etyki. To w ich trakcie następuje opanowanie metod i technik stosowanych współcześnie w sferze ochrony antyterrorystycznej.

Detektywistyka

Dyplomowanemu detektywowi nie wystarczy formalne uzyskanie licencji detektywistycznej – kluczowa jest nauka umiejętnego podejmowania ryzyka i przewidywania skutków podjętych decyzji. Od detektywa wymaga się zachowania tajemnicy zawodowej, strzeżenia tajemnic przedsiębiorstw, a także efektywnego zbierania informacji – oczywiście przy zachowaniu maksimum dyskrecji i bezpieczeństwa. 

Zagadnienia podejmowane w ramach tej specjalności to, m.in. taktyka działań detektywistycznych, wywiad gospodarczy, psychologia relacji gospodarczych, a także sposoby zwalczania różnych rodzajów przestępczości. 

Bezpieczeństwo publiczne 

– Celem studiowania specjalności związanej z bezpieczeństwem publicznym jest przygotowanie do pracy w służbach mundurowych, policji, straży miejskiej oraz sprawowania funkcji w innych służbach państwowych i organach administracji odpowiedzialnych za różne dziedziny bezpieczeństwa. Należy postępować zgodnie z ścisłymi wytycznymi, a nie kierować się często zawodną intuicją. Absolwent zdobywa umiejętności w zakresie działań na rzecz zapewniania bezpieczeństwa osób i mienia oraz kompetencje społeczne do pracy jako funkcjonariusz wspomnianych służb – tłumaczy dr Juliusz Piwowarski.

Od kilku lat prace policji oceniane są jako skuteczne i rzetelne. Według badań CBOS-u z września 2010 roku 71% Polaków pozytywnie oceniało pracę policji. Niekorzystną ocenę zadeklarowało tylko 21% badanych. Należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać korzystne opinie o pracy funkcjonariuszy państwowych i rzetelnie kształcić w zakresie bezpieczeństwa.

Praca w służbach mundurowych jest coraz chętniej wybieranym przez młodych ludzi zajęciem, jednak w Polsce wciąż brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Wiele uczelni oferuje kierunki i specjalności z zakresu bezpieczeństwa, zatem posiadając predyspozycje i tzw. powołanie, warto w przyszłości zasilić szeregi państwowych lub prywatnych służb.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »