Motoryzacja » Transport

Transport nienormatywny – co to oznacza?

Transport nienormatywny – co to oznacza?
Zobacz więcej zdjęć »
Przepisy o ruchu drogowym, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, jednoznacznie określają dopuszczalne naciski osi pojazdu i jego maksymalną ładowność (czy raczej masę całkowitą), uprawniające do poruszania się po drogach publicznych.

Czasami jednak zachodzi konieczność przewiezienia ładunku, który spowodowałby naruszenie tych norm. Ładunkiem tym może być np. maszyna budowlana, kontener, silos, transformator. I wtedy konieczne jest skorzystanie z transportu nienormatywnego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Nienormatywny - to znaczy związany z przekroczeniem norm. Jeżeli ładunek jest kolokwialnie mówiąc za duży i za ciężki, do jego przewiezienia są potrzebne specjalistyczne pojazdy. Ich najważniejszą cechą jest posiadanie elementu niskopodwoziowego (naczepy lub przyczepy) o specjalnie obniżonym pokładzie ładunkowym. Naczepy (przyczepy) niskopodwoziowe znacznie różnią się między sobą, wiele z nich posiada dodatkowe rampy najazdowe, a niektóre są przystosowane do przewozu ściśle skonkretyzowanych ładunków (np. elementów kolejowych - mają wtedy specjalne przystawki na szyny).

Transport nienormatywny pewnym normom jednak podlega. Musi bowiem przebiegać tak, by nie narażać pozostałych uczestników ruchu. Przede wszystkim osoba prowadząca pojazd musi posiadać odpowiednie uprawnienia, wskazane jest także doświadczenie. Przydaje się ono zwłaszcza podczas załadunku i rozładunku. Przewożony towar musi bowiem zostać należycie zabezpieczony, to znaczy tak, by w czasie jazdy się nie przemieszczał i nie wywoływał drgań pojazdu.

Kolejnym wymogiem jest posiadanie zezwolenia na przejazd mimo przekroczenia dopuszczalnych parametrów. Pozwolenie takie wydawane jest przez zarządcę dróg, jeżeli transport ma się odbyć w granicach kraju, trzeba się zgłosić do zarządcy właściwego ze względu na miejsce rozpoczęcia przejazdu, jeśli granice zostaną przekroczone - do Ministra Komunikacji. Ponadto w każdym przypadku pojazdowi niskopodwoziowemu musi towarzyszyć samochód pilotujący z tablicą informacyjną. Wymagane jest także ubezpieczenie OC przewoźnika, które powinno opierać na wysoką kwotę (zwykle jest to 0,5 - 1,5 mln zł.).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nataliag

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »