Firma » Biznes

Dobre półrocze prognozą dobrego roku Interferii

Dobre półrocze prognozą dobrego roku Interferii
Zobacz więcej zdjęć »
Nie tylko drugi kwartał, ale całe półrocze bieżącego roku są powodem do zadowolenia dla giełdowej spółki INTERFERIE SA.

Wynik netto lepszy o ponad 1,5 mln złotych w porównaniu z 2008 rokiem, prawie o 30 zł większy przychód na wskaźniku RevPAR, dobre wskaźniki płynności finansowej - ten sezon INTERFERIE będą mogły zaliczyć do udanych. Zarząd przewiduje, że również kolejny kwartał będzie pomyślny dla spółki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zanotowaliśmy zdecydowany wzrost przychodów, aż o 20 procent. Do tego dochodzi jedynie pięcioprocentowy wzrost kosztów. Nasza strategia polegająca na restrukturyzacji kosztów, weryfikowaniu umów z dostawcami oraz podpisaniu kilku umów zwiększających nasze przychody przynosi spodziewane efekty - podkreśla Adam Milanowski, prezes zarządu INTERFERIE SA. - Możemy wykazać się zyskiem operacyjnym i zyskiem netto, bardzo dobrymi wynikami na sprzedaży i doskonałą na tle całej branży   frekwencją średnioroczną.

W raporcie za pierwsze półrocze 2009 roku INTERFERIE mogą pochwalić się zyskiem netto w wysokości 27 tys. złotych. Choć być może nie jest on spektakularny, to i tak w porównaniu z wynikami z tego samego okresu roku minionego (strata w wysokości 1 mln 625 tys. złotych) robi wrażenie. Jeszcze lepiej wychodzi porównanie wyniku brutto: zysk w kwocie 212 tys. złotych przy stracie 1 mln 891 tys. złotych w 2008 roku. Prawie o trzy miliony złotych lepszy jest wynik na działalności operacyjnej - w zeszłym roku pierwsze sześć miesięcy przyniosło stratę (- 1 mln 721 tys. złotych), tymczasem w tym półroczu INTERFERIE odnotowały zysk rzędu 1 mln 32 tys. złotych. Podobnie optymistyczne są wyniki na sprzedaży: wynoszą prawie 1,8 mln złotych na plusie. W 2008 roku lubińska spółka miała w tej pozycji zaksięgowaną stratę minus 866 tys. złotych.

Tegoroczny wzrost przychodów był wynikiem m.in. podpisania kilku korzystnych umów na organizację wypoczynku, a także wzrostu kursu euro, w którym rozliczane są umowy zawarte z zagranicznymi kontrahentami. W zeszłym roku przez kilka miesięcy z eksploatacji wyłączony był ośrodek „Chalkozyn" w Kołobrzegu - w tym roku funkcjonuje już normalnie, przyjmując gości i generujący zyski.

INTERFERIE mogą się również pochwalić zdecydowanie wyższą niż w zeszłym roku frekwencją w ośrodkach - od stycznia do końca czerwca wyniosła średnio 58,7 proc. i była o lepsza 11,3 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. A jak podaje Instytut Turystyki, w pierwszym kwartale liczba gości w hotelach spadła, rok do roku, o 13 proc.

Mimo że zimne lato ma wpływ na podejmowane przez krajowych i zagranicznych gości decyzje o rezygnacji z wypoczynku, taka sytuacja w o wiele mniejszym stopniu dotknęła ośrodki INTERFERII - wpływ na to ma zawarcie umów na wypoczynek zorganizowany, a także połączenie oferty wypoczynku z zabiegami rehabilitacyjnymi i zdrowotnymi.

Poprawiły się wskaźniki płynności finansowej i te dane, które są dla branży hotelarskiej szczególnie ważne: przychód za dostępny pokój oraz przychód za sprzedany pokój - wylicza prezes Adam Milanowski. - Zwłaszcza RevPAR wzrósł o ponad 40 procent w porównaniu z minionym rokiem. Frekwencja jest dobra, obiekty są obłożone, więc mogę przewidywać, że także trzeci kwartał będzie równie dobry.

Nakłady inwestycyjne w pierwszym półroczu bieżącego roku były niewielkie i wyniosły około 1 mln złotych. Rozpoczęły się już prace budowlane związane z modernizacją części gastronomicznej hotelu miejskiego w Głogowie: kuchni oraz hotelowej restauracji. Jak już wcześniej informowała spółka, zarząd skupia się przede wszystkim na kontynuowaniu rozbudowy ośrodka Barbarka II w Świnoujściu. W połowie września ma być gotowy projekt budowlany kompleksu hotelowego, a do końca listopada powstanie projekt wykonawczy. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na początek 2010 r.  


Wybrane wskaźniki eksploatacyjne działalności hotelowej INTERFERII

 

2008

 

 

2009


Wysokość ADR

(średniej stawki za pokój)

 

 

144 zł

 

 

167 zł


Wysokość RevPAR

(średniego przychodu z jednego pokoju)

 

 

68 zł

 

 

98 zł



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »